venue burgee

Onsdagsregatta - Vårserie 2014

Molde Seilforening

Vårserien 2014

Overall

Sailed: 10, Discards: 3, To count: 7, Rating system: LYS, Entries: 20, Scoring system: Appendix A
Rank Klasse Båt Navn Båttype Seil Nr Rormann Klubb LYS V1
 
V2
 
V3
 
V4
 
V5
 
V6
 
V7
 
V8
 
V9
 
V10
 
Total Nett
1st LYS 1 Jyplingen Farr 30 22 Team Jyplingen MS 1.070 2.0 2.0 (5.0) (10.0) 1.0 1.0 2.0 2.0 (3.0) 1.0 29.0 11.0
2nd LYS 1 Nini Roll Beneteau Platu 25 Racer 14603 Team Nini Roll MS 0.907 1.0 4.0 1.0 3.0 3.0 (5.0) (5.0) 1.0 (5.0) 3.0 31.0 16.0
3rd LYS 2 Oter'n Fenix 5018 Mats Kirkeland MS 0.820 (16.0 OCS) 1.0 6.0 6.0 (10.0) 3.0 3.0 4.0 2.0 (21.0 DNC) 72.0 25.0
4th LYS 1 Team Sixpack Beneteau Platu 25 racer 9496 Team Sixpack MS 0.907 3.0 5.0 3.0 2.0 4.0 (8.0) (10.0) 6.0 (13.0) 4.0 58.0 27.0
5th LYS 2 Lurie Scampi 30 4158 Ole A Ellingsgaard MS 0.862 4.0 3.0 7.0 5.0 5.0 4.0 (9.0) 5.0 (21.0 DNC) (21.0 DNC) 84.0 33.0
6th LYS 2 Blue Moon Accent 5078 Morten Devold MS 0.807 16.0 OCS (21.0 DNC) 2.0 7.0 2.0 (21.0 DNC) (21.0 DNC) 3.0 4.0 2.0 99.0 36.0
7th LYS 2 Furia II Express 41 Team Furia MS 0.841 (16.0 OCS) 9.0 4.0 4.0 (11.0) 2.0 4.0 11.0 10.0 (21.0 DNC) 92.0 44.0
8th LYS 2 Mistress Alo 28 1661 Jarl Rønning MS 0.810 5.0 8.0 (11.0) (13.0 DNF) 6.0 11.0 DNF (13.0) 9.0 7.0 6.0 89.0 52.0
9th LYS 1 Ninja Sun fast 37 13883 Nils Thorvald Krohn MS 0.948 (16.0 OCS) 6.0 9.0 (11.0) (21.0 DNC) 9.0 6.0 10.0 8.0 5.0 101.0 53.0
10th LYS 1 Arius IV Bavaria 36 11200 Martin Due MS 0.941 (16.0 OCS) 10.0 8.0 8.0 7.0 7.0 7.0 7.0 (11.0) (21.0 DNC) 102.0 54.0
11th F18 Nagelfare F18 25 Rolf Nilsen MS 1.315 (21.0 DNC) (21.0 DNC) 12.0 (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 1.0 13.0 1.0 8.0 140.0 77.0
12th LYS 1 Øse Hanse 400 12088 Petter Holen MS 1.023 (16.0 OCS) 12.0 13.0 (21.0 DNC) 13.0 (21.0 DNC) 8.0 14.0 9.0 9.0 136.0 78.0
13th LYS 2 Juego Bavaria 30 14549 Geir Berg Oshaug MS 0.829 16.0 OCS (21.0 DNC) 15.0 (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 11.0 8.0 6.0 7.0 147.0 84.0
14th LYS 1 Chili Peppers Farr 30 30 Thomas Hjertø MS 1.07 7.0 11.0 (21.0 DNC) 1.0 (21.0 DNC) (21.0 DNC) 12.0 12.0 21.0 DNC 21.0 DNC 148.0 85.0
15th LYS 1 Juni Sun Odyssey 36i 12486 Frode Myrbostad MS 0.960 6.0 (21.0 DNC) 10.0 (21.0 DNC) 8.0 (21.0 DNC) 14.0 21.0 DNC 12.0 21.0 DNC 155.0 92.0
16th LYS 1 Jolly Yacht First 31.7 9878 Kjell Rød MS 0.939 (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 9.0 6.0 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 183.0 120.0
17th LYS 2 Fortuna IV Polo 86 5062 Allan Strand MS 0.822 16.0 OCS 7.0 (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 191.0 128.0
18th LYS 2 Stella Hunter 13499 Pål Austnes MS 0.850 (21.0 DNC) (21.0 DNC) 14.0 (21.0 DNC) 12.0 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 194.0 131.0
19th LYS 1 Hugnad First 40.7 12103 Svein Haukebø MS 1.042 (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 9.0 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 198.0 135.0
20th LYS 1 Eivind Comfortina 35 6699 Eivind Nordeide MS 0.969 (21.0 DNC) 14.0 DNF (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 203.0 140.0



V1

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Klasse Båt Navn Båttype Seil Nr Rormann Klubb LYS Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 LYS 1 Nini Roll Beneteau Platu 25 Racer 14603 Team Nini Roll MS 0.907 00:45:20 0:41:07 0:00:00 0.907 1.0
2 LYS 1 Jyplingen Farr 30 22 Team Jyplingen MS 1.070 00:41:12 0:44:05 0:02:46 0.998 2.0
3 LYS 1 Team Sixpack Beneteau Platu 25 racer 9496 Team Sixpack MS 0.907 00:49:20 0:44:45 0:04:00 0.833 3.0
4 LYS 2 Lurie Scampi 30 4158 Ole A Ellingsgaard MS 0.862 00:54:36 0:47:04 0:06:54 0.753 4.0
5 LYS 2 Mistress Alo 28 1661 Jarl Rønning MS 0.810 01:04:45 0:52:27 0:13:59 0.635 5.0
6 LYS 1 Juni Sun Odyssey 36i 12486 Frode Myrbostad MS 0.960 01:02:36 1:00:06 0:19:46 0.657 6.0
7 LYS 1 Chili Peppers Farr 30 30 Thomas Hjertø MS 1.07 00:58:02 1:02:06 0:19:36 0.709 7.0
8 LYS 2 Oter'n Fenix 5018 Mats Kirkeland MS 0.820 OCS       16.0
8 LYS 2 Blue Moon Accent 5078 Morten Devold MS 0.807 OCS       16.0
8 LYS 2 Furia II Express 41 Team Furia MS 0.841 OCS       16.0
8 LYS 1 Ninja Sun fast 37 13883 Nils Thorvald Krohn MS 0.948 OCS       16.0
8 LYS 1 Arius IV Bavaria 36 11200 Martin Due MS 0.941 OCS       16.0
8 LYS 1 Øse Hanse 400 12088 Petter Holen MS 1.023 OCS       16.0
8 LYS 2 Juego Bavaria 30 14549 Geir Berg Oshaug MS 0.829 OCS       16.0
8 LYS 2 Fortuna IV Polo 86 5062 Allan Strand MS 0.822 OCS       16.0

V2

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Klasse Båt Navn Båttype Seil Nr Rormann Klubb LYS Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 LYS 2 Oter'n Fenix 5018 Mats Kirkeland MS 0.820 1:54:04 1:33:32 0:00:00 0.82 1.0
2 LYS 1 Jyplingen Farr 30 22 Team Jyplingen MS 1.070 1:28:53 1:35:06 0:01:28 1.052 2.0
3 LYS 2 Lurie Scampi 30 4158 Ole A Ellingsgaard MS 0.862 1:54:23 1:38:36 0:05:52 0.818 3.0
4 LYS 1 Nini Roll Beneteau Platu 25 Racer 14603 Team Nini Roll MS 0.907 1:51:23 1:41:01 0:08:15 0.84 4.0
5 LYS 1 Team Sixpack Beneteau Platu 25 racer 9496 Team Sixpack MS 0.907 1:53:54 1:43:18 0:10:46 0.821 5.0
6 LYS 1 Ninja Sun fast 37 13883 Nils Thorvald Krohn MS 0.948 1:51:45 1:45:56 0:13:05 0.837 6.0
7 LYS 2 Fortuna IV Polo 86 5062 Allan Strand MS 0.822 2:09:05 1:46:06 0:15:18 0.725 7.0
8 LYS 2 Mistress Alo 28 1661 Jarl Rønning MS 0.810 2:14:00 1:48:32 0:18:32 0.698 8.0
9 LYS 2 Furia II Express 41 Team Furia MS 0.841 2:10:52 1:50:04 0:19:39 0.715 9.0
10 LYS 1 Arius IV Bavaria 36 11200 Martin Due MS 0.941 2:04:42 1:57:21 0:25:18 0.75 10.0
11 LYS 1 Chili Peppers Farr 30 30 Thomas Hjertø MS 1.07 1:50:51 1:58:37 0:23:26 0.844 11.0
12 LYS 1 Øse Hanse 400 12088 Petter Holen MS 1.023 1:58:02 2:00:45 0:26:36 0.792 12.0
13 LYS 1 Eivind Comfortina 35 6699 Eivind Nordeide MS 0.969 DNF       14.0

V3

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Klasse Båt Navn Båttype Seil Nr Rormann Klubb LYS Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 LYS 1 Nini Roll Beneteau Platu 25 Racer 14603 Team Nini Roll MS 0.907 00:54:10 0:49:08 0:00:00 0.907 1.0
2 LYS 2 Blue Moon Accent 5078 Morten Devold MS 0.807 01:02:33 0:50:29 0:01:40 0.785 2.0
3 LYS 1 Team Sixpack Beneteau Platu 25 racer 9496 Team Sixpack MS 0.907 00:56:03 0:50:50 0:01:53 0.877 3.0
4 LYS 2 Furia II Express 41 Team Furia MS 0.841 01:00:28 0:50:51 0:02:03 0.813 4.0
5 LYS 1 Jyplingen Farr 30 22 Team Jyplingen MS 1.070 00:47:42 0:51:02 0:01:47 1.03 5.0
6 LYS 2 Oter'n Fenix 5018 Mats Kirkeland MS 0.820 01:03:44 0:52:16 0:03:49 0.771 6.0
7 LYS 2 Lurie Scampi 30 4158 Ole A Ellingsgaard MS 0.862 01:03:08 0:54:25 0:06:08 0.778 7.0
8 LYS 1 Arius IV Bavaria 36 11200 Martin Due MS 0.941 01:00:18 0:56:45 0:08:05 0.815 8.0
9 LYS 1 Ninja Sun fast 37 13883 Nils Thorvald Krohn MS 0.948 00:59:53 0:56:46 0:08:04 0.82 9.0
10 LYS 1 Juni Sun Odyssey 36i 12486 Frode Myrbostad MS 0.960 01:00:20 0:57:55 0:09:09 0.814 10.0
11 LYS 2 Mistress Alo 28 1661 Jarl Rønning MS 0.810 01:12:57 0:59:05 0:12:18 0.673 11.0
12 F18 Nagelfare F18 25 Rolf Nilsen MS 1.315 00:47:02 1:01:51 0:09:40 1.045 12.0
13 LYS 1 Øse Hanse 400 12088 Petter Holen MS 1.023 01:03:19 1:04:46 0:15:18 0.776 13.0
14 LYS 2 Stella Hunter 13499 Pål Austnes MS 0.850 01:16:26 1:04:58 0:18:38 0.643 14.0
15 LYS 2 Juego Bavaria 30 14549 Geir Berg Oshaug MS 0.829 01:54:04 1:34:34 0:54:48 0.431 15.0

V4

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Klasse Båt Navn Båttype Seil Nr Rormann Klubb LYS Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 LYS 1 Chili Peppers Farr 30 30 Thomas Hjertø MS 1.07 00:21:38 0:23:09 0:00:00 1.07 1.0
2 LYS 1 Team Sixpack Beneteau Platu 25 racer 9496 Team Sixpack MS 0.907 00:25:40 0:23:17 0:00:09 0.902 2.0
3 LYS 1 Nini Roll Beneteau Platu 25 Racer 14603 Team Nini Roll MS 0.907 00:26:25 0:23:58 0:00:54 0.876 3.0
4 LYS 2 Furia II Express 41 Team Furia MS 0.841 00:28:44 0:24:10 0:01:13 0.806 4.0
5 LYS 2 Lurie Scampi 30 4158 Ole A Ellingsgaard MS 0.862 00:28:17 0:24:23 0:01:26 0.818 5.0
6 LYS 2 Oter'n Fenix 5018 Mats Kirkeland MS 0.820 00:30:18 0:24:51 0:02:04 0.764 6.0
7 LYS 2 Blue Moon Accent 5078 Morten Devold MS 0.807 00:30:55 0:24:57 0:02:14 0.749 7.0
8 LYS 1 Arius IV Bavaria 36 11200 Martin Due MS 0.941 00:28:33 0:26:52 0:03:57 0.811 8.0
9 LYS 1 Hugnad First 40.7 12103 Svein Haukebø MS 1.042 00:29:37 0:30:52 0:07:24 0.782 9.0
10 LYS 1 Jyplingen Farr 30 22 Team Jyplingen MS 1.070 00:29:10 0:31:13 0:07:32 0.794 10.0
11 LYS 1 Ninja Sun fast 37 13883 Nils Thorvald Krohn MS 0.948 00:45:18 0:42:57 0:20:53 0.511 11.0
12 LYS 2 Mistress Alo 28 1661 Jarl Rønning MS 0.810 DNF       13.0

V5

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Klasse Båt Navn Båttype Seil Nr Rormann Klubb LYS Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 LYS 1 Jyplingen Farr 30 22 Team Jyplingen MS 1.070 00:47:00 0:50:17 0:00:00 1.07 1.0
2 LYS 2 Blue Moon Accent 5078 Morten Devold MS 0.807 01:11:05 0:57:22 0:08:46 0.707 2.0
3 LYS 1 Nini Roll Beneteau Platu 25 Racer 14603 Team Nini Roll MS 0.907 01:05:24 0:59:19 0:09:57 0.769 3.0
4 LYS 1 Team Sixpack Beneteau Platu 25 racer 9496 Team Sixpack MS 0.907 01:06:58 1:00:44 0:11:31 0.751 4.0
5 LYS 2 Lurie Scampi 30 4158 Ole A Ellingsgaard MS 0.862 01:11:15 1:01:25 0:12:55 0.706 5.0
6 LYS 2 Mistress Alo 28 1661 Jarl Rønning MS 0.810 01:19:48 1:04:38 0:17:43 0.63 6.0
7 LYS 1 Arius IV Bavaria 36 11200 Martin Due MS 0.941 01:09:16 1:05:11 0:15:49 0.726 7.0
8 LYS 1 Juni Sun Odyssey 36i 12486 Frode Myrbostad MS 0.960 01:08:46 1:06:01 0:16:23 0.731 8.0
9 LYS 1 Jolly Yacht First 31.7 9878 Kjell Rød MS 0.939 01:10:28 1:06:10 0:16:55 0.714 9.0
10 LYS 2 Oter'n Fenix 5018 Mats Kirkeland MS 0.820 01:20:55 1:06:21 0:19:35 0.622 10.0
11 LYS 2 Furia II Express 41 Team Furia MS 0.841 01:22:12 1:09:08 0:22:24 0.612 11.0
12 LYS 2 Stella Hunter 13499 Pål Austnes MS 0.850 01:24:19 1:11:40 0:25:09 0.596 12.0
13 LYS 1 Øse Hanse 400 12088 Petter Holen MS 1.023 01:10:08 1:11:45 0:20:58 0.717 13.0

V6

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Klasse Båt Navn Båttype Seil Nr Rormann Klubb LYS Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 LYS 1 Jyplingen Farr 30 22 Team Jyplingen MS 1.070 00:30:09 0:32:16 0:00:00 1.07 1.0
2 LYS 2 Furia II Express 41 Team Furia MS 0.841 00:39:32 0:33:15 0:01:10 0.816 2.0
3 LYS 2 Oter'n Fenix 5018 Mats Kirkeland MS 0.820 00:44:38 0:36:36 0:05:17 0.723 3.0
4 LYS 2 Lurie Scampi 30 4158 Ole A Ellingsgaard MS 0.862 00:43:03 0:37:07 0:05:37 0.749 4.0
5 LYS 1 Nini Roll Beneteau Platu 25 Racer 14603 Team Nini Roll MS 0.907 00:41:19 0:37:28 0:05:45 0.781 5.0
6 LYS 1 Jolly Yacht First 31.7 9878 Kjell Rød MS 0.939 00:41:00 0:38:30 0:06:39 0.787 6.0
7 LYS 1 Arius IV Bavaria 36 11200 Martin Due MS 0.941 00:42:05 0:39:36 0:07:48 0.767 7.0
8 LYS 1 Team Sixpack Beneteau Platu 25 racer 9496 Team Sixpack MS 0.907 00:46:17 0:41:59 0:10:43 0.697 8.0
9 LYS 1 Ninja Sun fast 37 13883 Nils Thorvald Krohn MS 0.948 00:48:37 0:46:05 0:14:35 0.664 9.0
10 LYS 2 Mistress Alo 28 1661 Jarl Rønning MS 0.810 DNF       11.0

V7

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Klasse Båt Navn Båttype Seil Nr Rormann Klubb LYS Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 F18 Nagelfare F18 25 Rolf Nilsen MS 1.315 00:35:30 0:46:41 0:00:00 1.315 1.0
2 LYS 1 Jyplingen Farr 30 22 Team Jyplingen MS 1.070 00:52:15 0:55:54 0:08:37 0.893 2.0
3 LYS 2 Oter'n Fenix 5018 Mats Kirkeland MS 0.820 01:09:13 0:56:45 0:12:17 0.674 3.0
4 LYS 2 Furia II Express 41 Team Furia MS 0.841 01:07:30 0:56:46 0:12:00 0.692 4.0
5 LYS 1 Nini Roll Beneteau Platu 25 Racer 14603 Team Nini Roll MS 0.907 01:03:24 0:57:30 0:11:56 0.736 5.0
6 LYS 1 Ninja Sun fast 37 13883 Nils Thorvald Krohn MS 0.948 01:01:28 0:58:16 0:12:13 0.759 6.0
7 LYS 1 Arius IV Bavaria 36 11200 Martin Due MS 0.941 01:02:01 0:58:21 0:12:24 0.753 7.0
8 LYS 1 Øse Hanse 400 12088 Petter Holen MS 1.023 00:57:11 0:58:30 0:11:33 0.816 8.0
9 LYS 2 Lurie Scampi 30 4158 Ole A Ellingsgaard MS 0.862 01:08:06 0:58:42 0:13:57 0.685 9.0
10 LYS 1 Team Sixpack Beneteau Platu 25 racer 9496 Team Sixpack MS 0.907 01:06:20 1:00:10 0:14:52 0.704 10.0
11 LYS 2 Juego Bavaria 30 14549 Geir Berg Oshaug MS 0.829 01:13:06 1:00:36 0:16:47 0.639 11.0
12 LYS 1 Chili Peppers Farr 30 30 Thomas Hjertø MS 1.07 00:56:48 1:00:47 0:13:10 0.822 12.0
13 LYS 2 Mistress Alo 28 1661 Jarl Rønning MS 0.810 01:16:51 1:02:15 0:19:13 0.607 13.0
14 LYS 1 Juni Sun Odyssey 36i 12486 Frode Myrbostad MS 0.960 01:05:47 1:03:09 0:17:09 0.71 14.0

V8

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Klasse Båt Navn Båttype Seil Nr Rormann Klubb LYS Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 LYS 1 Nini Roll Beneteau Platu 25 Racer 14603 Team Nini Roll MS 0.907 00:50:51 0:46:07 0:00:00 0.907 1.0
2 LYS 1 Jyplingen Farr 30 22 Team Jyplingen MS 1.070 00:43:21 0:46:23 0:00:15 1.064 2.0
3 LYS 2 Blue Moon Accent 5078 Morten Devold MS 0.807 00:58:52 0:47:30 0:01:43 0.783 3.0
4 LYS 2 Oter'n Fenix 5018 Mats Kirkeland MS 0.820 00:58:01 0:47:34 0:01:46 0.795 4.0
5 LYS 2 Lurie Scampi 30 4158 Ole A Ellingsgaard MS 0.862 00:56:32 0:48:44 0:03:02 0.816 5.0
6 LYS 1 Team Sixpack Beneteau Platu 25 racer 9496 Team Sixpack MS 0.907 00:55:40 0:50:29 0:04:49 0.829 6.0
7 LYS 1 Arius IV Bavaria 36 11200 Martin Due MS 0.941 00:54:54 0:51:40 0:05:53 0.84 7.0
8 LYS 2 Juego Bavaria 30 14549 Geir Berg Oshaug MS 0.829 01:03:43 0:52:49 0:08:05 0.724 8.0
9 LYS 2 Mistress Alo 28 1661 Jarl Rønning MS 0.810 01:05:40 0:53:11 0:08:44 0.702 9.0
10 LYS 1 Ninja Sun fast 37 13883 Nils Thorvald Krohn MS 0.948 00:56:18 0:53:22 0:07:39 0.819 10.0
11 LYS 2 Furia II Express 41 Team Furia MS 0.841 01:04:22 0:54:08 0:09:32 0.717 11.0
12 LYS 1 Chili Peppers Farr 30 30 Thomas Hjertø MS 1.07 00:50:58 0:54:32 0:07:52 0.905 12.0
13 F18 Nagelfare F18 25 Rolf Nilsen MS 1.315 00:48:12 1:03:23 0:13:08 0.957 13.0
14 LYS 1 Øse Hanse 400 12088 Petter Holen MS 1.023 01:02:02 1:03:28 0:16:57 0.743 14.0

V9

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Klasse Båt Navn Båttype Seil Nr Rormann Klubb LYS Place Points
1 F18 Nagelfare F18 25 Rolf Nilsen MS 1.315 1 1.0
2 LYS 2 Oter'n Fenix 5018 Mats Kirkeland MS 0.820 2 2.0
3 LYS 1 Jyplingen Farr 30 22 Team Jyplingen MS 1.070 3 3.0
4 LYS 2 Blue Moon Accent 5078 Morten Devold MS 0.807 4 4.0
5 LYS 1 Nini Roll Beneteau Platu 25 Racer 14603 Team Nini Roll MS 0.907 5 5.0
6 LYS 2 Juego Bavaria 30 14549 Geir Berg Oshaug MS 0.829 6 6.0
7 LYS 2 Mistress Alo 28 1661 Jarl Rønning MS 0.810 7 7.0
8 LYS 1 Ninja Sun fast 37 13883 Nils Thorvald Krohn MS 0.948 8 8.0
9 LYS 1 Øse Hanse 400 12088 Petter Holen MS 1.023 9 9.0
10 LYS 2 Furia II Express 41 Team Furia MS 0.841 10 10.0
11 LYS 1 Arius IV Bavaria 36 11200 Martin Due MS 0.941 11 11.0
12 LYS 1 Juni Sun Odyssey 36i 12486 Frode Myrbostad MS 0.960 12 12.0
13 LYS 1 Team Sixpack Beneteau Platu 25 racer 9496 Team Sixpack MS 0.907 13 13.0

V10

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Klasse Båt Navn Båttype Seil Nr Rormann Klubb LYS Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 LYS 1 Jyplingen Farr 30 22 Team Jyplingen MS 1.070 00:39:18 0:42:03 0:00:00 1.07 1.0
2 LYS 2 Blue Moon Accent 5078 Morten Devold MS 0.807 00:52:46 0:42:35 0:00:40 0.797 2.0
3 LYS 1 Nini Roll Beneteau Platu 25 Racer 14603 Team Nini Roll MS 0.907 00:48:26 0:43:56 0:02:04 0.868 3.0
4 LYS 1 Team Sixpack Beneteau Platu 25 racer 9496 Team Sixpack MS 0.907 00:50:14 0:45:34 0:03:52 0.837 4.0
5 LYS 1 Ninja Sun fast 37 13883 Nils Thorvald Krohn MS 0.948 00:48:48 0:46:16 0:04:27 0.862 5.0
6 LYS 2 Mistress Alo 28 1661 Jarl Rønning MS 0.810 00:59:48 0:48:26 0:07:53 0.703 6.0
7 LYS 2 Juego Bavaria 30 14549 Geir Berg Oshaug MS 0.829 00:58:46 0:48:43 0:08:03 0.716 7.0
8 F18 Nagelfare F18 25 Rolf Nilsen MS 1.315 00:38:26 0:50:32 0:06:27 1.094 8.0
9 LYS 1 Øse Hanse 400 12088 Petter Holen MS 1.023 00:52:10 0:53:22 0:11:04 0.806 9.0

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area 21
DNFStarted but did not finish Varies
OCSOn course side at start or broke rule 30.1 16

www.moldeseilforening.no


Sailwave Scoring Software 2.9.7
www.sailwave.com