venue burgee

Moldemesterskapet 2013

Molde Seilforening

Moldemesterskapet 2013

Overall

Sailed: 4, Discards: 0, To count: 4, Rating system: LYS, Entries: 19, Scoring system: Appendix A
Rank Klasse Båt Navn Båttype Seil Nr Rormann Klubb LYS V7
 
H10
 
Romsdalsfjorden rundt
 
Romsdalsfjorden rundt
 
Total Nett
1st LYS 2 Lurie Scampi 30 4158 Ole A Ellingsgaard MS 0.875 6.0 3.0 3.0 3.0 15.0 15.0
2nd LYS 2 Oter'n Fenix 5018 Mats Kirkeland MS 0.831 8.0 7.0 1.0 1.0 17.0 17.0
3rd LYS 1 Nini Roll Beneteau Platu 25 Racer 14603 Team Nini Roll MS 0.924 4.0 1.0 7.0 7.0 19.0 19.0
4th LYS 1 Team Sixpack Beneteau Platu 25 racer 9496 Team Sixpack MS 0.924 7.0 5.0 5.0 5.0 22.0 22.0
5th F30 Jyplingen Farr 30 22 Team Jyplingen MS 1.070 1.0 2.0 10.0 10.0 23.0 23.0
6th LYS 1 Arius IV Bavaria 36 11200 Martin Due MS 0.958 5.0 10.0 8.0 8.0 31.0 31.0
7th LYS 2 Fortuna IV Polo 86 5062 Allan Strand MS 0.834 20.0 DNC 9.0 2.0 2.0 33.0 33.0
8th LYS 1 Øse Hanse 400 12088 Petter Holen MS 1.036 10.0 6.0 12.0 12.0 40.0 40.0
9th LYS 2 Furia II Express 41 Team Furia MS 0.860 12.0 20.0 DNC 6.0 6.0 44.0 44.0
10th LYS 1 Jolly Yacht First 31.7 9878 Kjell Rød MS 0.939 2.0 4.0 20.0 DNC 20.0 DNC 46.0 46.0
11th LYS 1 Ninja Sun fast 37 13883 Nils Thorvald Krohn MS 0.957 9.0 20.0 DNC 9.0 9.0 47.0 47.0
12th LYS 1 Luzern Banner 1/2 tonn 7449 Vidar Kjønnø KS 0.921 20.0 DNC 20.0 DNC 4.0 4.0 48.0 48.0
13th LYS 2 Blue Moon Accent 5078 Morten Devold MS 0.824 11.0 8.0 20.0 DNC 20.0 DNC 59.0 59.0
14th F30 Chili Peppers Farr 30 30 Thomas Hjertø MS 1.070 20.0 DNC 20.0 DNC 11.0 11.0 62.0 62.0
15th LYS 1 Numero Uno Grand Soleil 34 10102 Team Numero Uno MS 0.961 3.0 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 63.0 63.0
16th LYS 1 Furia III X-442 9558 Stig Waagbø MS 1.058 20.0 DNC 20.0 DNC 13.0 13.0 66.0 66.0
17th LYS 2 Juego Bavaria 30 B 30 Geir Berg Oshaug MS 0.850 20.0 DNC 13.0 DNF 20.0 DNC 20.0 DNC 73.0 73.0
17th F18 Katamaran F18 25   MS 1.315 20.0 DNC 13.0 DNF 20.0 DNC 20.0 DNC 73.0 73.0
19th LYS 2 Mistress Alo 28 1661 Jarl Rønning MS 0.820 14.0 DNF 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 74.0 74.0



V7

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Klasse Båt Navn Båttype Seil Nr Rormann Klubb LYS Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 F30 Jyplingen Farr 30 22 Team Jyplingen MS 1.070 0:43:08 0:46:09 0:00:00 1.07 1.0
2 LYS 1 Jolly Yacht First 31.7 9878 Kjell Rød MS 0.939 0:59:29 0:55:51 0:10:20 0.776 2.0
3 LYS 1 Numero Uno Grand Soleil 34 10102 Team Numero Uno MS 0.961 1:00:39 0:58:17 0:12:37 0.761 3.0
4 LYS 1 Nini Roll Beneteau Platu 25 Racer 14603 Team Nini Roll MS 0.924 1:08:00 1:02:50 0:18:03 0.679 4.0
5 LYS 1 Arius IV Bavaria 36 11200 Martin Due MS 0.958 1:06:53 1:04:04 0:18:42 0.69 5.0
6 LYS 2 Lurie Scampi 30 4158 Ole A Ellingsgaard MS 0.875 1:14:43 1:05:23 0:21:58 0.618 6.0
7 LYS 1 Team Sixpack Beneteau Platu 25 racer 9496 Team Sixpack MS 0.924 1:16:47 1:10:57 0:26:50 0.601 7.0
8 LYS 2 Oter'n Fenix 5018 Mats Kirkeland MS 0.831 1:27:55 1:13:04 0:32:23 0.525 8.0
9 LYS 1 Ninja Sun fast 37 13883 Nils Thorvald Krohn MS 0.957 1:17:41 1:14:21 0:29:27 0.594 9.0
10 LYS 1 Øse Hanse 400 12088 Petter Holen MS 1.036 1:16:10 1:18:55 0:31:37 0.606 10.0
11 LYS 2 Blue Moon Accent 5078 Morten Devold MS 0.824 1:47:39 1:28:42 0:51:38 0.429 11.0
12 LYS 2 Furia II Express 41 Team Furia MS 0.860 1:56:34 1:40:15 1:02:54 0.396 12.0
13 LYS 2 Mistress Alo 28 1661 Jarl Rønning MS 0.820 DNF       14.0

H10

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Klasse Båt Navn Båttype Seil Nr Rormann Klubb LYS Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 LYS 1 Nini Roll Beneteau Platu 25 Racer 14603 Team Nini Roll MS 0.924 0:38:03 0:35:09 0:00:00 0.924 1.0
2 F30 Jyplingen Farr 30 22 Team Jyplingen MS 1.070 0:35:40 0:38:10 0:02:49 0.986 2.0
3 LYS 2 Lurie Scampi 30 4158 Ole A Ellingsgaard MS 0.875 0:53:48 0:47:05 0:13:37 0.653 3.0
4 LYS 1 Jolly Yacht First 31.7 9878 Kjell Rød MS 0.939 0:53:09 0:49:54 0:15:42 0.661 4.0
5 LYS 1 Team Sixpack Beneteau Platu 25 racer 9496 Team Sixpack MS 0.924 0:57:19 0:52:58 0:19:16 0.613 5.0
6 LYS 1 Øse Hanse 400 12088 Petter Holen MS 1.036 0:52:35 0:54:29 0:18:39 0.669 6.0
7 LYS 2 Oter'n Fenix 5018 Mats Kirkeland MS 0.831 1:20:24 1:06:49 0:38:06 0.437 7.0
8 LYS 2 Blue Moon Accent 5078 Morten Devold MS 0.812 1:24:40 1:08:45 0:41:22 0.415 8.0
9 LYS 2 Fortuna IV Polo 86 5062 Allan Strand MS 0.834 1:27:45 1:13:11 0:45:36 0.401 9.0
10 LYS 1 Arius IV Bavaria 36 11200 Martin Due MS 0.958 1:27:30 1:23:50 0:50:48 0.402 10.0
11 LYS 2 Juego Bavaria 30 B 30 Geir Berg Oshaug MS 0.850 DNF       13.0
11 F18 Katamaran F18 25   MS 1.315 DNF       13.0

Romsdalsfjorden rundt

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Klasse Båt Navn Båttype Seil Nr Rormann Klubb LYS Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 LYS 2 Oter'n Fenix 5018 Mats Kirkeland MS 0.831 07:53:09 6:33:11 0:00:00 0.831 1.0
2 LYS 2 Fortuna IV Polo 86 5062 Allan Strand MS 0.834 07:54:49 6:36:00 0:03:22 0.828 2.0
3 LYS 2 Lurie Scampi 30 4158 Ole A Ellingsgaard MS 0.875 07:33:20 6:36:40 0:03:59 0.867 3.0
4 LYS 1 Luzern Banner 1/2 tonn 7449 Vidar Kjønnø KS 0.921 07:13:24 6:39:10 0:06:29 0.907 4.0
5 LYS 1 Team Sixpack Beneteau Platu 25 racer 9496 Team Sixpack MS 0.924 07:16:20 6:43:10 0:10:48 0.901 5.0
6 LYS 2 Furia II Express 41 Team Furia MS 0.860 07:56:03 6:49:24 0:18:51 0.826 6.0
7 LYS 1 Nini Roll Beneteau Platu 25 Racer 14603 Team Nini Roll MS 0.924 07:28:31 6:54:26 0:22:59 0.877 7.0
8 LYS 1 Arius IV Bavaria 36 11200 Martin Due MS 0.958 07:25:25 7:06:43 0:34:59 0.883 8.0
9 LYS 1 Ninja Sun fast 37 13883 Nils Thorvald Krohn MS 0.957 07:28:33 7:09:16 0:37:42 0.877 9.0
10 F30 Jyplingen Farr 30 22 Team Jyplingen MS 1.070 06:53:44 7:22:42 0:46:16 0.95 10.0
11 F30 Chili Peppers Farr 30 30 Thomas Hjertø MS 1.070 07:01:57 7:31:29 0:54:29 0.932 11.0
12 LYS 1 Øse Hanse 400 12088 Petter Holen MS 1.036 07:24:58 7:40:59 1:05:27 0.884 12.0
13 LYS 1 Furia III X-442 9558 Stig Waagbø MS 1.058 07:22:56 7:48:37 1:11:18 0.888 13.0

Romsdalsfjorden rundt

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Klasse Båt Navn Båttype Seil Nr Rormann Klubb LYS Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 LYS 2 Oter'n Fenix 5018 Mats Kirkeland MS 0.831 07:53:09 6:33:11 0:00:00 0.831 1.0
2 LYS 2 Fortuna IV Polo 86 5062 Allan Strand MS 0.834 07:54:49 6:36:00 0:03:22 0.828 2.0
3 LYS 2 Lurie Scampi 30 4158 Ole A Ellingsgaard MS 0.875 07:33:20 6:36:40 0:03:59 0.867 3.0
4 LYS 1 Luzern Banner 1/2 tonn 7449 Vidar Kjønnø KS 0.921 07:13:24 6:39:10 0:06:29 0.907 4.0
5 LYS 1 Team Sixpack Beneteau Platu 25 racer 9496 Team Sixpack MS 0.924 07:16:20 6:43:10 0:10:48 0.901 5.0
6 LYS 2 Furia II Express 41 Team Furia MS 0.860 07:56:03 6:49:24 0:18:51 0.826 6.0
7 LYS 1 Nini Roll Beneteau Platu 25 Racer 14603 Team Nini Roll MS 0.924 07:28:31 6:54:26 0:22:59 0.877 7.0
8 LYS 1 Arius IV Bavaria 36 11200 Martin Due MS 0.958 07:25:25 7:06:43 0:34:59 0.883 8.0
9 LYS 1 Ninja Sun fast 37 13883 Nils Thorvald Krohn MS 0.957 07:28:33 7:09:16 0:37:42 0.877 9.0
10 F30 Jyplingen Farr 30 22 Team Jyplingen MS 1.070 06:53:44 7:22:42 0:46:16 0.95 10.0
11 F30 Chili Peppers Farr 30 30 Thomas Hjertø MS 1.070 07:01:57 7:31:29 0:54:29 0.932 11.0
12 LYS 1 Øse Hanse 400 12088 Petter Holen MS 1.036 07:24:58 7:40:59 1:05:27 0.884 12.0
13 LYS 1 Furia III X-442 9558 Stig Waagbø MS 1.058 07:22:56 7:48:37 1:11:18 0.888 13.0

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area 20
DNFStarted but did not finish Varies

www.moldeseilforening.no


Sailwave Scoring Software 2.9.7
www.sailwave.com