venue burgee

Onsdagsregatta - Høstserien 2015

Molde Seilforening

Høstserien 2015

Overall

Sailed: 9, Discards: 2, To count: 7, Rating system: LYS, Entries: 14, Scoring system: Appendix A
Rank Klasse Båt Navn Båttype Seil Nr Rormann Klubb LYS H1
 
H2
 
H3
 
H4
 
H5
 
H6
 
H7
 
H8
 
H9
 
H10
 
Total Nett
1st A Furia II Express 41 Team Furia MS 0.840 2.0 1.0 2.0 (7.0) 3.0   (7.0) 2.0 3.0 2.0 29.0 15.0
2nd B Håp Dehler 29 9108 Morten Devold MS 0.896 3.0 3.0 1.0 (5.0) 1.0   (5.0) 3.0 1.0 4.0 26.0 16.0
3rd U Jyplingen Farr 30 22 Team Jyplingen MS 1.047 1.0 2.0 6.0 1.0 2.0   3.0 (7.0) 2.0 (7.0) 31.0 17.0
4th U Team Sixpack Beneteau Platu 25 racer 9496 Team Sixpack MS 0.914 (15.0 DNC) 7.0 3.0 (15.0 DNC) 9.0   1.0 5.0 5.0 3.0 63.0 33.0
5th B Arius IV Bavaria 36 11200 Martin Due MS 0.940 6.0 (10.0) 8.0 6.0 (12.0 DNF)   4.0 4.0 4.0 6.0 60.0 38.0
6th U Chili Peppers Farr 30 30 Thomas Hjertø MS 1.047 (15.0 DNC) 4.0 9.0 3.0 8.0   6.0 1.0 (15.0 DNC) 8.0 69.0 39.0
7th A Fortuna IV Polo 86 5062 Allan Strand MS 0.798 5.0 6.0 4.0 2.0 7.0   10.0 (15.0 DNC) (15.0 DNC) 12.0 DNF 76.0 46.0
8th U Nini Roll Beneteau Platu 25 Racer 14603 Team Nini Roll MS 0.914 4.0 8.0 7.0 (15.0 DNC) (15.0 DNC)   2.0 6.0 15.0 DNC 5.0 77.0 47.0
9th B Ninja Sun fast 37 13883 Nils Thorvald Krohn MS 0.948 7.0 (11.0) 5.0 (15.0 DNC) 4.0   9.0 11.0 DNF 8.0 DNF 9.0 79.0 53.0
10th B Øse Hanse 400 12088 Petter Holen MS 1.022 (15.0 DNC) 5.0 10.0 4.0 6.0   (15.0 DNC) 9.0 15.0 DNC 10.0 89.0 59.0
11th A Mistress Alo 28 1661 Jarl Rønning MS 0.809 8.0 12.0 12.0 DNF 8.0 10.0   (15.0 DNC) (15.0 DNC) 15.0 DNC 1.0 96.0 66.0
12th A Juego Bavaria 30 14549 Geir Berg Oshaug MS 0.828 (15.0 DNC) (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC   11.0 8.0 8.0 DNF 15.0 DNC 117.0 87.0
13th A Lurie Scampi 30 4158 Ole A Ellingsgaard MS 0.861 (15.0 DNC) 9.0 (15.0 DNC) 15.0 DNC 5.0   15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 119.0 89.0
14th A Oter'n Fenix 5018 Mats Kirkeland MS 0.818 (15.0 DNC) (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC   8.0 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 128.0 98.0


H1

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Klasse Båt Navn Båttype Seil Nr Rormann Klubb LYS Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Ave speed Points
1 U Jyplingen Farr 30 22 Team Jyplingen MS 1.047 19:00:00 19:35:44 0:35:44 0:37:25 0:00:00 1.047   1.0
2 A Furia II Express 41 Team Furia MS 0.840 19:00:00 19:44:38 0:44:38 0:37:30 0:00:06 0.838   2.0
3 B Håp Dehler 29 9108 Morten Devold MS 0.896 19:00:00 19:43:25 0:43:25 0:38:54 0:01:40 0.862   3.0
4 U Nini Roll Beneteau Platu 25 Racer 14603 Team Nini Roll MS 0.914 19:00:00 19:43:28 0:43:28 0:39:44 0:02:32 0.861   4.0
5 A Fortuna IV Polo 86 5062 Allan Strand MS 0.798 19:00:00 19:50:13 0:50:13 0:40:04 0:03:20 0.745   5.0
6 B Arius IV Bavaria 36 11200 Martin Due MS 0.940 19:00:00 19:42:55 0:42:55 0:40:21 0:03:07 0.872   6.0
7 B Ninja Sun fast 37 13883 Nils Thorvald Krohn MS 0.948 19:00:00 19:44:19 0:44:19 0:42:01 0:04:51 0.844   7.0
8 A Mistress Alo 28 1661 Jarl Rønning MS 0.809 19:00:00 19:54:55 0:54:55 0:44:26 0:08:40 0.681   8.0

H2

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Klasse Båt Navn Båttype Seil Nr Rormann Klubb LYS Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Ave speed Points
1 A Furia II Express 41 Team Furia MS 0.840 19:00:00 19:57:55 0:57:55 0:48:39 0:00:00 0.84   1.0
2 U Jyplingen Farr 30 22 Team Jyplingen MS 1.047 19:06:00 19:53:02 0:47:02 0:49:15 0:00:34 1.034   2.0
3 B Håp Dehler 29 9108 Morten Devold MS 0.896 19:06:00 20:01:13 0:55:13 0:49:28 0:00:55 0.881   3.0
4 U Chili Peppers Farr 30 30 Thomas Hjertø MS 1.047 19:06:00 19:53:49 0:47:49 0:50:04 0:01:21 1.017   4.0
5 B Øse Hanse 400 12088 Petter Holen MS 1.022 19:06:00 19:56:01 0:50:01 0:51:07 0:02:25 0.973   5.0
6 A Fortuna IV Polo 86 5062 Allan Strand MS 0.798 19:00:00 20:04:47 1:04:47 0:51:42 0:03:49 0.751   6.0
7 U Team Sixpack Beneteau Platu 25 racer 9496 Team Sixpack MS 0.912 19:06:00 20:02:59 0:56:59 0:51:58 0:03:38 0.854   7.0
8 U Nini Roll Beneteau Platu 25 Racer 14603 Team Nini Roll MS 0.912 19:06:00 20:04:40 0:58:40 0:53:30 0:05:19 0.829   8.0
9 A Lurie Scampi 30 4158 Ole A Ellingsgaard MS 0.861 19:00:00 20:02:53 1:02:53 0:54:09 0:06:23 0.774   9.0
10 B Arius IV Bavaria 36 11200 Martin Due MS 0.940 19:06:00 20:04:32 0:58:32 0:55:01 0:06:47 0.831   10.0
11 B Ninja Sun fast 37 13883 Nils Thorvald Krohn MS 0.948 19:06:00 20:04:05 0:58:05 0:55:04 0:06:46 0.838   11.0
12 A Mistress Alo 28 1661 Jarl Rønning MS 0.809 19:00:00 20:11:22 1:11:22 0:57:44 0:11:14 0.682   12.0

H3

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Klasse Båt Navn Båttype Seil Nr Rormann Klubb LYS Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Ave speed Points
1 B Håp Dehler 29 9108 Morten Devold MS 0.896 19:39:10 21:22:39 1:43:29 1:32:43 0:00:00 0.896   1.0
2 A Furia II Express 41 Team Furia MS 0.840 19:39:10 21:31:23 1:52:13 1:34:16 0:01:50 0.826   2.0
3 U Team Sixpack Beneteau Platu 25 racer 9496 Team Sixpack MS 0.912 19:39:10 21:25:59 1:46:49 1:37:25 0:05:09 0.868   3.0
4 A Fortuna IV Polo 86 5062 Allan Strand MS 0.798 19:39:10 21:41:51 2:02:41 1:37:54 0:06:29 0.756   4.0
5 B Ninja Sun fast 37 13883 Nils Thorvald Krohn MS 0.948 19:39:10 21:26:00 1:46:50 1:41:17 0:09:02 0.868   5.0
6 U Jyplingen Farr 30 22 Team Jyplingen MS 1.047 19:39:10 21:18:30 1:39:20 1:44:00 0:10:46 0.933   6.0
7 U Nini Roll Beneteau Platu 25 Racer 14603 Team Nini Roll MS 0.912 19:39:10 21:34:55 1:55:45 1:45:34 0:14:05 0.801   7.0
8 B Arius IV Bavaria 36 11200 Martin Due MS 0.940 19:39:10 21:31:52 1:52:42 1:45:56 0:14:04 0.823   8.0
9 U Chili Peppers Farr 30 30 Thomas Hjertø MS 1.047 19:39:10 21:20:50 1:41:40 1:46:27 0:13:06 0.912   9.0
10 B Øse Hanse 400 12088 Petter Holen MS 1.022 19:39:10 21:29:05 1:49:55 1:52:20 0:19:11 0.844   10.0
11 A Mistress Alo 28 1661 Jarl Rønning MS 0.809     DNF         12.0

H4

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Klasse Båt Navn Båttype Seil Nr Rormann Klubb LYS Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Ave speed Points
1 U Jyplingen Farr 30 22 Team Jyplingen MS 1.047 19:07:00 20:08:07 1:01:07 1:03:59 0:00:00 1.047   1.0
2 A Fortuna IV Polo 86 5062 Allan Strand MS 0.798 19:00:00 20:20:46 1:20:46 1:04:27 0:00:35 0.792   2.0
3 U Chili Peppers Farr 30 30 Thomas Hjertø MS 1.047 19:07:00 20:12:43 1:05:43 1:08:48 0:04:36 0.974   3.0
4 B Øse Hanse 400 12088 Petter Holen MS 1.022 19:07:00 20:16:04 1:09:04 1:10:35 0:06:27 0.926   4.0
5 B Håp Dehler 29 9108 Morten Devold MS 0.896 19:07:00 20:26:24 1:19:24 1:11:09 0:07:59 0.806   5.0
6 B Arius IV Bavaria 36 11200 Martin Due MS 0.938 19:07:00 20:23:23 1:16:23 1:11:39 0:08:10 0.838   6.0
7 A Furia II Express 41 Team Furia MS 0.840 19:00:00 20:25:25 1:25:25 1:11:45 0:09:14 0.749   7.0
8 A Mistress Alo 28 1661 Jarl Rønning MS 0.809 19:00:00 20:42:45 1:42:45 1:23:07 0:23:39 0.623   8.0

H5

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Klasse Båt Navn Båttype Seil Nr Rormann Klubb LYS Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Ave speed Points
1 B Håp Dehler 29 9108 Morten Devold MS 0.896 18:07:45 19:49:26 1:41:41 1:31:06 0:00:00 0.896   1.0
2 U Jyplingen Farr 30 22 Team Jyplingen MS 1.047 18:07:45 19:35:14 1:27:29 1:31:36 0:00:28 1.041   2.0
3 A Furia II Express 41 Team Furia MS 0.840 18:00:00 19:50:40 1:50:40 1:32:58 0:02:12 0.823   3.0
4 B Ninja Sun fast 37 13883 Nils Thorvald Krohn MS 0.948 18:07:45 19:46:31 1:38:46 1:33:38 0:02:40 0.922   4.0
5 A Lurie Scampi 30 4158 Ole A Ellingsgaard MS 0.861 18:00:00 19:48:58 1:48:58 1:33:49 0:03:09 0.836   5.0
6 B Øse Hanse 400 12088 Petter Holen MS 1.022 18:07:45 19:39:40 1:31:55 1:33:56 0:02:46 0.991   6.0
7 A Fortuna IV Polo 86 5062 Allan Strand MS 0.798 18:00:00 19:58:56 1:58:56 1:34:55 0:04:46 0.766   7.0
8 U Chili Peppers Farr 30 30 Thomas Hjertø MS 1.047 18:07:45 19:38:51 1:31:06 1:35:23 0:04:05 1   8.0
9 U Team Sixpack Beneteau Platu 25 racer 9496 Team Sixpack MS 0.912 18:07:45 19:56:50 1:49:05 1:39:29 0:09:11 0.835   9.0
10 A Mistress Alo 28 1661 Jarl Rønning MS 0.809 18:00:00 20:08:37 2:08:37 1:44:03 0:16:00 0.708   10.0
11 B Arius IV Bavaria 36 11200 Martin Due MS 0.938     DNF         12.0

H7

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Klasse Båt Navn Båttype Seil Nr Rormann Klubb LYS Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Ave speed Points
1 U Team Sixpack Beneteau Platu 25 racer 9496 Team Sixpack MS 0.912 18:09:00 19:18:27 1:09:27 1:03:20 0:00:00 0.912   1.0
2 U Nini Roll Beneteau Platu 25 Racer 14603 Team Nini Roll MS 0.912 18:09:00 19:21:32 1:12:32 1:06:09 0:03:05 0.873   2.0
3 U Jyplingen Farr 30 22 Team Jyplingen MS 1.047 18:09:00 19:12:26 1:03:26 1:06:25 0:02:56 0.999   3.0
4 B Arius IV Bavaria 36 11200 Martin Due MS 0.938 18:09:00 19:19:53 1:10:53 1:06:29 0:03:22 0.894   4.0
5 B Håp Dehler 29 9108 Morten Devold MS 0.896 18:09:00 19:23:23 1:14:23 1:06:39 0:03:42 0.852   5.0
6 U Chili Peppers Farr 30 30 Thomas Hjertø MS 1.047 18:09:00 19:12:44 1:03:44 1:06:44 0:03:14 0.994   6.0
7 A Furia II Express 41 Team Furia MS 0.840 18:00:00 19:20:36 1:20:36 1:07:42 0:05:12 0.786   7.0
8 A Oter'n Fenix 5018 Mats Kirkeland MS 0.818 18:00:00 19:22:57 1:22:57 1:07:51 0:05:31 0.764   8.0
9 B Ninja Sun fast 37 13883 Nils Thorvald Krohn MS 0.948 18:09:00 19:22:13 1:13:13 1:09:25 0:06:24 0.865   9.0
10 A Fortuna IV Polo 86 5062 Allan Strand MS 0.798 18:00:00 19:28:21 1:28:21 1:10:30 0:08:59 0.717   10.0
11 A Juego Bavaria 30 14549 Geir Berg Oshaug MS 0.828 18:00:00 19:30:49 1:30:49 1:15:12 0:14:19 0.697   11.0

H8

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Klasse Båt Navn Båttype Seil Nr Rormann Klubb LYS Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Ave speed Points
1 U Chili Peppers Farr 30 30 Thomas Hjertø MS 1.047 18:39:00 19:12:16 0:33:16 0:34:50 0:00:00 1.047   1.0
2 A Furia II Express 41 Team Furia MS 0.840 18:31:00 19:13:39 0:42:39 0:35:50 0:01:11 0.817   2.0
3 B Håp Dehler 29 9108 Morten Devold MS 0.896 18:39:00 19:35:08 0:56:08 0:50:18 0:17:16 0.62   3.0
4 B Arius IV Bavaria 36 11200 Martin Due MS 0.938 18:39:00 19:36:56 0:57:56 0:54:20 0:20:48 0.601   4.0
5 U Team Sixpack Beneteau Platu 25 racer 9496 Team Sixpack MS 0.912 18:39:00 19:39:10 1:00:10 0:54:52 0:21:59 0.579   5.0
6 U Nini Roll Beneteau Platu 25 Racer 14603 Team Nini Roll MS 0.912 18:39:00 19:43:41 1:04:41 0:58:59 0:26:30 0.538   6.0
7 U Jyplingen Farr 30 22 Team Jyplingen MS 1.047 18:39:00 19:38:13 0:59:13 1:02:00 0:25:57 0.588   7.0
8 A Juego Bavaria 30 14549 Geir Berg Oshaug MS 0.828 18:31:00 19:50:23 1:19:23 1:05:44 0:37:19 0.439   8.0
9 B Øse Hanse 400 12088 Petter Holen MS 1.022 18:39:00 19:43:43 1:04:43 1:06:08 0:30:38 0.538   9.0
10 B Ninja Sun fast 37 13883 Nils Thorvald Krohn MS 0.948     DNF         11.0

H9

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Klasse Båt Navn Båttype Seil Nr Rormann Klubb LYS Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Ave speed Points
1 B Håp Dehler 29 9108 Morten Devold MS 0.896 18:07:00 18:35:58 0:28:58 0:25:57 0:00:00 0.896   1.0
2 U Jyplingen Farr 30 22 Team Jyplingen MS 1.047 18:07:00 18:33:17 0:26:17 0:27:31 0:01:30 0.987   2.0
3 A Furia II Express 41 Team Furia MS 0.840 18:01:00 18:33:52 0:32:52 0:27:36 0:01:58 0.79   3.0
4 B Arius IV Bavaria 36 11200 Martin Due MS 0.938 18:07:00 18:37:01 0:30:01 0:28:09 0:02:21 0.865   4.0
5 U Team Sixpack Beneteau Platu 25 racer 9496 Team Sixpack MS 0.912 18:07:00 18:40:12 0:33:12 0:30:17 0:04:44 0.782   5.0
6 B Ninja Sun fast 37 13883 Nils Thorvald Krohn MS 0.948     DNF         8.0
6 A Juego Bavaria 30 14549 Geir Berg Oshaug MS 0.828     DNF         8.0

H10

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Klasse Båt Navn Båttype Seil Nr Rormann Klubb LYS Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Ave speed Points
1 A Mistress Alo 28 1661 Jarl Rønning MS 0.809 18:10:00 19:08:02 0:58:02 0:46:57 0:00:00 0.809   1.0
2 A Furia II Express 41 Team Furia MS 0.840 18:10:00 19:06:34 0:56:34 0:47:31 0:00:41 0.83   2.0
3 U Team Sixpack Beneteau Platu 25 racer 9496 Team Sixpack MS 0.912 18:18:00 19:17:28 0:59:28 0:54:14 0:07:59 0.79   3.0
4 B Håp Dehler 29 9108 Morten Devold MS 0.896 18:18:00 19:20:11 1:02:11 0:55:43 0:09:47 0.755   4.0
5 U Nini Roll Beneteau Platu 25 Racer 14603 Team Nini Roll MS 0.912 18:18:00 19:20:40 1:02:40 0:57:09 0:11:11 0.749   5.0
6 B Arius IV Bavaria 36 11200 Martin Due MS 0.938 18:18:00 19:20:36 1:02:36 0:58:43 0:12:33 0.75   6.0
7 U Jyplingen Farr 30 22 Team Jyplingen MS 1.047 18:18:00 19:14:18 0:56:18 0:58:57 0:11:28 0.834   7.0
8 U Chili Peppers Farr 30 30 Thomas Hjertø MS 1.047 18:18:00 19:15:19 0:57:19 1:00:01 0:12:29 0.819   8.0
9 B Ninja Sun fast 37 13883 Nils Thorvald Krohn MS 0.948 18:18:00 19:29:51 1:11:51 1:08:07 0:22:20 0.653   9.0
10 B Øse Hanse 400 12088 Petter Holen MS 1.022 18:18:00 19:26:55 1:08:55 1:10:26 0:22:59 0.681   10.0
11 A Fortuna IV Polo 86 5062 Allan Strand MS 0.798     DNF         12.0

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area 15
DNFStarted but did not finish Varies

www.moldeseilforening.no


Sailwave Scoring Software 2.16.7
www.sailwave.com