venue burgee

Onsdagsregatta - Vårserien 2015

Molde Seilforening

Vårserien 2015_Sammenlagt

Overall

Sailed: 9, Discards: 2, To count: 7, Rating system: LYS, Entries: 16, Scoring system: Appendix A
Rank Klasse Båt Navn Båttype Seil Nr Rormann Klubb LYS V1
 
V2
 
V3
 
V4
 
V5
 
V6
 
V7
 
V8
 
V9
 
Total Nett
1st U Jyplingen Farr 30 22 Team Jyplingen MS 1.047 (1.0) 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 (17.0 DNC) 25.0 7.0
2nd B Jolly Yacht First 31.7 9878 Kjell Rød MS 0.931 7.0 4.0 (13.0 DNF) 3.0 4.0 (11.0 DNS) 2.0 2.0 4.0 50.0 26.0
3rd A Lurie Scampi 30 4158 Ole A Ellingsgaard MS 0.862 2.0 7.0 (17.0 DNC) 4.0 8.0 4.0 6.0 3.0 (17.0 DNC) 68.0 34.0
4th A Furia II Express 41 Team Furia MS 0.841 (17.0 DNC) 5.0 7.0 2.0 5.0 6.0 (12.0) 10.0 1.0 65.0 36.0
5th U Team Sixpack Beneteau Platu 25 racer 9496 Team Sixpack MS 0.924 5.0 3.0 (17.0 DNC) 8.0 2.0 (17.0 DNC) 13.0 5.0 3.0 73.0 39.0
6th B Arius IV Bavaria 36 11200 Martin Due MS 0.941 6.0 (15.0) (13.0 DNF) 7.0 9.0 3.0 4.0 4.0 6.0 67.0 39.0
7th B Furia III X-442 MKII 9558 Stig Waagbø MS 1.044 8.0 6.0 13.0 OCS (17.0 DNC) 6.0 2.0 5.0 6.0 (17.0 DNC) 80.0 46.0
8th A Fortuna IV Polo 86 5062 Allan Strand MS 0.798 (17.0 DNC) 8.0 2.0 5.0 12.0 11.0 DNS (17.0 DNC) 7.0 2.0 81.0 47.0
9th B Øse Hanse 400 12088 Petter Holen MS 1.022 11.0 (14.0) 8.0 9.0 (14.0) 5.0 3.0 8.0 7.0 79.0 51.0
10th B Ninja Sun fast 37 13883 Nils Thorvald Krohn MS 0.948 9.0 9.0 5.0 (11.0) 7.0 11.0 DNS 7.0 11.0 (17.0 DNC) 87.0 59.0
11th U Nini Roll Beneteau Platu 25 Racer 14603 Team Nini Roll MS 0.924 (17.0 DNC) 2.0 13.0 OCS 6.0 3.0 11.0 DNS 9.0 (17.0 DNC) 17.0 DNC 95.0 61.0
12th A Juego Bavaria 30 14549 Geir Berg Oshaug MS 0.830 3.0 10.0 6.0 12.0 15.0 (17.0 DNC) 10.0 (17.0 DNC) 5.0 95.0 61.0
13th B Håp Dehler 29 9108 Morten Devold MS 0.896 4.0 13.0 3.0 13.0 11.0 (17.0 DNC) 11.0 9.0 (17.0 DNC) 98.0 64.0
14th A Mistress Alo 28 1661 Jarl Rønning MS 0.810 (17.0 DNC) 16.0 4.0 10.0 16.0 (17.0 DNC) 14.0 12.0 17.0 DNC 123.0 89.0
15th B Gisela Hanse 350 14506 Helge Norli MS 0.955 10.0 12.0 (17.0 DNC) 14.0 10.0 (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 131.0 97.0
16th F Nagelfare F18 25 Rolf Nilsen MS 1.315 (17.0 DNC) 11.0 (17.0 DNC) 17.0 DNC 13.0 17.0 DNC 8.0 17.0 DNC 17.0 DNC 134.0 100.0


V1

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Klasse Båt Navn Båttype Seil Nr Rormann Klubb LYS Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Ave speed Points
1 U Jyplingen Farr 30 22 Team Jyplingen MS 1.047 19:10:00 19:43:00 0:33:00 0:34:33 0:00:00 1.047   1.0
2 A Lurie Scampi 30 4158 Ole A Ellingsgaard MS 0.862 19:00:00 19:40:29 0:40:29 0:34:54 0:00:24 0.853   2.0
3 A Juego Bavaria 30 14549 Geir Berg Oshaug MS 0.830 19:00:00 19:42:55 0:42:55 0:35:37 0:01:17 0.805   3.0
4 B Håp Dehler 29 9108 Morten Devold MS 0.896 19:10:00 19:50:58 0:40:58 0:36:42 0:02:24 0.843   4.0
5 U Team Sixpack Beneteau Platu 25 racer 9496 Team Sixpack MS 0.924 19:10:00 19:49:49 0:39:49 0:36:47 0:02:25 0.868   5.0
6 B Arius IV Bavaria 36 11200 Martin Due MS 0.941 19:10:00 19:49:16 0:39:16 0:36:57 0:02:33 0.88   6.0
7 B Jolly Yacht First 31.7 9878 Kjell Rød MS 0.931 19:10:00 19:50:00 0:40:00 0:37:14 0:02:53 0.864   7.0
8 B Furia III X-442 MKII 9558 Stig Waagbø MS 1.044 19:10:00 19:46:00 0:36:00 0:37:35 0:02:54 0.96   8.0
9 B Ninja Sun fast 37 13883 Nils Thorvald Krohn MS 0.948 19:10:00 19:50:19 0:40:19 0:38:13 0:03:52 0.857   9.0
10 B Gisela Hanse 350 14506 Helge Norli MS 0.955 19:10:00 19:50:17 0:40:17 0:38:28 0:04:06 0.858   10.0
11 B Øse Hanse 400 12088 Petter Holen MS 1.022 19:10:00 19:48:52 0:38:52 0:39:43 0:05:04 0.889   11.0

V2

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Klasse Båt Navn Båttype Seil Nr Rormann Klubb LYS Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Ave speed Points
1 U Jyplingen Farr 30 22 Team Jyplingen MS 1.047 19:12:00 19:49:45 0:37:45 0:39:31 0:00:00 1.047   1.0
2 U Nini Roll Beneteau Platu 25 Racer 14603 Team Nini Roll MS 0.914 19:12:00 20:01:06 0:49:06 0:44:53 0:05:51 0.805   2.0
3 U Team Sixpack Beneteau Platu 25 racer 9496 Team Sixpack MS 0.914 19:12:00 20:03:10 0:51:10 0:46:46 0:07:55 0.772   3.0
4 B Jolly Yacht First 31.7 9878 Kjell Rød MS 0.931 19:12:00 20:02:56 0:50:56 0:47:25 0:08:29 0.776   4.0
5 A Furia II Express 41 Team Furia MS 0.841 19:05:00 20:01:41 0:56:41 0:47:40 0:09:41 0.697   5.0
6 B Furia III X-442 MKII 9558 Stig Waagbø MS 1.044 19:12:00 19:58:43 0:46:43 0:48:46 0:08:51 0.846   6.0
7 A Lurie Scampi 30 4158 Ole A Ellingsgaard MS 0.862 19:05:00 20:03:00 0:58:00 0:50:00 0:12:09 0.681   7.0
8 A Fortuna IV Polo 86 5062 Allan Strand MS 0.798 19:05:00 20:08:06 1:03:06 0:50:21 0:13:34 0.626   8.0
9 B Ninja Sun fast 37 13883 Nils Thorvald Krohn MS 0.948 19:12:00 20:06:30 0:54:30 0:51:40 0:12:48 0.725   9.0
10 A Juego Bavaria 30 14549 Geir Berg Oshaug MS 0.828 19:05:00 20:08:21 1:03:21 0:52:27 0:15:37 0.624   10.0
11 F Nagelfare F18 25 Rolf Nilsen MS 1.315 19:12:00 19:53:13 0:41:13 0:54:12 0:11:10 0.959   11.0
12 B Gisela Hanse 350 14506 Helge Norli MS 0.955 19:12:00 20:08:48 0:56:48 0:54:15 0:15:25 0.696   12.0
13 B Håp Dehler 29 9108 Morten Devold MS 0.896 19:12:00 20:14:53 1:02:53 0:56:21 0:18:46 0.629   13.0
14 B Øse Hanse 400 12088 Petter Holen MS 1.022 19:12:00 20:08:40 0:56:40 0:57:55 0:18:00 0.697   14.0
15 B Arius IV Bavaria 36 11200 Martin Due MS 0.941 19:12:00 20:15:48 1:03:48 1:00:02 0:21:48 0.62   15.0
16 A Mistress Alo 28 1661 Jarl Rønning MS 0.810 19:05:00 20:26:39 1:21:39 1:06:08 0:32:51 0.484   16.0

V3

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Klasse Båt Navn Båttype Seil Nr Rormann Klubb LYS Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Ave speed Points
1 U Jyplingen Farr 30 22 Team Jyplingen MS 1.047 191200 20:02:26 0:50:26 0:52:48 0:00:00 1.047   1.0
2 A Fortuna IV Polo 86 5062 Allan Strand MS 0.798 190500 20:20:18 1:15:18 1:00:05 0:09:08 0.701   2.0
3 B Håp Dehler 29 9108 Morten Devold MS 0.896 191200 20:20:13 1:08:13 1:01:07 0:09:17 0.774   3.0
4 A Mistress Alo 28 1661 Jarl Rønning MS 0.810 190500 20:20:53 1:15:53 1:01:28 0:10:42 0.696   4.0
5 B Ninja Sun fast 37 13883 Nils Thorvald Krohn MS 0.948 191200 20:17:35 1:05:35 1:02:10 0:09:53 0.805   5.0
6 A Juego Bavaria 30 14549 Geir Berg Oshaug MS 0.828 190500 20:20:26 1:15:26 1:02:28 0:11:40 0.7   6.0
7 A Furia II Express 41 Team Furia MS 0.841 190500 20:20:11 1:15:11 1:03:14 0:12:24 0.702   7.0
8 B Øse Hanse 400 12088 Petter Holen MS 1.022 191200 20:18:10 1:06:10 1:07:37 0:14:30 0.798   8.0
9 B Jolly Yacht First 31.7 9878 Kjell Rød MS 0.931     DNF         13.0
9 B Arius IV Bavaria 36 11200 Martin Due MS 0.941     DNF         13.0
9 B Furia III X-442 MKII 9558 Stig Waagbø MS 1.044     OCS         13.0
9 U Nini Roll Beneteau Platu 25 Racer 14603 Team Nini Roll MS 0.914 191200 20:18:05 OCS         13.0

V4

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Klasse Båt Navn Båttype Seil Nr Rormann Klubb LYS Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Ave speed Points
1 U Jyplingen Farr 30 22 Team Jyplingen MS 1.047     00:55:08 0:57:43 0:00:00 1.047   1.0
2 A Furia II Express 41 Team Furia MS 0.841     01:11:59 1:00:32 0:03:21 0.802   2.0
3 B Jolly Yacht First 31.7 9878 Kjell Rød MS 0.931     01:05:16 1:00:46 0:03:16 0.884   3.0
4 A Lurie Scampi 30 4158 Ole A Ellingsgaard MS 0.862     01:10:47 1:01:01 0:03:49 0.816   4.0
5 A Fortuna IV Polo 86 5062 Allan Strand MS 0.798     01:17:34 1:01:54 0:05:14 0.744   5.0
6 U Nini Roll Beneteau Platu 25 Racer 14603 Team Nini Roll MS 0.914     01:09:03 1:03:07 0:05:54 0.836   6.0
7 B Arius IV Bavaria 36 11200 Martin Due MS 0.941     01:07:12 1:03:14 0:05:51 0.859   7.0
8 U Team Sixpack Beneteau Platu 25 racer 9496 Team Sixpack MS 0.914     01:10:10 1:04:08 0:07:01 0.823   8.0
9 B Øse Hanse 400 12088 Petter Holen MS 1.022     01:05:07 1:06:33 0:08:38 0.886   9.0
10 A Mistress Alo 28 1661 Jarl Rønning MS 0.810     01:22:17 1:06:39 0:11:01 0.702   10.0
11 B Ninja Sun fast 37 13883 Nils Thorvald Krohn MS 0.948     01:10:58 1:07:17 0:10:05 0.813   11.0
12 A Juego Bavaria 30 14549 Geir Berg Oshaug MS 0.828     01:23:05 1:08:48 0:13:22 0.695   12.0
13 B Håp Dehler 29 9108 Morten Devold MS 0.896     01:19:03 1:10:50 0:14:38 0.73   13.0
14 B Gisela Hanse 350 14506 Helge Norli MS 0.955     01:15:26 1:12:02 0:14:59 0.765   14.0

V5

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Klasse Båt Navn Båttype Seil Nr Rormann Klubb LYS Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Ave speed Points
1 U Jyplingen Farr 30 22 Team Jyplingen MS 1.047     01:02:54 1:05:51 0:00:00 1.047   1.0
2 U Team Sixpack Beneteau Platu 25 racer 9496 Team Sixpack MS 0.914     01:15:47 1:09:16 0:03:44 0.869   2.0
3 U Nini Roll Beneteau Platu 25 Racer 14603 Team Nini Roll MS 0.914     01:17:52 1:11:10 0:05:49 0.846   3.0
4 B Jolly Yacht First 31.7 9878 Kjell Rød MS 0.931     01:21:03 1:15:27 0:10:19 0.813   4.0
5 A Furia II Express 41 Team Furia MS 0.841     01:30:24 1:16:02 0:12:06 0.728   5.0
6 B Furia III X-442 MKII 9558 Stig Waagbø MS 1.044     01:13:26 1:16:40 0:10:21 0.897   6.0
7 B Ninja Sun fast 37 13883 Nils Thorvald Krohn MS 0.948     01:22:35 1:18:17 0:13:07 0.797   7.0
8 A Lurie Scampi 30 4158 Ole A Ellingsgaard MS 0.862     01:31:30 1:18:52 0:15:06 0.72   8.0
9 B Arius IV Bavaria 36 11200 Martin Due MS 0.941     01:23:52 1:18:55 0:13:53 0.785   9.0
10 B Gisela Hanse 350 14506 Helge Norli MS 0.955     01:23:42 1:19:56 0:14:44 0.787   10.0
11 B Håp Dehler 29 9108 Morten Devold MS 0.896     01:31:17 1:21:47 0:17:47 0.721   11.0
12 A Fortuna IV Polo 86 5062 Allan Strand MS 0.798     01:45:05 1:23:51 0:22:33 0.627   12.0
13 F Nagelfare F18 25 Rolf Nilsen MS 1.315     01:05:32 1:26:11 0:15:27 1.005   13.0
14 B Øse Hanse 400 12088 Petter Holen MS 1.022     01:24:26 1:26:17 0:20:00 0.78   14.0
15 A Juego Bavaria 30 14549 Geir Berg Oshaug MS 0.828     02:00:58 1:40:10 0:41:26 0.544   15.0
16 A Mistress Alo 28 1661 Jarl Rønning MS 0.810     02:06:43 1:42:38 0:45:25 0.52   16.0

V6

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Klasse Båt Navn Båttype Seil Nr Rormann Klubb LYS Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Ave speed Points
1 U Jyplingen Farr 30 22 Team Jyplingen MS 1.047 19:09:03 19:48:14 0:39:11 0:41:01 0:00:00 1.047   1.0
2 B Furia III X-442 MKII 9558 Stig Waagbø MS 1.044 19:09:03 19:48:50 0:39:47 0:41:32 0:00:29 1.031   2.0
3 B Arius IV Bavaria 36 11200 Martin Due MS 0.941 19:09:03 19:53:47 0:44:44 0:42:06 0:01:08 0.917   3.0
4 A Lurie Scampi 30 4158 Ole A Ellingsgaard MS 0.862 19:02:30 19:52:38 0:50:08 0:43:13 0:02:32 0.818   4.0
5 B Øse Hanse 400 12088 Petter Holen MS 1.022 19:09:03 19:53:00 0:43:57 0:44:55 0:03:48 0.933   5.0
6 A Furia II Express 41 Team Furia MS 0.841 19:02:30 20:03:00 1:00:30 0:50:53 0:11:43 0.678   6.0
7 B Jolly Yacht First 31.7 9878 Kjell Rød MS 0.931     DNS         11.0
7 A Fortuna IV Polo 86 5062 Allan Strand MS 0.798     DNS         11.0
7 B Ninja Sun fast 37 13883 Nils Thorvald Krohn MS 0.948     DNS         11.0
7 U Nini Roll Beneteau Platu 25 Racer 14603 Team Nini Roll MS 0.914     DNS         11.0

V7

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Klasse Båt Navn Båttype Seil Nr Rormann Klubb LYS Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Ave speed Points
1 U Jyplingen Farr 30 22 Team Jyplingen MS 1.047 19:05:00 20:10:36 1:05:36 1:08:41 0:00:00 1.047   1.0
2 B Jolly Yacht First 31.7 9878 Kjell Rød MS 0.931 19:05:00 20:20:55 1:15:55 1:10:41 0:02:09 0.905   2.0
3 B Øse Hanse 400 12088 Petter Holen MS 1.022 19:05:00 20:15:34 1:10:34 1:12:07 0:03:22 0.973   3.0
4 B Arius IV Bavaria 36 11200 Martin Due MS 0.941 19:05:00 20:22:01 1:17:01 1:12:28 0:04:02 0.892   4.0
5 B Furia III X-442 MKII 9558 Stig Waagbø MS 1.044 19:05:00 20:14:58 1:09:58 1:13:03 0:04:11 0.982   5.0
6 A Lurie Scampi 30 4158 Ole A Ellingsgaard MS 0.862 19:00:00 20:25:14 1:25:14 1:13:28 0:05:33 0.806   6.0
7 B Ninja Sun fast 37 13883 Nils Thorvald Krohn MS 0.948 19:05:00 20:22:35 1:17:35 1:13:33 0:05:08 0.885   7.0
8 F Nagelfare F18 25 Rolf Nilsen MS 1.315 19:05:00 20:02:25 0:57:25 1:15:30 0:05:11 1.196   8.0
9 U Nini Roll Beneteau Platu 25 Racer 14603 Team Nini Roll MS 0.914 19:05:00 20:28:23 1:23:23 1:16:13 0:08:14 0.824   9.0
10 A Juego Bavaria 30 14549 Geir Berg Oshaug MS 0.828 19:00:00 20:32:14 1:32:14 1:16:22 0:09:17 0.745   10.0
11 B Håp Dehler 29 9108 Morten Devold MS 0.896 19:05:00 20:30:51 1:25:51 1:16:55 0:09:12 0.8   11.0
12 A Furia II Express 41 Team Furia MS 0.841 19:00:00 20:34:44 1:34:44 1:19:40 0:13:04 0.725   12.0
13 U Team Sixpack Beneteau Platu 25 racer 9496 Team Sixpack MS 0.914 19:05:00 20:35:37 1:30:37 1:22:49 0:15:28 0.758   13.0
14 A Mistress Alo 28 1661 Jarl Rønning MS 0.810 19:00:00 20:46:05 1:46:05 1:25:56 0:21:17 0.647   14.0

V8

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Klasse Båt Navn Båttype Seil Nr Rormann Klubb LYS Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Ave speed Points
1 U Jyplingen Farr 30 22 Team Jyplingen MS 1.047 19:08:00 19:46:56 0:38:56 0:40:46 0:00:00 1.047   1.0
2 B Jolly Yacht First 31.7 9878 Kjell Rød MS 0.931 19:08:00 19:54:12 0:46:12 0:43:01 0:02:25 0.882   2.0
3 A Lurie Scampi 30 4158 Ole A Ellingsgaard MS 0.862 19:00:00 19:50:56 0:50:56 0:43:54 0:03:39 0.8   3.0
4 B Arius IV Bavaria 36 11200 Martin Due MS 0.941 19:08:00 19:55:39 0:47:39 0:44:50 0:04:20 0.855   4.0
5 U Team Sixpack Beneteau Platu 25 racer 9496 Team Sixpack MS 0.914 19:08:00 19:58:17 0:50:17 0:45:58 0:05:41 0.811   5.0
6 B Furia III X-442 MKII 9558 Stig Waagbø MS 1.044 19:08:00 19:52:59 0:44:59 0:46:58 0:05:56 0.906   6.0
7 A Fortuna IV Polo 86 5062 Allan Strand MS 0.798 19:00:00 20:00:53 1:00:53 0:48:35 0:09:48 0.67   7.0
8 B Øse Hanse 400 12088 Petter Holen MS 1.022 19:08:00 19:56:55 0:48:55 0:50:00 0:09:02 0.833   8.0
9 B Håp Dehler 29 9108 Morten Devold MS 0.896 19:08:00 20:04:23 0:56:23 0:50:31 0:10:53 0.723   9.0
10 A Furia II Express 41 Team Furia MS 0.841 19:00:00 20:02:09 1:02:09 0:52:16 0:13:41 0.656   10.0
11 B Ninja Sun fast 37 13883 Nils Thorvald Krohn MS 0.948 19:08:00 20:06:43 0:58:43 0:55:40 0:15:43 0.694   11.0
12 A Mistress Alo 28 1661 Jarl Rønning MS 0.810 19:00:00 20:11:11 1:11:11 0:57:40 0:20:52 0.573   12.0

V9

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Klasse Båt Navn Båttype Seil Nr Rormann Klubb LYS Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Ave speed Points
1 A Furia II Express 41 Team Furia MS 0.841 19:05:00 20:31:50 1:26:50 1:13:02 0:00:00 0.841   1.0
2 A Fortuna IV Polo 86 5062 Allan Strand MS 0.798 19:05:00 20:41:29 1:36:29 1:17:00 0:04:58 0.757   2.0
3 U Team Sixpack Beneteau Platu 25 racer 9496 Team Sixpack MS 0.914 19:05:00 20:29:51 1:24:51 1:17:33 0:04:57 0.861   3.0
4 B Jolly Yacht First 31.7 9878 Kjell Rød MS 0.931 19:05:00 20:33:44 1:28:44 1:22:37 0:10:18 0.823   4.0
5 A Juego Bavaria 30 14549 Geir Berg Oshaug MS 0.828 19:05:00 20:52:01 1:47:01 1:28:37 0:18:49 0.682   5.0
6 B Arius IV Bavaria 36 11200 Martin Due MS 0.941 19:05:00 20:43:28 1:38:28 1:32:39 0:20:52 0.742   6.0
7 B Øse Hanse 400 12088 Petter Holen MS 1.022 19:05:00 20:42:25 1:37:25 1:39:34 0:25:58 0.75   7.0

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area 17
DNFStarted but did not finish 13
DNSCame to the start area but did not start 11
OCSOn course side at start or broke rule 30.1 13

www.moldeseilforening.no


Sailwave Scoring Software 2.16.7
www.sailwave.com