venue burgee

Onsdagsregatta Vår 2011

Molde Seilforening

Contents

LYS 1 Klasse

Sailed: 10, Discards: 3, To count: 7, Ratings: LYS, Entries: 16, Scoring system: Appendix A
Rank Klasse Båt Navn Båttype Seil Nr Rormann Klubb LYS V:1
 
V:2
 
V:3
 
V:4
 
:V5
 
V:6
 
V:7
 
V:8
 
V:9
 
V:10
 
Total Nett
1 LYS 1 Chili Peppers Farr 30 30 Thomas Hjertø MS 1.30 3.0 (8.0) (17.0 DNC) (17.0 DNC) 1.0 1.0 1.0 3.0 2.0 1.0 54.0 12.0
2 LYS 1 Numero Uno Grand Soleil 34R 10102 Team Numero Uno MS 1.22 1.0 1.0 2.0 (5.0) (3.0) (17.0 DNC) 2.0 1.0 3.0 2.0 37.0 12.0
3 LYS 1 Jyplingen J-80 661 Team Jyplingen MS 1.19 2.0 2.0 1.0 2.0 2.0 2.0 (3.0) (6.0) (4.0) 3.0 27.0 14.0
4 LYS 1 Kikken Sun Fast 37 10115 Kjell Inge Kirkeland MS 1.24 (7.0) 5.0 (11.0 DNF) 1.0 6.0 3.0 4.0 2.0 1.0 (8.0) 48.0 22.0
5 LYS 1 Jolly Yacht First 31.7 9878 Kjell Rød MS 1.19 5.0 (9.0) 4.0 3.0 4.0 9.0 OCS (17.0 DNC) 4.0 (17.0 DNC) 4.0 76.0 33.0
6 LYS 1 Ninja Sun fast 37 13883 Nils Thorvald Krohn MS 1.24 6.0 (11.0) 3.0 4.0 (11.0) 6.0 7.0 (8.0) 6.0 5.0 67.0 37.0
7 LYS 1 Øse Hanse 400 12088 Petter Holen MS 1.30 8.0 10.0 (11.0 DNF) (11.0 DNF) 9.0 4.0 8.0 (13.0) 5.0 6.0 85.0 50.0
8 LYS 1 Lobo Hanse 371 13897 John Helge Frøystad MS 1.25 (17.0 DNC) 6.0 (17.0 DNC) 5.0 10.0 5.0 9.0 5.0 (17.0 DNC) 17.0 DNC 108.0 57.0
9 LYS 1 Rasken Dufour 34 St 10734 Terje Kirkeland MS 1.23 (17.0 DNC) 3.0 6.0 8.0 5.0 (17.0 DNC) (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 124.0 73.0
10 LYS 1 Hugnad First 40.7 12103 Svein Haukebø MS 1.34 (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 DNC 7.0 5.0 7.0 17.0 DNC 7.0 128.0 77.0
11 LYS 1 Langano Grand Soleil 43 9936 Ole Martin Otterlei MS 1.30 9.0 (17.0 DNC) 7.0 (17.0 DNC) 7.0 (17.0 DNC) 6.0 14.0 17.0 DNC 17.0 DNC 128.0 77.0
12 LYS 1 Furia III X-442 Mk II 9558 Stig Waagbø MS 1.36 4.0 4.0 (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 DNC 9.0 17.0 DNC 17.0 DNC 136.0 85.0
13 LYS 1 Andrea Bavaria 38 11109 Lasse Devold MS 1.21 (17.0 DNC) 7.0 5.0 (17.0 DNC) (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 DNC 10.0 17.0 DNC 17.0 DNC 141.0 90.0
14 LYS 1 Tea X-442 9019 Cato Welle MS 1.36 (17.0 DNC) (17.0 DNC) 8.0 9.0 (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 DNC 11.0 17.0 DNC 17.0 DNC 147.0 96.0
15 LYS 1 Celsius Bavaria 38 14218 Rolf Magerøy MS 1.19 (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) 7.0 8.0 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 151.0 100.0
16 LYS 1 Hanse 400 E 14486 Øyvind Hollås MS 1.30 (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 12.0 17.0 DNC 17.0 DNC 165.0 114.0

LYS 2 Klasse

Sailed: 10, Discards: 3, To count: 7, Ratings: LYS, Entries: 10, Scoring system: Appendix A
Rank Klasse Båt Navn Båttype Seil Nr Rormann Klubb LYS V:1
 
V:2
 
V:3
 
V:4
 
:V5
 
V:6
 
V:7
 
V:8
 
V:9
 
V:10
 
Total Nett
1 LYS 2 Lurie Scampi 30 4158 Ole A. Ellingsgaard MS 1.09 (3.0) 3.0 2.0 2.0 1.0 (8.0 OCS) 1.0 (11.0 DNC) 1.0 1.0 33.0 11.0
2 LYS 2 Arius IV Bavaria 36 11200 Martin Due MS 1.18 1.0 1.0 (7.0) 1.0 2.0 4.0 (5.0) 2.0 4.0 (5.0) 32.0 15.0
3 LYS 2 Furia II Express 41 Team Furia MS 1.12 2.0 2.0 (4.0) 4.0 (6.0) (8.0 OCS) 2.0 1.0 2.0 4.0 35.0 17.0
4 LYS 2 Fortuna IV Polo 86 5062 Allan Strand MS 1.07 (4.0) (5.0) 3.0 3.0 3.0 3.0 4.0 (11.0 DNC) 3.0 2.0 41.0 21.0
5 LYS 2 Stella Hunter 33 13499 Pål Austnes MS 1.08 5.0 4.0 5.0 (6.0) (7.0) 5.0 3.0 4.0 6.0 (11.0 DNC) 56.0 32.0
6 LYS 2 Mistress Alo 28 1661 Jarl Rønning MS 1.03 (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) 11.0 DNC 5.0 1.0 6.0 3.0 5.0 3.0 67.0 34.0
7 LYS 2 Blue Moon Accent 5078 Morten Devold MS 1.05 (11.0 DNC) (11.0 DNC) 1.0 5.0 4.0 2.0 (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 78.0 45.0
8 LYS 2 Feng Bavaria 30 Bjørn Egil Brøste MS 1.08 (11.0 DNC) (11.0 DNC) 6.0 7.0 (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 101.0 68.0
9 LYS 2 Jorunn & Otto Nauticat 39 Otto Ødegård MS 1.14 (11.0 DNC) (11.0 DNC) 8.0 9.0 DNF (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 105.0 72.0
10 LYS 2 6918   1.05 (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 7.0 11.0 DNC 106.0 73.0

V:1 - LYS 1 Klasse

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Klasse Båt Navn Båttype Seil Nr Rormann Klubb LYS Elapsed Corrected BCE Points
1 LYS 1 Numero Uno Grand Soleil 34R 10102 Team Numero Uno MS 1.22 1:12:18 1:28:12 0:00:00 1.0
2 LYS 1 Jyplingen J-80 661 Team Jyplingen MS 1.19 1:19:04 1:34:05 0:04:57 2.0
3 LYS 1 Chili Peppers Farr 30 30 Thomas Hjertø MS 1.36 1:14:13 1:40:56 0:09:22 3.0
4 LYS 1 Furia III X-442 Mk II 9558 Stig Waagbø MS 1.36 1:19:56 1:48:43 0:15:05 4.0
5 LYS 1 Jolly Yacht First 31.7 9878 Kjell Rød MS 1.19 1:35:55 1:54:08 0:21:48 5.0
6 LYS 1 Ninja Sun fast 37 13883 Nils Thorvald Krohn MS 1.24 1:40:24 2:04:30 0:29:16 6.0
7 LYS 1 Kikken Sun Fast 37 10115 Kjell Inge Kirkeland MS 1.24 1:40:28 2:04:35 0:29:20 7.0
8 LYS 1 Øse Hanse 400 12088 Petter Holen MS 1.30 1:45:39 2:17:21 0:37:48 8.0
9 LYS 1 Langano Grand Soleil 43 9936 Ole Martin Otterlei MS 1.30 1:54:36 2:28:59 0:46:45 9.0

V:2 - LYS 1 Klasse

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Klasse Båt Navn Båttype Seil Nr Rormann Klubb LYS Elapsed Corrected BCE Points
1 LYS 1 Numero Uno Grand Soleil 34R 10102 Team Numero Uno MS 1.22 34:51 0:42:31 0:00:00 1.0
2 LYS 1 Jyplingen J-80 661 Team Jyplingen MS 1.19 35:57 0:42:47 0:00:13 2.0
3 LYS 1 Rasken Dufour 34 St 10734 Terje Kirkeland MS 1.23 35:42 0:43:55 0:01:08 3.0
4 LYS 1 Furia III X-442 Mk II 9558 Stig Waagbø MS 1.36 32:28 0:44:09 0:01:12 4.0
5 LYS 1 Kikken Sun Fast 37 10115 Kjell Inge Kirkeland MS 1.24 35:59 0:44:37 0:01:42 5.0
6 LYS 1 Lobo Hanse 371 13897 John Helge Frøystad MS 1.25 36:25 0:45:31 0:02:24 6.0
7 LYS 1 Andrea Bavaria 38 11109 Lasse Devold MS 1.21 37:43 0:45:38 0:02:35 7.0
8 LYS 1 Chili Peppers Farr 30 30 Thomas Hjertø MS 1.36 33:34 0:45:39 0:02:18 8.0
9 LYS 1 Jolly Yacht First 31.7 9878 Kjell Rød MS 1.19 38:29 0:45:48 0:02:45 9.0
10 LYS 1 Øse Hanse 400 12088 Petter Holen MS 1.30 35:41 0:46:23 0:02:59 10.0
11 LYS 1 Ninja Sun fast 37 13883 Nils Thorvald Krohn MS 1.24 37:45 0:46:49 0:03:28 11.0

V:3 - LYS 1 Klasse

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Klasse Båt Navn Båttype Seil Nr Rormann Klubb LYS Elapsed Corrected BCE Points
1 LYS 1 Jyplingen J-80 661 Team Jyplingen MS 1.19 1:33:41 1:51:29 0:00:00 1.0
2 LYS 1 Numero Uno Grand Soleil 34R 10102 Team Numero Uno MS 1.22 1:32:06 1:52:22 0:00:43 2.0
3 LYS 1 Ninja Sun fast 37 13883 Nils Thorvald Krohn MS 1.24 1:36:18 1:59:25 0:06:24 3.0
4 LYS 1 Jolly Yacht First 31.7 9878 Kjell Rød MS 1.19 1:42:29 2:01:57 0:08:48 4.0
5 LYS 1 Andrea Bavaria 38 11109 Lasse Devold MS 1.21 1:43:00 2:04:38 0:10:52 5.0
6 LYS 1 Rasken Dufour 34 St 10734 Terje Kirkeland MS 1.23 1:42:17 2:05:49 0:11:39 6.0
7 LYS 1 Langano Grand Soleil 43 9936 Ole Martin Otterlei MS 1.30 1:38:53 2:08:33 0:13:08 7.0
8 LYS 1 Tea X-442 9019 Cato Welle MS 1.36 1:35:03 2:09:16 0:13:05 8.0
9 LYS 1 Kikken Sun Fast 37 10115 Kjell Inge Kirkeland MS 1.24 DNF     11.0
9 LYS 1 Øse Hanse 400 12088 Petter Holen MS 1.30 DNF     11.0

V:4 - LYS 1 Klasse

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Klasse Båt Navn Båttype Seil Nr Rormann Klubb LYS Elapsed Corrected BCE Points
1 LYS 1 Kikken Sun Fast 37 10115 Kjell Inge Kirkeland MS 1.24 0:27:15 0:33:47 0:00:00 1.0
2 LYS 1 Jyplingen J-80 661 Team Jyplingen MS 1.19 0:29:21 0:34:56 0:00:57 2.0
3 LYS 1 Jolly Yacht First 31.7 9878 Kjell Rød MS 1.19 0:30:27 0:36:14 0:02:03 3.0
4 LYS 1 Ninja Sun fast 37 13883 Nils Thorvald Krohn MS 1.24 0:29:38 0:36:45 0:02:23 4.0
5 LYS 1 Numero Uno Grand Soleil 34R 10102 Team Numero Uno MS 1.22 0:30:47 0:37:33 0:03:05 5.0
5 LYS 1 Lobo Hanse 371 13897 John Helge Frøystad MS 1.25 0:30:02 0:37:33 0:03:00 5.0
7 LYS 1 Celsius Bavaria 38 14218 Rolf Magerøy MS 1.19 0:31:55 0:37:59 0:03:31 7.0
8 LYS 1 Rasken Dufour 34 St 10734 Terje Kirkeland MS 1.23 0:30:57 0:38:04 0:03:29 8.0
9 LYS 1 Tea X-442 9019 Cato Welle MS 1.36 0:29:02 0:39:29 0:04:11 9.0
10 LYS 1 Øse Hanse 400 12088 Petter Holen MS 1.30 DNF     11.0

:V5 - LYS 1 Klasse

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Klasse Båt Navn Båttype Seil Nr Rormann Klubb LYS Elapsed Corrected BCE Points
1 LYS 1 Chili Peppers Farr 30 30 Thomas Hjertø MS 1.30 50:00 1:05:00 0:00:00 1.0
2 LYS 1 Jyplingen J-80 661 Team Jyplingen MS 1.19 57:10 1:08:02 0:02:33 2.0
3 LYS 1 Numero Uno Grand Soleil 34R 10102 Team Numero Uno MS 1.22 56:15 1:08:38 0:02:58 3.0
4 LYS 1 Jolly Yacht First 31.7 9878 Kjell Rød MS 1.19 58:00 1:09:01 0:03:23 4.0
5 LYS 1 Rasken Dufour 34 St 10734 Terje Kirkeland MS 1.23 56:20 1:09:17 0:03:29 5.0
6 LYS 1 Kikken Sun Fast 37 10115 Kjell Inge Kirkeland MS 1.24 57:10 1:10:53 0:04:45 6.0
7 LYS 1 Langano Grand Soleil 43 9936 Ole Martin Otterlei MS 1.30 56:10 1:13:01 0:06:10 7.0
8 LYS 1 Celsius Bavaria 38 14218 Rolf Magerøy MS 1.19 01:02:16 1:14:06 0:07:39 8.0
9 LYS 1 Øse Hanse 400 12088 Petter Holen MS 1.30 57:20 1:14:32 0:07:20 9.0
10 LYS 1 Lobo Hanse 371 13897 John Helge Frøystad MS 1.25 59:50 1:14:48 0:07:50 10.0
11 LYS 1 Ninja Sun fast 37 13883 Nils Thorvald Krohn MS 1.24 01:02:20 1:17:18 0:09:55 11.0

V:6 - LYS 1 Klasse

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Klasse Båt Navn Båttype Seil Nr Rormann Klubb LYS Elapsed Corrected BCE Points
1 LYS 1 Chili Peppers Farr 30 30 Thomas Hjertø MS 1.30 0:53:54 1:10:04 0:00:00 1.0
2 LYS 1 Jyplingen J-80 661 Team Jyplingen MS 1.19 0:59:05 1:10:19 0:00:12 2.0
3 LYS 1 Kikken Sun Fast 37 10115 Kjell Inge Kirkeland MS 1.24 1:00:15 1:14:43 0:03:45 3.0
4 LYS 1 Øse Hanse 400 12088 Petter Holen MS 1.30 0:59:41 1:17:35 0:05:47 4.0
5 LYS 1 Lobo Hanse 371 13897 John Helge Frøystad MS 1.25 1:02:40 1:18:20 0:06:37 5.0
6 LYS 1 Ninja Sun fast 37 13883 Nils Thorvald Krohn MS 1.24 1:06:28 1:22:25 0:09:58 6.0
7 LYS 1 Hugnad First 40.7 12103 Svein Haukebø MS 1.34 1:07:23 1:30:18 0:15:06 7.0
8 LYS 1 Jolly Yacht First 31.7 9878 Kjell Rød MS 1.19 OCS     9.0

V:7 - LYS 1 Klasse

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Klasse Båt Navn Båttype Seil Nr Rormann Klubb LYS Elapsed Corrected BCE Points
1 LYS 1 Chili Peppers Farr 30 30 Thomas Hjertø MS 1.30 0:43:35 0:56:40 0:00:00 1.0
2 LYS 1 Numero Uno Grand Soleil 34R 10102 Team Numero Uno MS 1.22 0:49:45 1:00:42 0:03:19 2.0
3 LYS 1 Jyplingen J-80 661 Team Jyplingen MS 1.19 1:00:50 1:12:24 0:13:13 3.0
4 LYS 1 Kikken Sun Fast 37 10115 Kjell Inge Kirkeland MS 1.24 0:59:06 1:13:17 0:13:24 4.0
5 LYS 1 Hugnad First 40.7 12103 Svein Haukebø MS 1.34 0:57:19 1:16:48 0:15:02 5.0
6 LYS 1 Langano Grand Soleil 43 9936 Ole Martin Otterlei MS 1.30 1:02:03 1:20:40 0:18:28 6.0
7 LYS 1 Ninja Sun fast 37 13883 Nils Thorvald Krohn MS 1.24 1:14:50 1:32:48 0:29:08 7.0
8 LYS 1 Øse Hanse 400 12088 Petter Holen MS 1.30 1:13:25 1:35:27 0:29:50 8.0
9 LYS 1 Lobo Hanse 371 13897 John Helge Frøystad MS 1.25 1:17:19 1:36:39 0:31:59 9.0

V:8 - LYS 1 Klasse

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Klasse Båt Navn Båttype Seil Nr Rormann Klubb LYS Elapsed Corrected BCE Points
1 LYS 1 Numero Uno Grand Soleil 34R 10102 Team Numero Uno MS 1.22 1:01:33 1:15:05 0:00:00 1.0
2 LYS 1 Kikken Sun Fast 37 10115 Kjell Inge Kirkeland MS 1.24 1:04:06 1:19:29 0:03:33 2.0
3 LYS 1 Chili Peppers Farr 30 30 Thomas Hjertø MS 1.30 1:01:09 1:19:30 0:03:23 3.0
4 LYS 1 Jolly Yacht First 31.7 9878 Kjell Rød MS 1.19 1:09:31 1:22:43 0:06:25 4.0
5 LYS 1 Lobo Hanse 371 13897 John Helge Frøystad MS 1.25 1:06:23 1:22:59 0:06:19 5.0
6 LYS 1 Jyplingen J-80 661 Team Jyplingen MS 1.19 1:10:29 1:23:53 0:07:23 6.0
7 LYS 1 Hugnad First 40.7 12103 Svein Haukebø MS 1.34 1:03:35 1:25:12 0:07:33 7.0
8 LYS 1 Ninja Sun fast 37 13883 Nils Thorvald Krohn MS 1.24 1:09:39 1:26:22 0:09:06 8.0
9 LYS 1 Furia III X-442 Mk II 9558 Stig Waagbø MS 1.36 1:04:09 1:27:15 0:08:56 9.0
10 LYS 1 Andrea Bavaria 38 11109 Lasse Devold MS 1.21 1:14:56 1:30:40 0:12:52 10.0
11 LYS 1 Tea X-442 9019 Cato Welle MS 1.36 1:07:49 1:32:14 0:12:36 11.0
12 LYS 1 Hanse 400 E 14486 Øyvind Hollås MS 1.30 1:13:22 1:35:23 0:15:36 12.0
13 LYS 1 Øse Hanse 400 12088 Petter Holen MS 1.30 1:14:06 1:36:20 0:16:20 13.0
14 LYS 1 Langano Grand Soleil 43 9936 Ole Martin Otterlei MS 1.30 1:18:30 1:42:03 0:20:44 14.0

V:9 - LYS 1 Klasse

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Klasse Båt Navn Båttype Seil Nr Rormann Klubb LYS Elapsed Corrected BCE Points
1 LYS 1 Kikken Sun Fast 37 10115 Kjell Inge Kirkeland MS 1.24 0:59:11 1:13:23 0:00:00 1.0
2 LYS 1 Chili Peppers Farr 30 30 Thomas Hjertø MS 1.30 0:58:28 1:16:00 0:02:01 2.0
3 LYS 1 Numero Uno Grand Soleil 34R 10102 Team Numero Uno MS 1.22 1:03:11 1:17:05 0:03:02 3.0
4 LYS 1 Jyplingen J-80 661 Team Jyplingen MS 1.19 1:09:14 1:22:23 0:07:34 4.0
5 LYS 1 Øse Hanse 400 12088 Petter Holen MS 1.30 1:08:15 1:28:44 0:11:48 5.0
6 LYS 1 Ninja Sun fast 37 13883 Nils Thorvald Krohn MS 1.24 1:20:51 1:40:15 0:21:40 6.0

V:10 - LYS 1 Klasse

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Klasse Båt Navn Båttype Seil Nr Rormann Klubb LYS Elapsed Corrected BCE Points
1 LYS 1 Chili Peppers Farr 30 30 Thomas Hjertø MS 1.30 0:43:16 0:56:15 0:00:00 1.0
2 LYS 1 Numero Uno Grand Soleil 34R 10102 Team Numero Uno MS 1.22 0:46:09 0:56:18 0:00:03 2.0
3 LYS 1 Jyplingen J-80 661 Team Jyplingen MS 1.19 0:49:00 0:58:19 0:01:44 3.0
4 LYS 1 Jolly Yacht First 31.7 9878 Kjell Rød MS 1.19 0:49:30 0:58:54 0:02:14 4.0
5 LYS 1 Ninja Sun fast 37 13883 Nils Thorvald Krohn MS 1.24 0:55:30 1:08:49 0:10:08 5.0
6 LYS 1 Øse Hanse 400 12088 Petter Holen MS 1.30 0:53:40 1:09:46 0:10:24 6.0
7 LYS 1 Hugnad First 40.7 12103 Svein Haukebø MS 1.34 0:53:30 1:11:41 0:11:31 7.0
8 LYS 1 Kikken Sun Fast 37 10115 Kjell Inge Kirkeland MS 1.24 0:58:40 1:12:45 0:13:18 8.0

V:1 - LYS 2 Klasse

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Klasse Båt Navn Båttype Seil Nr Rormann Klubb LYS Elapsed Corrected BCE Points
1 LYS 2 Arius IV Bavaria 36 11200 Martin Due MS 1.18 1:25:50 1:41:17 0:00:00 1.0
2 LYS 2 Furia II Express 41 Team Furia MS 1.12 1:43:53 1:56:21 0:13:27 2.0
3 LYS 2 Lurie Scampi 30 4158 Ole A. Ellingsgaard MS 1.09 1:47:35 1:57:16 0:14:40 3.0
4 LYS 2 Fortuna IV Polo 86 5062 Allan Strand MS 1.07 1:50:36 1:58:21 0:15:57 4.0
5 LYS 2 Stella Hunter 33 13499 Pål Austnes MS 1.08 1:49:38 1:58:24 0:15:51 5.0

V:2 - LYS 2 Klasse

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Klasse Båt Navn Båttype Seil Nr Rormann Klubb LYS Elapsed Corrected BCE Points
1 LYS 2 Arius IV Bavaria 36 11200 Martin Due MS 1.18 35:40 0:42:05 0:00:00 1.0
2 LYS 2 Furia II Express 41 Team Furia MS 1.12 39:05 0:43:46 0:01:30 2.0
3 LYS 2 Lurie Scampi 30 4158 Ole A. Ellingsgaard MS 1.09 41:03 0:44:45 0:02:26 3.0
4 LYS 2 Stella Hunter 33 13499 Pål Austnes MS 1.08 41:31 0:44:50 0:02:33 4.0
5 LYS 2 Fortuna IV Polo 86 5062 Allan Strand MS 1.07 42:08 0:45:05 0:02:48 5.0

V:3 - LYS 2 Klasse

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Klasse Båt Navn Båttype Seil Nr Rormann Klubb LYS Elapsed Corrected BCE Points
1 LYS 2 Blue Moon Accent 5078 Morten Devold MS 1.05 1:43:00 1:48:09 0:00:00 1.0
2 LYS 2 Lurie Scampi 30 4158 Ole A. Ellingsgaard MS 1.09 1:40:11 1:49:12 0:00:58 2.0
3 LYS 2 Fortuna IV Polo 86 5062 Allan Strand MS 1.07 1:42:22 1:49:32 0:01:18 3.0
4 LYS 2 Furia II Express 41 Team Furia MS 1.12 1:38:17 1:50:05 0:01:43 4.0
5 LYS 2 Stella Hunter 33 13499 Pål Austnes MS 1.08 1:44:55 1:53:19 0:04:47 5.0
6 LYS 2 Feng Bavaria 30 Bjørn Egil Brøste MS 1.08 1:45:18 1:53:43 0:05:10 6.0
7 LYS 2 Arius IV Bavaria 36 11200 Martin Due MS 1.18 1:41:57 2:00:18 0:10:18 7.0
8 LYS 2 Jorunn & Otto Nauticat 39 Otto Ødegård MS 1.14 2:12:10 2:30:40 0:37:18 8.0

V:4 - LYS 2 Klasse

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Klasse Båt Navn Båttype Seil Nr Rormann Klubb LYS Elapsed Corrected BCE Points
1 LYS 2 Arius IV Bavaria 36 11200 Martin Due MS 1.18 0:29:32 0:34:51 0:00:00 1.0
2 LYS 2 Lurie Scampi 30 4158 Ole A. Ellingsgaard MS 1.09 0:32:03 0:34:56 0:00:05 2.0
3 LYS 2 Fortuna IV Polo 86 5062 Allan Strand MS 1.07 0:33:45 0:36:07 0:01:11 3.0
4 LYS 2 Furia II Express 41 Team Furia MS 1.12 0:33:49 0:37:52 0:02:42 4.0
5 LYS 2 Blue Moon Accent 5078 Morten Devold MS 1.05 0:44:09 0:46:21 0:10:58 5.0
6 LYS 2 Stella Hunter 33 13499 Pål Austnes MS 1.08 0:46:22 0:50:05 0:14:06 6.0
7 LYS 2 Feng Bavaria 30 Bjørn Egil Brøste MS 1.08 0:57:03 1:01:37 0:24:47 7.0
8 LYS 2 Jorunn & Otto Nauticat 39 Otto Ødegård MS 1.14 DNF     9.0

:V5 - LYS 2 Klasse

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Klasse Båt Navn Båttype Seil Nr Rormann Klubb LYS Elapsed Corrected BCE Points
1 LYS 2 Lurie Scampi 30 4158 Ole A. Ellingsgaard MS 1.09 01:02:10 1:07:46 0:00:00 1.0
2 LYS 2 Arius IV Bavaria 36 11200 Martin Due MS 1.18 01:00:00 1:10:48 0:02:34 2.0
3 LYS 2 Fortuna IV Polo 86 5062 Allan Strand MS 1.07 01:06:20 1:10:59 0:03:00 3.0
4 LYS 2 Blue Moon Accent 5078 Morten Devold MS 1.05 01:08:00 1:11:24 0:03:28 4.0
5 LYS 2 Mistress Alo 28 1661 Jarl Rønning MS 1.03 01:13:00 1:15:11 0:07:13 5.0
6 LYS 2 Furia II Express 41 Team Furia MS 1.12 01:08:45 1:17:00 0:08:15 6.0
7 LYS 2 Stella Hunter 33 13499 Pål Austnes MS 1.08 01:15:35 1:21:38 0:12:50 7.0

V:6 - LYS 2 Klasse

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Klasse Båt Navn Båttype Seil Nr Rormann Klubb LYS Elapsed Corrected BCE Points
1 LYS 2 Mistress Alo 28 1661 Jarl Rønning MS 1.03 1:09:33 1:11:38 0:00:00 1.0
2 LYS 2 Blue Moon Accent 5078 Morten Devold MS 1.05 1:08:25 1:11:50 0:00:11 2.0
3 LYS 2 Fortuna IV Polo 86 5062 Allan Strand MS 1.07 1:08:04 1:12:50 0:01:07 3.0
4 LYS 2 Arius IV Bavaria 36 11200 Martin Due MS 1.18 1:03:00 1:14:20 0:02:17 4.0
5 LYS 2 Stella Hunter 33 13499 Pål Austnes MS 1.08 1:12:05 1:17:51 0:05:45 5.0
6 LYS 2 Lurie Scampi 30 4158 Ole A. Ellingsgaard MS 1.09 OCS     8.0
6 LYS 2 Furia II Express 41 Team Furia MS 1.12 OCS     8.0

V:7 - LYS 2 Klasse

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Klasse Båt Navn Båttype Seil Nr Rormann Klubb LYS Elapsed Corrected BCE Points
1 LYS 2 Lurie Scampi 30 4158 Ole A. Ellingsgaard MS 1.09 0:57:58 1:03:11 0:00:00 1.0
2 LYS 2 Furia II Express 41 Team Furia MS 1.12 1:05:33 1:13:25 0:09:08 2.0
3 LYS 2 Stella Hunter 33 13499 Pål Austnes MS 1.08 1:19:25 1:25:46 0:20:55 3.0
4 LYS 2 Fortuna IV Polo 86 5062 Allan Strand MS 1.07 1:22:22 1:28:08 0:23:19 4.0
5 LYS 2 Arius IV Bavaria 36 11200 Martin Due MS 1.18 1:15:26 1:29:01 0:21:53 5.0
6 LYS 2 Mistress Alo 28 1661 Jarl Rønning MS 1.03 1:29:34 1:32:15 0:28:13 6.0

V:8 - LYS 2 Klasse

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Klasse Båt Navn Båttype Seil Nr Rormann Klubb LYS Elapsed Corrected BCE Points
1 LYS 2 Furia II Express 41 Team Furia MS 1.12 1:10:45 1:19:14 0:00:00 1.0
2 LYS 2 Arius IV Bavaria 36 11200 Martin Due MS 1.18 1:10:26 1:23:07 0:03:17 2.0
3 LYS 2 Mistress Alo 28 1661 Jarl Rønning MS 1.03 1:23:00 1:25:29 0:06:04 3.0
4 LYS 2 Stella Hunter 33 13499 Pål Austnes MS 1.08 1:32:13 1:39:36 0:18:51 4.0

V:9 - LYS 2 Klasse

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Klasse Båt Navn Båttype Seil Nr Rormann Klubb LYS Elapsed Corrected BCE Points
1 LYS 2 Lurie Scampi 30 4158 Ole A. Ellingsgaard MS 1.09 1:14:22 1:21:04 0:00:00 1.0
2 LYS 2 Furia II Express 41 Team Furia MS 1.12 1:15:06 1:24:07 0:02:44 2.0
3 LYS 2 Fortuna IV Polo 86 5062 Allan Strand MS 1.07 1:19:46 1:25:21 0:04:01 3.0
4 LYS 2 Arius IV Bavaria 36 11200 Martin Due MS 1.18 1:12:46 1:25:52 0:04:04 4.0
5 LYS 2 Mistress Alo 28 1661 Jarl Rønning MS 1.03 1:24:24 1:26:56 0:05:42 5.0
6 LYS 2 Stella Hunter 33 13499 Pål Austnes MS 1.08 1:38:58 1:46:53 0:23:55 6.0
7 LYS 2 6918   1.05 1:43:28 1:48:38 0:26:16 7.0

V:10 - LYS 2 Klasse

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Klasse Båt Navn Båttype Seil Nr Rormann Klubb LYS Elapsed Corrected BCE Points
1 LYS 2 Lurie Scampi 30 4158 Ole A. Ellingsgaard MS 1.09 0:50:50 0:55:25 0:00:00 1.0
2 LYS 2 Fortuna IV Polo 86 5062 Allan Strand MS 1.07 0:55:25 0:59:18 0:03:38 2.0
3 LYS 2 Mistress Alo 28 1661 Jarl Rønning MS 1.03 0:59:54 1:01:42 0:06:06 3.0
4 LYS 2 Furia II Express 41 Team Furia MS 1.12 0:56:03 1:02:47 0:06:35 4.0
5 LYS 2 Arius IV Bavaria 36 11200 Martin Due MS 1.18 0:53:37 1:03:16 0:06:40 5.0

Scoring codes used

CodeDescription
DNCDid not come to the starting area
DNFStarted but did not finish
OCSOn course side at start or broke rule 30.1

www.moldeseilforening.no
thomashjerto@hotmail.com


Sailwave Scoring Software 2.02 build 6
www.sailwave.com