event burgee venue burgee

MOLDE RACE WEEK / KM NOR-RATING

Molde Seilforening 15-17 aug. 2014

D Class

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Rating system: LYS, Entries: 8, Scoring system: Appendix A
Rank Class Fleet Boat SailNo HelmName Club LYS R1 R2 R3 R4 R5 Total Nett
1st D Albin Express Addicted 1019 Martin Molden Ålesund 0.841 (1.0) 1.0 1.0 1.0 1.0 5.0 4.0
2nd D Albin Express Furia II 41 Vidar Skaar Molde 0.841 4.0 2.0 (5.0) 5.0 2.0 18.0 13.0
3rd D Maxi Fenix Oter'n 5018 Mats Kirkeland Molde 0.820 5.0 3.0 2.0 3.0 (7.0) 20.0 13.0
4th D Beneteau 25 Nini Roll 14603 Kari Bachmann Molde 0.907 2.0 4.0 4.0 (6.0) 3.0 19.0 13.0
5th D Beneteau 25 Team Sixpack7 9496 Are Haslund Molde 0.907 3.0 (6.0) 3.0 2.0 6.0 20.0 14.0
6th D Dehler 29 Håp 9108 Morten Devold Molde 0.897 (7.0) 5.0 6.0 4.0 5.0 27.0 20.0
7th D Bavaria 30 C Juego 14549 Geir Berg Oshaug Molde 0.829 6.0 (7.0) 7.0 7.0 4.0 31.0 24.0
8th D Polo 86 Fortuna VIII 5062 Allan Strand Molde 0.822 8.0 8.0 8.0 (9.0 DNC) 9.0 DNC 42.0 33.0

E Class

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Rating system: LYS, Entries: 11, Scoring system: Appendix A
Rank Class Fleet Boat SailNo HelmName Club LYS R1 R2 R3 R4 R5 Total Nett
1st E Farr 30 Jyplingen 22 Trygve Bjørlo Molde 1.046 (2.0) 1.0 1.0 1.0 1.0 6.0 4.0
2nd E C365 Vind-Erla 10304 Jan-Atle Yndestad Ålesund 0.990 1.0 2.0 2.0 (5.0) 3.0 13.0 8.0
3rd E Banner 33RC Banner'n 3441 Marius Maaseide Ålesund 0.930 3.0 4.0 (12.0 DNF) 2.0 4.0 25.0 13.0
4th E Grand Soleil 34.1 Numero Uno 10102 Svein Walle Molde 0.946 5.5 3.0 (12.0 DNF) 3.0 2.0 25.5 13.5
5th E First 31.7 HR Jolly Yacht 9878 Kjell Gunnar Rød Molde 0.932 4.0 5.0 (12.0 DNF) 4.0 5.0 30.0 18.0
6th E A35 Pilar 13911 Stein Frode Bulling-Ness Ålesund 1.025 5.5 6.0 3.0 7.0 (8.0) 29.5 21.5
7th E Bavaria 36 Arius 11200 Martin Due Molde 0.941 8.0 7.0 (12.0 DNF) 8.0 7.0 42.0 30.0
8th E Dufour 410GL Cumlato 15231 Joachim Pettersen Molde 0.976 7.0 8.0 (12.0 DNF) 9.0 9.0 45.0 33.0
9th E First 34.7 FS2 12144 Johan Skylstad Ålesund 0.978 (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNF 6.0 6.0 48.0 36.0
10th E Hanse 400 E Øse 12088 Petter Holen Molde 1.023 10.0 9.0 (12.0 DNF) 10.0 10.0 51.0 39.0
11th E First 40.7 Hugnad 12103 Svein Haukebø Molde 1.030 9.0 (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 57.0 45.0

R1 - D Class

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class Fleet Boat SailNo HelmName Club LYS Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 D Albin Express Addicted 1019 Martin Molden Ålesund 0.841 0:36:04 0:30:20 0:00:00 0.841 1.0
2 D Beneteau 25 Nini Roll 14603 Kari Bachmann Molde 0.907 0:35:08 0:31:52 0:01:41 0.863 2.0
3 D Beneteau 25 Team Sixpack7 9496 Are Haslund Molde 0.907 0:36:21 0:32:58 0:02:54 0.834 3.0
4 D Albin Express Furia II 41 Vidar Skaar Molde 0.841 0:41:04 0:34:32 0:05:00 0.739 4.0
5 D Maxi Fenix Oter'n 5018 Mats Kirkeland Molde 0.820 0:42:57 0:35:13 0:05:58 0.706 5.0
6 D Bavaria 30 C Juego 14549 Geir Berg Oshaug Molde 0.829 0:42:48 0:35:29 0:06:13 0.709 6.0
7 D Dehler 29 Håp 9108 Morten Devold Molde 0.897 0:39:58 0:35:51 0:06:09 0.759 7.0
8 D Polo 86 Fortuna VIII 5062 Allan Strand Molde 0.822 0:49:05 0:40:21 0:12:11 0.618 8.0

R2 - D Class

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class Fleet Boat SailNo HelmName Club LYS Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 D Albin Express Addicted 1019 Martin Molden Ålesund 0.841 0:55:06 0:46:20 0:00:00 0.841 1.0
2 D Albin Express Furia II 41 Vidar Skaar Molde 0.841 0:57:10 0:48:05 0:02:04 0.811 2.0
3 D Maxi Fenix Oter'n 5018 Mats Kirkeland Molde 0.820 1:00:30 0:49:37 0:03:59 0.766 3.0
4 D Beneteau 25 Nini Roll 14603 Kari Bachmann Molde 0.907 0:54:46 0:49:40 0:03:41 0.846 4.0
5 D Dehler 29 Håp 9108 Morten Devold Molde 0.897 0:56:55 0:51:03 0:05:15 0.814 5.0
6 D Beneteau 25 Team Sixpack7 9496 Are Haslund Molde 0.907 0:58:51 0:53:23 0:07:46 0.787 6.0
7 D Bavaria 30 C Juego 14549 Geir Berg Oshaug Molde 0.829 1:06:23 0:55:02 0:10:29 0.698 7.0
8 D Polo 86 Fortuna VIII 5062 Allan Strand Molde 0.822 1:10:41 0:58:06 0:14:19 0.656 8.0

R3 - D Class

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class Fleet Boat SailNo HelmName Club LYS Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 D Albin Express Addicted 1019 Martin Molden Ålesund 0.841 5:20:27 4:29:30 0:00:00 0.841 1.0
2 D Maxi Fenix Oter'n 5018 Mats Kirkeland Molde 0.820 5:38:46 4:37:47 0:10:07 0.796 2.0
3 D Beneteau 25 Team Sixpack7 9496 Are Haslund Molde 0.907 5:07:00 4:38:27 0:09:52 0.878 3.0
4 D Beneteau 25 Nini Roll 14603 Kari Bachmann Molde 0.907 5:09:34 4:40:47 0:12:26 0.871 4.0
5 D Albin Express Furia II 41 Vidar Skaar Molde 0.841 5:37:58 4:44:14 0:17:31 0.797 5.0
6 D Dehler 29 Håp 9108 Morten Devold Molde 0.897 5:18:27 4:45:39 0:18:00 0.846 6.0
7 D Bavaria 30 C Juego 14549 Geir Berg Oshaug Molde 0.829 5:47:13 4:47:51 0:22:08 0.776 7.0
8 D Polo 86 Fortuna VIII 5062 Allan Strand Molde 0.822 5:51:49 4:49:12 0:23:58 0.766 8.0

R4 - D Class

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class Fleet Boat SailNo HelmName Club LYS Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 D Albin Express Addicted 1019 Martin Molden Ålesund 0.841 0:40:25 0:33:59 0:00:00 0.841 1.0
2 D Beneteau 25 Team Sixpack7 9496 Are Haslund Molde 0.907 0:38:07 0:34:34 0:00:38 0.892 2.0
3 D Maxi Fenix Oter'n 5018 Mats Kirkeland Molde 0.820 0:43:04 0:35:19 0:01:37 0.789 3.0
4 D Dehler 29 Håp 9108 Morten Devold Molde 0.897 0:40:11 0:36:03 0:02:17 0.846 4.0
5 D Albin Express Furia II 41 Vidar Skaar Molde 0.841 0:43:17 0:36:24 0:02:52 0.785 5.0
6 D Beneteau 25 Nini Roll 14603 Kari Bachmann Molde 0.907 0:41:43 0:37:50 0:04:14 0.815 6.0
7 D Bavaria 30 C Juego 14549 Geir Berg Oshaug Molde 0.829 0:51:24 0:42:37 0:10:24 0.661 7.0
8 D Polo 86 Fortuna VIII 5062 Allan Strand Molde 0.822 DNC       9.0

R5 - D Class

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class Fleet Boat SailNo HelmName Club LYS Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 D Albin Express Addicted 1019 Martin Molden Ålesund 0.841 0:41:17 0:34:43 0:00:00 0.841 1.0
2 D Albin Express Furia II 41 Vidar Skaar Molde 0.841 0:47:39 0:40:04 0:06:22 0.729 2.0
3 D Beneteau 25 Nini Roll 14603 Kari Bachmann Molde 0.907 0:47:04 0:42:41 0:08:47 0.738 3.0
4 D Bavaria 30 C Juego 14549 Geir Berg Oshaug Molde 0.829 0:52:32 0:43:33 0:10:39 0.661 4.0
5 D Dehler 29 Håp 9108 Morten Devold Molde 0.897 0:49:04 0:44:01 0:10:22 0.708 5.0
6 D Beneteau 25 Team Sixpack7 9496 Are Haslund Molde 0.907 0:49:55 0:45:16 0:11:38 0.696 6.0
7 D Maxi Fenix Oter'n 5018 Mats Kirkeland Molde 0.820 0:55:19 0:45:22 0:12:59 0.628 7.0
8 D Polo 86 Fortuna VIII 5062 Allan Strand Molde 0.822 DNC       9.0

R1 - E Class

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class Fleet Boat SailNo HelmName Club LYS Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 E C365 Vind-Erla 10304 Jan-Atle Yndestad Ålesund 0.990 0:35:43 0:35:22 0:00:00 0.99 1.0
2 E Farr 30 Jyplingen 22 Trygve Bjørlo Molde 1.046 0:34:10 0:35:44 0:00:22 1.035 2.0
3 E Banner 33RC Banner'n 3441 Marius Maaseide Ålesund 0.930 0:38:41 0:35:59 0:00:40 0.914 3.0
4 E First 31.7 HR Jolly Yacht 9878 Kjell Gunnar Rød Molde 0.932 0:39:31 0:36:50 0:01:35 0.895 4.0
5 E Grand Soleil 34.1 Numero Uno 10102 Svein Walle Molde 0.946 0:39:37 0:37:29 0:02:14 0.893 5.5
5 E A35 Pilar 13911 Stein Frode Bulling-Ness Ålesund 1.025 0:36:34 0:37:29 0:02:04 0.967 5.5
7 E Dufour 410GL Cumlato 15231 Joachim Pettersen Molde 0.976 0:40:42 0:39:43 0:04:28 0.869 7.0
8 E Bavaria 36 Arius 11200 Martin Due Molde 0.941 0:43:03 0:40:31 0:05:28 0.821 8.0
9 E First 40.7 Hugnad 12103 Svein Haukebø Molde 1.030 0:39:25 0:40:36 0:05:05 0.897 9.0
10 E Hanse 400 E Øse 12088 Petter Holen Molde 1.023 0:42:30 0:43:29 0:07:56 0.832 10.0
11 E First 34.7 FS2 12144 Johan Skylstad Ålesund 0.978 DNC       12.0

R2 - E Class

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class Fleet Boat SailNo HelmName Club LYS Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 E Farr 30 Jyplingen 22 Trygve Bjørlo Molde 1.046 0:45:27 0:47:32 0:00:00 1.046 1.0
2 E C365 Vind-Erla 10304 Jan-Atle Yndestad Ålesund 0.990 0:49:13 0:48:43 0:01:12 0.966 2.0
3 E Grand Soleil 34.1 Numero Uno 10102 Svein Walle Molde 0.946 0:51:58 0:49:10 0:01:43 0.915 3.0
4 E Banner 33RC Banner'n 3441 Marius Maaseide Ålesund 0.930 0:53:32 0:49:47 0:02:25 0.888 4.0
5 E First 31.7 HR Jolly Yacht 9878 Kjell Gunnar Rød Molde 0.932 0:56:56 0:53:04 0:05:55 0.835 5.0
6 E A35 Pilar 13911 Stein Frode Bulling-Ness Ålesund 1.025 0:51:47 0:53:05 0:05:24 0.918 6.0
7 E Bavaria 36 Arius 11200 Martin Due Molde 0.941 1:01:34 0:57:56 0:11:03 0.772 7.0
8 E Dufour 410GL Cumlato 15231 Joachim Pettersen Molde 0.976 1:00:30 0:59:03 0:11:47 0.786 8.0
9 E Hanse 400 E Øse 12088 Petter Holen Molde 1.023 1:00:46 1:02:10 0:14:18 0.782 9.0
10 E First 34.7 FS2 12144 Johan Skylstad Ålesund 0.978 DNC       12.0
10 E First 40.7 Hugnad 12103 Svein Haukebø Molde 1.030 DNC       12.0

R3 - E Class

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class Fleet Boat SailNo HelmName Club LYS Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 E Farr 30 Jyplingen 22 Trygve Bjørlo Molde 1.046 3:19:56 3:29:08 0:00:00 1.046 1.0
2 E C365 Vind-Erla 10304 Jan-Atle Yndestad Ålesund 0.990 4:20:27 4:17:51 0:49:12 0.803 2.0
3 E A35 Pilar 13911 Stein Frode Bulling-Ness Ålesund 1.025 4:47:23 4:54:34 1:23:21 0.728 3.0
4 E Banner 33RC Banner'n 3441 Marius Maaseide Ålesund 0.930 DNF       12.0
4 E Grand Soleil 34.1 Numero Uno 10102 Svein Walle Molde 0.946 DNF       12.0
4 E First 31.7 HR Jolly Yacht 9878 Kjell Gunnar Rød Molde 0.932 DNF       12.0
4 E Bavaria 36 Arius 11200 Martin Due Molde 0.941 DNF       12.0
4 E Dufour 410GL Cumlato 15231 Joachim Pettersen Molde 0.976 DNF       12.0
4 E First 34.7 FS2 12144 Johan Skylstad Ålesund 0.978 DNF       12.0
4 E Hanse 400 E Øse 12088 Petter Holen Molde 1.023 DNF       12.0
4 E First 40.7 Hugnad 12103 Svein Haukebø Molde 1.030 DNC       12.0

R4 - E Class

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class Fleet Boat SailNo HelmName Club LYS Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 E Farr 30 Jyplingen 22 Trygve Bjørlo Molde 1.046 0:27:17 0:28:32 0:00:00 1.046 1.0
2 E Banner 33RC Banner'n 3441 Marius Maaseide Ålesund 0.930 0:32:27 0:30:11 0:01:46 0.879 2.0
3 E Grand Soleil 34.1 Numero Uno 10102 Svein Walle Molde 0.946 0:33:18 0:31:30 0:03:08 0.857 3.0
4 E First 31.7 HR Jolly Yacht 9878 Kjell Gunnar Rød Molde 0.932 0:36:46 0:34:16 0:06:09 0.776 4.0
5 E C365 Vind-Erla 10304 Jan-Atle Yndestad Ålesund 0.990 0:35:18 0:34:57 0:06:28 0.808 5.0
6 E First 34.7 FS2 12144 Johan Skylstad Ålesund 0.978 0:36:28 0:35:40 0:07:17 0.783 6.0
7 E A35 Pilar 13911 Stein Frode Bulling-Ness Ålesund 1.025 0:35:43 0:36:37 0:07:52 0.799 7.0
8 E Bavaria 36 Arius 11200 Martin Due Molde 0.941 0:41:09 0:38:43 0:10:49 0.694 8.0
9 E Dufour 410GL Cumlato 15231 Joachim Pettersen Molde 0.976 0:48:25 0:47:15 0:19:11 0.589 9.0
10 E Hanse 400 E Øse 12088 Petter Holen Molde 1.023 0:47:42 0:48:48 0:19:48 0.598 10.0
11 E First 40.7 Hugnad 12103 Svein Haukebø Molde 1.030 DNC       12.0

R5 - E Class

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class Fleet Boat SailNo HelmName Club LYS Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 E Farr 30 Jyplingen 22 Trygve Bjørlo Molde 1.046 0:35:30 0:37:08 0:00:00 1.046 1.0
2 E Grand Soleil 34.1 Numero Uno 10102 Svein Walle Molde 0.946 0:40:55 0:38:42 0:01:40 0.908 2.0
3 E C365 Vind-Erla 10304 Jan-Atle Yndestad Ålesund 0.990 0:39:35 0:39:11 0:02:05 0.938 3.0
4 E Banner 33RC Banner'n 3441 Marius Maaseide Ålesund 0.930 0:43:05 0:40:04 0:03:09 0.862 4.0
5 E First 31.7 HR Jolly Yacht 9878 Kjell Gunnar Rød Molde 0.932 0:43:16 0:40:19 0:03:25 0.858 5.0
6 E First 34.7 FS2 12144 Johan Skylstad Ålesund 0.978 0:45:27 0:44:27 0:07:29 0.817 6.0
7 E Bavaria 36 Arius 11200 Martin Due Molde 0.941 0:47:31 0:44:43 0:08:03 0.781 7.0
8 E A35 Pilar 13911 Stein Frode Bulling-Ness Ålesund 1.025 0:45:26 0:46:34 0:09:12 0.817 8.0
9 E Dufour 410GL Cumlato 15231 Joachim Pettersen Molde 0.976 0:48:01 0:46:52 0:09:58 0.773 9.0
10 E Hanse 400 E Øse 12088 Petter Holen Molde 1.023 0:46:44 0:47:48 0:10:26 0.795 10.0
11 E First 40.7 Hugnad 12103 Svein Haukebø Molde 1.030 DNC       12.0

www.moldeseilforening.no


molderaceweek@gmail.com

Sailwave Scoring Software 2.9.7
www.sailwave.com