venue burgee

Onsdagsregatta Høst 2011

Molde Seilforening

Contents

LYS 1 Klasse

Sailed: 10, Discards: 3, To count: 7, Ratings: LYS, Entries: 14, Scoring system: Appendix A
Rank Klasse Båt Navn Båttype Seil Nr Rormann Klubb LYS H:1
   
H:2
   
H:3
   
H:4
   
H:5
   
H:6
   
H:7
   
H:8
   
H:9
   
H:10
   
Total Nett
1 LYS 1 Jyplingen J-80 661 Team Jyplingen MS 1.19 2.0 1.0 (3.0) 2.0 (3.0) 1.0 3.0 (4.0) 1.0 2.0 22.0 12.0
2 LYS 1 Chili Peppers Farr 30 30 Thomas Hjertø MS 1.30 1.0 2.0 1.0 (3.0) 1.0 3.0 2.0 (15.0 DNC) 2.0 (4.0) 34.0 12.0
3 LYS 1 Numero Uno Grand Soleil 34R 10102 Team Numero Uno MS 1.22 (3.0) (3.0) 2.0 (4.0) 2.0 2.0 1.0 2.0 3.0 1.0 23.0 13.0
4 LYS 1 Jolly Yacht First 31.7 9878 Kjell Rød MS 1.19 (4.0) 4.0 (5.0) 1.0 4.0 (5.0) 4.0 3.0 4.0 3.0 37.0 23.0
5 LYS 1 Lobo Hanse 371 13897 John Helge Frøystad MS 1.25 5.0 7.0 6.0 (12.0) 6.0 (10.0) (15.0 DNC) 5.0 5.0 6.0 77.0 40.0
6 LYS 1 Øse Hanse 400 12088 Petter Holen MS 1.30 8.0 (10.0) 7.0 8.0 (15.0 DNC) 7.0 6.0 6.0 (15.0 DNC) 5.0 87.0 47.0
7 LYS 1 Ninja Sun fast 37 13883 Nils Thorvald Krohn MS 1.24 (15.0 DNC) 8.0 8.0 (11.0) (15.0 DNC) 8.0 7.0 7.0 6.0 7.0 92.0 51.0
8 LYS 1 Juni Sun Oddysey 36i 12486 Frode Myrbostad MS 1.22 7.0 6.0 (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) 6.0 15.0 DNC 1.0 15.0 DNC 15.0 DNC 110.0 65.0
9 LYS 1 Exito X-99 368 Geir Inge Rødseth MS 1.25 (15.0 DNC) (15.0 DNC) 4.0 9.0 (15.0 DNC) 9.0 5.0 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 117.0 72.0
10 LYS 1 Langano Grand Soleil 43 9936 Ole Martin Otterlei MS 1.30 (15.0 DNC) (15.0 DNC) 9.0 10.0 5.0 (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 7.0 15.0 DNC 121.0 76.0
11 LYS 1 Rasken Dufour 34 St 10734 Terje Kirkeland MS 1.23 (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) 7.0 15.0 DNC 4.0 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 131.0 86.0
12 LYS 1 Hugnad First 40.7 12103 Svein Haukebø MS 1.34 6.0 5.0 (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 131.0 86.0
13 LYS 1 Furia III X-442 Mk II 9558 Stig Waagbø MS 1.36 (15.0 DNC) 9.0 (15.0 DNC) 5.0 (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 134.0 89.0
14 LYS 1 Kikken Sun Fast 37 10115 Kjell Inge Kirkeland MS 1.24 (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) 6.0 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 141.0 96.0

LYS 2 Klasse

Sailed: 10, Discards: 3, To count: 7, Ratings: LYS, Entries: 11, Scoring system: Appendix A
Rank Klasse Båt Navn Båttype Seil Nr Rormann Klubb LYS H:1
   
H:2
   
H:3
   
H:4
   
H:5
   
H:6
   
H:7
   
H:8
   
H:9
   
H:10
   
Total Nett
1 LYS 2 Arius IV Bavaria 36 11200 Martin Due MS 1.18 (3.0) 1.0 2.0 1.0 2.0 1.0 1.0 (3.0) (5.0) 2.0 21.0 10.0
2 LYS 2 Lurie Scampi 30 4158 Ole A Ellingsgaard MS 1.09 (12.0 DNC) (12.0 DNC) (3.0) 2.0 1.0 2.0 2.0 1.0 3.0 1.0 39.0 12.0
3 LYS 2 Furia II Express 41 Team Furia MS 1.12 1.0 (5.0) (5.0) 3.0 3.0 4.0 (6.0) 2.0 1.0 5.0 35.0 19.0
4 LYS 2 Mistress Alo 28 1661 Jarl Rønning MS 1.03 4.0 2.0 1.0 4.0 4.0 (5.0) 3.0 (5.0) 2.0 (12.0 DNC) 42.0 20.0
5 LYS 2 Fortuna IV Polo 86 5062 Allan Strand MS 1.07 2.0 3.0 (8.0) (5.0) 5.0 3.0 5.0 4.0 (6.0) 3.0 44.0 25.0
6 LYS 2 Juego Bavaria 30 B30 Geir Berg Oshaug MS 1.08 (12.0 DNC) 4.0 4.0 (12.0 DNC) 6.0 6.0 4.0 (12.0 DNC) 4.0 6.0 70.0 34.0
7 LYS 2 Rødhette Player 311 6918 Joakim Kurtzhals MS 1.08 6.0 DNF 7.0 6.0 6.0 (9.0) (12.0 DNC) 7.0 (12.0 DNC) 7.0 8.0 DNS 80.0 47.0
8 LYS 2 Eling Fenix 6885 Team Eling MS 1.07 (12.0 DNC) (12.0 DNC) 7.0 (12.0 DNC) 8.0 12.0 DNC 8.0 12.0 DNC 12.0 DNC 4.0 99.0 63.0
9 LYS 2 Stella Hunter 33 13499 Pål Austnes MS 1.08 (12.0 DNC) 6.0 (12.0 DNC) 7.0 (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 109.0 73.0
10 LYS 2 Kamci Hallberg Rassy 9727 Kjell Fostervold MS 1.12 (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) 12.0 DNC 7.0 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 115.0 79.0
11 LYS 2 Frida Comfortina 32 4946 Åge Svendsen MS 1.14 (12.0 DNC) 8.0 (12.0 DNC) (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 116.0 80.0

H:1 - LYS 1 Klasse

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Klasse Båt Navn Båttype Seil Nr Rormann Klubb LYS Elapsed Corrected BCE Points
1 LYS 1 Chili Peppers Farr 30 30 Thomas Hjertø MS 1.30 01:08:00 1:28:24 0:00:00 1.0
2 LYS 1 Jyplingen J-80 661 Team Jyplingen MS 1.19 01:19:54 1:35:05 0:05:37 2.0
3 LYS 1 Numero Uno Grand Soleil 34R 10102 Team Numero Uno MS 1.22 01:24:11 1:42:42 0:11:43 3.0
4 LYS 1 Jolly Yacht First 31.7 9878 Kjell Rød MS 1.19 01:28:33 1:45:22 0:14:16 4.0
5 LYS 1 Lobo Hanse 371 13897 John Helge Frøystad MS 1.25 01:35:30 1:59:23 0:24:47 5.0
6 LYS 1 Hugnad First 40.7 12103 Svein Haukebø MS 1.34 01:29:35 2:00:03 0:23:37 6.0
7 LYS 1 Juni Sun Oddysey 36i 12486 Frode Myrbostad MS 1.22 01:39:26 2:01:19 0:26:58 7.0
8 LYS 1 Øse Hanse 400 12088 Petter Holen MS 1.30 01:37:16 2:06:27 0:29:16 8.0

H:2 - LYS 1 Klasse

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Klasse Båt Navn Båttype Seil Nr Rormann Klubb LYS Elapsed Corrected BCE Points
1 LYS 1 Jyplingen J-80 661 Team Jyplingen MS 1.19 0:49:28 0:58:52 0:00:00 1.0
2 LYS 1 Chili Peppers Farr 30 30 Thomas Hjertø MS 1.30 0:45:50 0:59:35 0:00:33 2.0
3 LYS 1 Numero Uno Grand Soleil 34R 10102 Team Numero Uno MS 1.22 0:49:50 1:00:48 0:01:35 3.0
4 LYS 1 Jolly Yacht First 31.7 9878 Kjell Rød MS 1.19 0:53:01 1:03:05 0:03:33 4.0
5 LYS 1 Hugnad First 40.7 12103 Svein Haukebø MS 1.34 0:53:02 1:11:04 0:09:06 5.0
6 LYS 1 Juni Sun Oddysey 36i 12486 Frode Myrbostad MS 1.22 0:59:03 1:12:02 0:10:48 6.0
7 LYS 1 Lobo Hanse 371 13897 John Helge Frøystad MS 1.25 1:00:42 1:15:53 0:13:36 7.0
8 LYS 1 Ninja Sun fast 37 13883 Nils Thorvald Krohn MS 1.24 1:01:24 1:16:08 0:13:56 8.0
9 LYS 1 Furia III X-442 Mk II 9558 Stig Waagbø MS 1.36 0:56:55 1:17:24 0:13:38 9.0
10 LYS 1 Øse Hanse 400 12088 Petter Holen MS 1.30 1:00:55 1:19:12 0:15:38 10.0

H:3 - LYS 1 Klasse

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Klasse Båt Navn Båttype Seil Nr Rormann Klubb LYS Elapsed Corrected BCE Points
1 LYS 1 Chili Peppers Farr 30 30 Thomas Hjertø MS 1.30 0:54:01 1:10:13 0:00:00 1.0
2 LYS 1 Numero Uno Grand Soleil 34R 10102 Team Numero Uno MS 1.22 0:57:50 1:10:33 0:00:16 2.0
3 LYS 1 Jyplingen J-80 661 Team Jyplingen MS 1.19 1:04:04 1:16:14 0:05:03 3.0
4 LYS 1 Exito X-99 368 Geir Inge Rødseth MS 1.25 1:15:35 1:34:29 0:19:24 4.0
5 LYS 1 Jolly Yacht First 31.7 9878 Kjell Rød MS 1.19 1:20:17 1:35:32 0:21:16 5.0
6 LYS 1 Lobo Hanse 371 13897 John Helge Frøystad MS 1.25 1:25:47 1:47:14 0:29:36 6.0
7 LYS 1 Øse Hanse 400 12088 Petter Holen MS 1.30 1:23:46 1:48:54 0:29:45 7.0
8 LYS 1 Ninja Sun fast 37 13883 Nils Thorvald Krohn MS 1.24 1:29:42 1:51:14 0:33:04 8.0
9 LYS 1 Langano Grand Soleil 43 9936 Ole Martin Otterlei MS 1.30 1:25:54 1:51:40 0:31:53 9.0

H:4 - LYS 1 Klasse

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Klasse Båt Navn Båttype Seil Nr Rormann Klubb LYS Elapsed Corrected BCE Points
1 LYS 1 Jolly Yacht First 31.7 9878 Kjell Rød MS 1.19 00:46:00 0:54:44 0:00:00 1.0
2 LYS 1 Jyplingen J-80 661 Team Jyplingen MS 1.19 00:46:17 0:55:05 0:00:17 2.0
3 LYS 1 Chili Peppers Farr 30 30 Thomas Hjertø MS 1.30 00:42:30 0:55:15 0:00:24 3.0
4 LYS 1 Numero Uno Grand Soleil 34R 10102 Team Numero Uno MS 1.22 00:46:37 0:56:52 0:01:45 4.0
5 LYS 1 Furia III X-442 Mk II 9558 Stig Waagbø MS 1.36 00:44:08 1:00:01 0:03:53 5.0
6 LYS 1 Kikken Sun Fast 37 10115 Kjell Inge Kirkeland MS 1.24 00:50:36 1:02:45 0:06:27 6.0
7 LYS 1 Rasken Dufour 34 St 10734 Terje Kirkeland MS 1.23 00:51:30 1:03:21 0:07:00 7.0
8 LYS 1 Øse Hanse 400 12088 Petter Holen MS 1.30 00:49:00 1:03:42 0:06:54 8.0
9 LYS 1 Exito X-99 368 Geir Inge Rødseth MS 1.25 00:51:48 1:04:45 0:08:00 9.0
10 LYS 1 Langano Grand Soleil 43 9936 Ole Martin Otterlei MS 1.30 00:53:21 1:09:21 0:11:15 10.0
11 LYS 1 Ninja Sun fast 37 13883 Nils Thorvald Krohn MS 1.24 00:58:11 1:12:09 0:14:02 11.0
12 LYS 1 Lobo Hanse 371 13897 John Helge Frøystad MS 1.25 00:58:00 1:12:30 0:14:12 12.0

H:5 - LYS 1 Klasse

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Klasse Båt Navn Båttype Seil Nr Rormann Klubb LYS Elapsed Corrected BCE Points
1 LYS 1 Chili Peppers Farr 30 30 Thomas Hjertø MS 1.30 0:34:20 0:44:38 0:00:00 1.0
2 LYS 1 Numero Uno Grand Soleil 34R 10102 Team Numero Uno MS 1.22 0:37:33 0:45:49 0:00:58 2.0
3 LYS 1 Jyplingen J-80 661 Team Jyplingen MS 1.19 0:39:06 0:46:32 0:01:36 3.0
4 LYS 1 Jolly Yacht First 31.7 9878 Kjell Rød MS 1.19 0:42:18 0:50:20 0:04:48 4.0
5 LYS 1 Langano Grand Soleil 43 9936 Ole Martin Otterlei MS 1.30 0:39:15 0:51:02 0:04:55 5.0
6 LYS 1 Lobo Hanse 371 13897 John Helge Frøystad MS 1.25 0:41:21 0:51:41 0:05:39 6.0

H:6 - LYS 1 Klasse

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Klasse Båt Navn Båttype Seil Nr Rormann Klubb LYS Elapsed Corrected BCE Points
1 LYS 1 Jyplingen J-80 661 Team Jyplingen MS 1.19 01:01:45 1:13:29 0:00:00 1.0
2 LYS 1 Numero Uno Grand Soleil 34R 10102 Team Numero Uno MS 1.22 01:02:40 1:16:27 0:02:26 2.0
3 LYS 1 Chili Peppers Farr 30 30 Thomas Hjertø MS 1.30 00:59:30 1:17:21 0:02:58 3.0
4 LYS 1 Rasken Dufour 34 St 10734 Terje Kirkeland MS 1.23 01:03:25 1:18:00 0:03:40 4.0
5 LYS 1 Jolly Yacht First 31.7 9878 Kjell Rød MS 1.19 01:07:40 1:20:31 0:05:55 5.0
6 LYS 1 Juni Sun Oddysey 36i 12486 Frode Myrbostad MS 1.22 01:10:39 1:26:12 0:10:25 6.0
7 LYS 1 Øse Hanse 400 12088 Petter Holen MS 1.30 01:07:05 1:27:13 0:10:33 7.0
8 LYS 1 Ninja Sun fast 37 13883 Nils Thorvald Krohn MS 1.24 01:12:59 1:30:30 0:13:43 8.0
9 LYS 1 Exito X-99 368 Geir Inge Rødseth MS 1.25 01:13:15 1:31:34 0:14:28 9.0
10 LYS 1 Lobo Hanse 371 13897 John Helge Frøystad MS 1.25 01:14:30 1:33:08 0:15:43 10.0

H:7 - LYS 1 Klasse

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Klasse Båt Navn Båttype Seil Nr Rormann Klubb LYS Elapsed Corrected BCE Points
1 LYS 1 Numero Uno Grand Soleil 34R 10102 Team Numero Uno MS 1.22 00:28:07 0:34:18 0:00:00 1.0
2 LYS 1 Chili Peppers Farr 30 30 Thomas Hjertø MS 1.30 00:26:33 0:34:31 0:00:10 2.0
3 LYS 1 Jyplingen J-80 661 Team Jyplingen MS 1.19 00:33:43 0:40:07 0:04:53 3.0
4 LYS 1 Jolly Yacht First 31.7 9878 Kjell Rød MS 1.19 00:34:55 0:41:33 0:06:05 4.0
5 LYS 1 Exito X-99 368 Geir Inge Rødseth MS 1.25 00:35:43 0:44:39 0:08:16 5.0
6 LYS 1 Øse Hanse 400 12088 Petter Holen MS 1.30 00:35:37 0:46:18 0:09:14 6.0
7 LYS 1 Ninja Sun fast 37 13883 Nils Thorvald Krohn MS 1.24 00:37:29 0:46:29 0:09:49 7.0

H:8 - LYS 1 Klasse

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Klasse Båt Navn Båttype Seil Nr Rormann Klubb LYS Elapsed Corrected BCE Points
1 LYS 1 Juni Sun Oddysey 36i 12486 Frode Myrbostad MS 1.22 00:32:44 0:39:56 0:00:00 1.0
2 LYS 1 Numero Uno Grand Soleil 34R 10102 Team Numero Uno MS 1.22 00:33:03 0:40:19 0:00:19 2.0
3 LYS 1 Jolly Yacht First 31.7 9878 Kjell Rød MS 1.19 00:43:12 0:51:24 0:09:38 3.0
4 LYS 1 Jyplingen J-80 661 Team Jyplingen MS 1.19 00:45:33 0:54:12 0:11:59 4.0
5 LYS 1 Lobo Hanse 371 13897 John Helge Frøystad MS 1.25 00:45:17 0:56:36 0:13:20 5.0
6 LYS 1 Øse Hanse 400 12088 Petter Holen MS 1.30 00:45:14 0:58:48 0:14:31 6.0
7 LYS 1 Ninja Sun fast 37 13883 Nils Thorvald Krohn MS 1.24 00:48:22 0:59:58 0:16:10 7.0

H:9 - LYS 1 Klasse

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Klasse Båt Navn Båttype Seil Nr Rormann Klubb LYS Elapsed Corrected BCE Points
1 LYS 1 Jyplingen J-80 661 Team Jyplingen MS 1.19 01:08:54 1:21:59 0:00:00 1.0
2 LYS 1 Chili Peppers Farr 30 30 Thomas Hjertø MS 1.30 01:04:28 1:23:48 0:01:24 2.0
3 LYS 1 Numero Uno Grand Soleil 34R 10102 Team Numero Uno MS 1.22 01:15:09 1:31:41 0:07:57 3.0
4 LYS 1 Jolly Yacht First 31.7 9878 Kjell Rød MS 1.19 01:18:02 1:32:52 0:09:08 4.0
5 LYS 1 Lobo Hanse 371 13897 John Helge Frøystad MS 1.25 01:20:30 1:40:38 0:14:54 5.0
6 LYS 1 Ninja Sun fast 37 13883 Nils Thorvald Krohn MS 1.24 01:21:55 1:41:35 0:15:48 6.0
7 LYS 1 Langano Grand Soleil 43 9936 Ole Martin Otterlei MS 1.30 01:24:16 1:49:33 0:21:12 7.0

H:10 - LYS 1 Klasse

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Klasse Båt Navn Båttype Seil Nr Rormann Klubb LYS Elapsed Corrected BCE Points
1 LYS 1 Numero Uno Grand Soleil 34R 10102 Team Numero Uno MS 1.22 0:54:25 1:06:23 0:00:00 1.0
2 LYS 1 Jyplingen J-80 661 Team Jyplingen MS 1.19 0:57:03 1:07:53 0:01:16 2.0
3 LYS 1 Jolly Yacht First 31.7 9878 Kjell Rød MS 1.19 0:57:19 1:08:12 0:01:32 3.0
4 LYS 1 Chili Peppers Farr 30 30 Thomas Hjertø MS 1.30 0:54:49 1:11:16 0:03:45 4.0
5 LYS 1 Øse Hanse 400 12088 Petter Holen MS 1.30 0:58:47 1:16:25 0:07:43 5.0
6 LYS 1 Lobo Hanse 371 13897 John Helge Frøystad MS 1.25 1:02:13 1:17:46 0:09:06 6.0
7 LYS 1 Ninja Sun fast 37 13883 Nils Thorvald Krohn MS 1.24 1:07:04 1:23:10 0:13:32 7.0

H:1 - LYS 2 Klasse

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Klasse Båt Navn Båttype Seil Nr Rormann Klubb LYS Elapsed Corrected BCE Points
1 LYS 2 Furia II Express 41 Team Furia MS 1.12 01:30:01 1:40:49 0:00:00 1.0
2 LYS 2 Fortuna IV Polo 86 5062 Allan Strand MS 1.07 01:49:22 1:57:01 0:15:09 2.0
3 LYS 2 Arius IV Bavaria 36 11200 Martin Due MS 1.18 01:47:03 2:06:19 0:21:37 3.0
4 LYS 2 Mistress Alo 28 1661 Jarl Rønning MS 1.03 02:04:17 2:08:01 0:26:24 4.0
5 LYS 2 Rødhette Player 311 6918 Joakim Kurtzhals MS 1.08 DNF     6.0

H:2 - LYS 2 Klasse

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Klasse Båt Navn Båttype Seil Nr Rormann Klubb LYS Elapsed Corrected BCE Points
1 LYS 2 Arius IV Bavaria 36 11200 Martin Due MS 1.18 0:58:01 1:08:28 0:00:00 1.0
2 LYS 2 Mistress Alo 28 1661 Jarl Rønning MS 1.03 1:07:30 1:09:32 0:01:02 2.0
3 LYS 2 Fortuna IV Polo 86 5062 Allan Strand MS 1.07 1:06:11 1:10:49 0:02:12 3.0
4 LYS 2 Juego Bavaria 30 B30 Geir Berg Oshaug MS 1.08 1:06:37 1:11:57 0:03:14 4.0
5 LYS 2 Furia II Express 41 Team Furia MS 1.12 1:04:22 1:12:05 0:03:15 5.0
6 LYS 2 Stella Hunter 33 13499 Pål Austnes MS 1.08 1:23:27 1:30:08 0:20:04 6.0
7 LYS 2 Rødhette Player 311 6918 Joakim Kurtzhals MS 1.08 1:24:00 1:30:43 0:20:37 7.0
8 LYS 2 Frida Comfortina 32 4946 Åge Svendsen MS 1.14 1:23:43 1:35:26 0:23:40 8.0

H:3 - LYS 2 Klasse

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Klasse Båt Navn Båttype Seil Nr Rormann Klubb LYS Elapsed Corrected BCE Points
1 LYS 2 Mistress Alo 28 1661 Jarl Rønning MS 1.03 1:29:15 1:31:56 0:00:00 1.0
2 LYS 2 Arius IV Bavaria 36 11200 Martin Due MS 1.18 1:19:36 1:33:56 0:01:42 2.0
3 LYS 2 Lurie Scampi 30 4158 Ole A Ellingsgaard MS 1.09 1:29:32 1:37:35 0:05:12 3.0
4 LYS 2 Juego Bavaria 30 B30 Geir Berg Oshaug MS 1.08 1:30:40 1:37:55 0:05:33 4.0
5 LYS 2 Furia II Express 41 Team Furia MS 1.12 1:27:39 1:38:10 0:05:34 5.0
6 LYS 2 Rødhette Player 311 6918 Joakim Kurtzhals MS 1.08 1:31:28 1:38:47 0:06:21 6.0
7 LYS 2 Eling Fenix 6885 Team Eling MS 1.07 1:32:46 1:39:16 0:06:51 7.0
8 LYS 2 Fortuna IV Polo 86 5062 Allan Strand MS 1.07 1:33:29 1:40:02 0:07:34 8.0

H:4 - LYS 2 Klasse

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Klasse Båt Navn Båttype Seil Nr Rormann Klubb LYS Elapsed Corrected BCE Points
1 LYS 2 Arius IV Bavaria 36 11200 Martin Due MS 1.18 00:51:40 1:00:58 0:00:00 1.0
2 LYS 2 Lurie Scampi 30 4158 Ole A Ellingsgaard MS 1.09 00:56:41 1:01:47 0:00:45 2.0
3 LYS 2 Furia II Express 41 Team Furia MS 1.12 00:56:14 1:02:59 0:01:48 3.0
4 LYS 2 Mistress Alo 28 1661 Jarl Rønning MS 1.03 01:09:43 1:11:48 0:10:32 4.0
5 LYS 2 Fortuna IV Polo 86 5062 Allan Strand MS 1.07 01:11:41 1:16:42 0:14:42 5.0
6 LYS 2 Rødhette Player 311 6918 Joakim Kurtzhals MS 1.08 01:21:00 1:27:29 0:24:33 6.0
7 LYS 2 Stella Hunter 33 13499 Pål Austnes MS 1.08 01:25:25 1:32:15 0:28:58 7.0

H:5 - LYS 2 Klasse

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Klasse Båt Navn Båttype Seil Nr Rormann Klubb LYS Elapsed Corrected BCE Points
1 LYS 2 Lurie Scampi 30 4158 Ole A Ellingsgaard MS 1.09 0:42:55 0:46:47 0:00:00 1.0
2 LYS 2 Arius IV Bavaria 36 11200 Martin Due MS 1.18 0:42:13 0:49:49 0:02:34 2.0
3 LYS 2 Furia II Express 41 Team Furia MS 1.12 0:44:51 0:50:14 0:03:05 3.0
4 LYS 2 Mistress Alo 28 1661 Jarl Rønning MS 1.03 0:48:58 0:50:26 0:03:33 4.0
5 LYS 2 Fortuna IV Polo 86 5062 Allan Strand MS 1.07 0:48:18 0:51:41 0:04:35 5.0
6 LYS 2 Juego Bavaria 30 B30 Geir Berg Oshaug MS 1.08 0:48:15 0:52:07 0:04:56 6.0
7 LYS 2 Kamci Hallberg Rassy 9727 Kjell Fostervold MS 1.12 0:48:03 0:53:49 0:06:17 7.0
8 LYS 2 Eling Fenix 6885 Team Eling MS 1.07 0:57:39 1:01:41 0:13:56 8.0
9 LYS 2 Rødhette Player 311 6918 Joakim Kurtzhals MS 1.08 1:07:21 1:12:44 0:24:02 9.0

H:6 - LYS 2 Klasse

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Klasse Båt Navn Båttype Seil Nr Rormann Klubb LYS Elapsed Corrected BCE Points
1 LYS 2 Arius IV Bavaria 36 11200 Martin Due MS 1.18 01:07:55 1:20:09 0:00:00 1.0
2 LYS 2 Lurie Scampi 30 4158 Ole A Ellingsgaard MS 1.09 01:14:30 1:21:12 0:00:59 2.0
3 LYS 2 Fortuna IV Polo 86 5062 Allan Strand MS 1.07 01:16:32 1:21:53 0:01:38 3.0
4 LYS 2 Furia II Express 41 Team Furia MS 1.12 01:14:45 1:23:43 0:03:12 4.0
5 LYS 2 Mistress Alo 28 1661 Jarl Rønning MS 1.03 01:21:58 1:24:26 0:04:10 5.0
6 LYS 2 Juego Bavaria 30 B30 Geir Berg Oshaug MS 1.08 01:19:10 1:25:30 0:04:58 6.0

H:7 - LYS 2 Klasse

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Klasse Båt Navn Båttype Seil Nr Rormann Klubb LYS Elapsed Corrected BCE Points
1 LYS 2 Arius IV Bavaria 36 11200 Martin Due MS 1.18 00:32:57 0:38:53 0:00:00 1.0
2 LYS 2 Lurie Scampi 30 4158 Ole A Ellingsgaard MS 1.09 00:37:36 0:40:59 0:01:56 2.0
3 LYS 2 Mistress Alo 28 1661 Jarl Rønning MS 1.03 00:40:43 0:41:56 0:02:58 3.0
4 LYS 2 Juego Bavaria 30 B30 Geir Berg Oshaug MS 1.08 00.40:41 0.43.56 0.04.41 4.0
5 LYS 2 Fortuna IV Polo 86 5062 Allan Strand MS 1.07 00:41:47 0:44:42 0:05:27 5.0
6 LYS 2 Furia II Express 41 Team Furia MS 1.12 00:40:46 0:45:40 0:06:03 6.0
7 LYS 2 Rødhette Player 311 6918 Joakim Kurtzhals MS 1.08 00:50:02 0:54:02 0:14:02 7.0
8 LYS 2 Eling Fenix 6885 Team Eling MS 1.07 00:51:12 0:54:47 0:14:52 8.0

H:8 - LYS 2 Klasse

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Klasse Båt Navn Båttype Seil Nr Rormann Klubb LYS Elapsed Corrected BCE Points
1 LYS 2 Lurie Scampi 30 4158 Ole A Ellingsgaard MS 1.09 00:46:31 0:50:42 0:00:00 1.0
2 LYS 2 Furia II Express 41 Team Furia MS 1.12 00:46:12 0:51:45 0:00:56 2.0
3 LYS 2 Arius IV Bavaria 36 11200 Martin Due MS 1.18 00:45:11 0:53:19 0:02:13 3.0
4 LYS 2 Fortuna IV Polo 86 5062 Allan Strand MS 1.07 00:51:55 0:55:33 0:04:32 4.0
5 LYS 2 Mistress Alo 28 1661 Jarl Rønning MS 1.03 01:02:17 1:04:09 0:13:03 5.0

H:9 - LYS 2 Klasse

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Klasse Båt Navn Båttype Seil Nr Rormann Klubb LYS Elapsed Corrected BCE Points
1 LYS 2 Furia II Express 41 Team Furia MS 1.12 01:21:12 1:30:57 0:00:00 1.0
2 LYS 2 Mistress Alo 28 1661 Jarl Rønning MS 1.03 01:28:54 1:31:34 0:00:36 2.0
3 LYS 2 Lurie Scampi 30 4158 Ole A Ellingsgaard MS 1.09 01:26:09 1:33:54 0:02:43 3.0
4 LYS 2 Juego Bavaria 30 B30 Geir Berg Oshaug MS 1.08 01:26:59 1:33:57 0:02:47 4.0
5 LYS 2 Arius IV Bavaria 36 11200 Martin Due MS 1.18 01:20:05 1:34:30 0:03:01 5.0
6 LYS 2 Fortuna IV Polo 86 5062 Allan Strand MS 1.07 01:29:05 1:35:19 0:04:05 6.0
7 LYS 2 Rødhette Player 311 6918 Joakim Kurtzhals MS 1.08 01:39:20 1:47:17 0:15:08 7.0

H:10 - LYS 2 Klasse

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Klasse Båt Navn Båttype Seil Nr Rormann Klubb LYS Elapsed Corrected BCE Points
1 LYS 2 Lurie Scampi 30 4158 Ole A Ellingsgaard MS 1.09 1:01:07 1:06:37 0:00:00 1.0
2 LYS 2 Arius IV Bavaria 36 11200 Martin Due MS 1.18 0:57:00 1:07:16 0:00:33 2.0
3 LYS 2 Fortuna IV Polo 86 5062 Allan Strand MS 1.07 1:04:42 1:09:14 0:02:26 3.0
4 LYS 2 Eling Fenix 6885 Team Eling MS 1.07 1:08:10 1:12:56 0:05:54 4.0
5 LYS 2 Furia II Express 41 Team Furia MS 1.12 1:09:41 1:18:03 0:10:12 5.0
6 LYS 2 Juego Bavaria 30 B30 Geir Berg Oshaug MS 1.08 1:30:07 1:37:20 0:28:26 6.0
7 LYS 2 Rødhette Player 311 6918 Joakim Kurtzhals MS 1.08 DNS     8.0

Scoring codes used

CodeDescriptionPoints
DNCDid not come to the starting areaVaries
DNFStarted but did not finish6
DNSCame to the start area but did not start8

www.moldeseilforening.no
thomashjerto@hotmail.com


Sailwave Scoring Software 2.02 build 6
www.sailwave.com