venue burgee

Onsdagsregatta Høst 2011

Molde Seilforening

Overall

Sailed: 10, Discards: 3, To count: 7, Ratings: LYS, Entries: 25, Scoring system: Appendix A
Rank Klasse Båt Navn Båttype Seil Nr Rormann Klubb LYS H:1
   
H:2
   
H:3
   
H:4
   
H:5
   
H:6
   
H:7
   
H:8
   
H:9
   
H:10
   
Total Nett
1 LYS 1 Chili Peppers Farr 30 30 Thomas Hjertø MS 1.30 1.0 2.0 1.0 (3.0) 1.0 3.0 2.0 (26.0 DNC) 2.0 (7.0) 48.0 12.0
2 LYS 1 Jyplingen J-80 661 Team Jyplingen MS 1.19 2.0 1.0 3.0 2.0 3.0 1.0 (4.0) (7.0) 1.0 (4.0) 28.0 13.0
3 LYS 1 Numero Uno Grand Soleil 34R 10102 Team Numero Uno MS 1.22 (4.0) 3.0 2.0 (4.0) 2.0 2.0 1.0 2.0 (5.0) 1.0 26.0 13.0
4 LYS 1 Jolly Yacht First 31.7 9878 Kjell Rød MS 1.19 5.0 4.0 (7.0) 1.0 (7.0) (6.0) 6.0 4.0 6.0 5.0 51.0 31.0
5 LYS 2 Arius IV Bavaria 36 11200 Martin Due MS 1.18 (10.0) 5.0 5.0 (6.0) 5.0 5.0 3.0 6.0 (9.0) 3.0 57.0 32.0
6 LYS 2 Lurie Scampi 30 4158 Ole A Ellingsgaard MS 1.09 (26.0 DNC) (26.0 DNC) (8.0) 7.0 4.0 7.0 5.0 3.0 7.0 2.0 95.0 35.0
7 LYS 2 Furia II Express 41 Team Furia MS 1.12 3.0 (11.0) 10.0 9.0 6.0 9.0 (11.0) 5.0 3.0 (11.0) 78.0 45.0
8 LYS 2 Mistress Alo 28 1661 Jarl Rønning MS 1.03 (12.0) 6.0 4.0 (14.0) 8.0 10.0 7.0 12.0 4.0 (26.0 DNC) 103.0 51.0
9 LYS 2 Fortuna IV Polo 86 5062 Allan Strand MS 1.07 6.0 7.0 (13.0) (17.0) (10.0) 8.0 10.0 8.0 10.0 6.0 95.0 55.0
10 LYS 2 Juego Bavaria 30 B30 Geir Berg Oshaug MS 1.08 (26.0 DNC) 9.0 9.0 (26.0 DNC) 12.0 11.0 8.0 (26.0 DNC) 8.0 13.0 148.0 70.0
11 LYS 1 Lobo Hanse 371 13897 John Helge Frøystad MS 1.25 7.0 12.0 14.0 (16.0) 10.0 (16.0) (26.0 DNC) 9.0 11.0 10.0 131.0 73.0
12 LYS 1 Øse Hanse 400 12088 Petter Holen MS 1.30 11.0 (15.0) 15.0 11.0 (26.0 DNC) 13.0 12.0 10.0 (26.0 DNC) 9.0 148.0 81.0
13 LYS 1 Ninja Sun fast 37 13883 Nils Thorvald Krohn MS 1.24 (26.0 DNC) 13.0 (16.0) 15.0 (26.0 DNC) 14.0 13.0 11.0 12.0 12.0 158.0 90.0
14 LYS 2 Rødhette Player 311 6918 Joakim Kurtzhals MS 1.08 14.0 DNF 17.0 11.0 (18.0) 15.0 (26.0 DNC) 14.0 (26.0 DNC) 13.0 15.0 DNS 169.0 99.0
15 LYS 1 Juni Sun Oddysey 36i 12486 Frode Myrbostad MS 1.22 9.0 10.0 (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) 12.0 26.0 DNC 1.0 26.0 DNC 26.0 DNC 188.0 110.0
16 LYS 1 Exito X-99 368 Geir Inge Rødseth MS 1.25 (26.0 DNC) (26.0 DNC) 6.0 12.0 (26.0 DNC) 15.0 9.0 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 198.0 120.0
17 LYS 2 Eling Fenix 6885 Team Eling MS 1.07 (26.0 DNC) (26.0 DNC) 12.0 (26.0 DNC) 14.0 26.0 DNC 15.0 26.0 DNC 26.0 DNC 8.0 205.0 127.0
18 LYS 1 Langano Grand Soleil 43 9936 Ole Martin Otterlei MS 1.30 (26.0 DNC) (26.0 DNC) 17.0 13.0 9.0 (26.0 DNC) 26.0 DNC 26.0 DNC 14.0 26.0 DNC 209.0 131.0
19 LYS 1 Rasken Dufour 34 St 10734 Terje Kirkeland MS 1.23 (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) 10.0 26.0 DNC 4.0 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 222.0 144.0
20 LYS 1 Hugnad First 40.7 12103 Svein Haukebø MS 1.34 8.0 8.0 (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 224.0 146.0
21 LYS 1 Furia III X-442 Mk II 9558 Stig Waagbø MS 1.36 (26.0 DNC) 14.0 (26.0 DNC) 5.0 (26.0 DNC) 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 227.0 149.0
22 LYS 1 Kikken Sun Fast 37 10115 Kjell Inge Kirkeland MS 1.24 (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) 8.0 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 242.0 164.0
23 LYS 2 Stella Hunter 33 13499 Pål Austnes MS 1.08 (26.0 DNC) 16.0 (26.0 DNC) 19.0 (26.0 DNC) 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 243.0 165.0
24 LYS 2 Kamci Hallberg Rassy 9727 Kjell Fostervold MS 1.12 (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) 26.0 DNC 13.0 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 247.0 169.0
25 LYS 2 Frida Comfortina 32 4946 Åge Svendsen MS 1.14 (26.0 DNC) 18.0 (26.0 DNC) (26.0 DNC) 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 252.0 174.0

H:1

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Klasse Båt Navn Båttype Seil Nr Rormann Klubb LYS Elapsed Corrected BCE Points
1 LYS 1 Chili Peppers Farr 30 30 Thomas Hjertø MS 1.30 01:08:00 1:28:24 0:00:00 1.0
2 LYS 1 Jyplingen J-80 661 Team Jyplingen MS 1.19 01:19:54 1:35:05 0:05:37 2.0
3 LYS 2 Furia II Express 41 Team Furia MS 1.12 01:30:01 1:40:49 0:11:05 3.0
4 LYS 1 Numero Uno Grand Soleil 34R 10102 Team Numero Uno MS 1.22 01:24:11 1:42:42 0:11:43 4.0
5 LYS 1 Jolly Yacht First 31.7 9878 Kjell Rød MS 1.19 01:28:33 1:45:22 0:14:16 5.0
6 LYS 2 Fortuna IV Polo 86 5062 Allan Strand MS 1.07 01:49:22 1:57:01 0:26:45 6.0
7 LYS 1 Lobo Hanse 371 13897 John Helge Frøystad MS 1.25 01:35:30 1:59:23 0:24:47 7.0
8 LYS 1 Hugnad First 40.7 12103 Svein Haukebø MS 1.34 01:29:35 2:00:03 0:23:37 8.0
9 LYS 1 Juni Sun Oddysey 36i 12486 Frode Myrbostad MS 1.22 01:39:26 2:01:19 0:26:58 9.0
10 LYS 2 Arius IV Bavaria 36 11200 Martin Due MS 1.18 01:47:03 2:06:19 0:32:08 10.0
11 LYS 1 Øse Hanse 400 12088 Petter Holen MS 1.30 01:37:16 2:06:27 0:29:16 11.0
12 LYS 2 Mistress Alo 28 1661 Jarl Rønning MS 1.03 02:04:17 2:08:01 0:38:27 12.0
13 LYS 2 Rødhette Player 311 6918 Joakim Kurtzhals MS 1.08 DNF     14.0

H:2

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Klasse Båt Navn Båttype Seil Nr Rormann Klubb LYS Elapsed Corrected BCE Points
1 LYS 1 Jyplingen J-80 661 Team Jyplingen MS 1.19 0:49:28 0:58:52 0:00:00 1.0
2 LYS 1 Chili Peppers Farr 30 30 Thomas Hjertø MS 1.30 0:45:50 0:59:35 0:00:33 2.0
3 LYS 1 Numero Uno Grand Soleil 34R 10102 Team Numero Uno MS 1.22 0:49:50 1:00:48 0:01:35 3.0
4 LYS 1 Jolly Yacht First 31.7 9878 Kjell Rød MS 1.19 0:53:01 1:03:05 0:03:33 4.0
5 LYS 2 Arius IV Bavaria 36 11200 Martin Due MS 1.18 0:58:01 1:08:28 0:08:08 5.0
6 LYS 2 Mistress Alo 28 1661 Jarl Rønning MS 1.03 1:07:30 1:09:32 0:10:21 6.0
7 LYS 2 Fortuna IV Polo 86 5062 Allan Strand MS 1.07 1:06:11 1:10:49 0:11:10 7.0
8 LYS 1 Hugnad First 40.7 12103 Svein Haukebø MS 1.34 0:53:02 1:11:04 0:09:06 8.0
9 LYS 2 Juego Bavaria 30 B30 Geir Berg Oshaug MS 1.08 1:06:37 1:11:57 0:12:07 9.0
10 LYS 1 Juni Sun Oddysey 36i 12486 Frode Myrbostad MS 1.22 0:59:03 1:12:02 0:10:48 10.0
11 LYS 2 Furia II Express 41 Team Furia MS 1.12 1:04:22 1:12:05 0:11:48 11.0
12 LYS 1 Lobo Hanse 371 13897 John Helge Frøystad MS 1.25 1:00:42 1:15:53 0:13:36 12.0
13 LYS 1 Ninja Sun fast 37 13883 Nils Thorvald Krohn MS 1.24 1:01:24 1:16:08 0:13:56 13.0
14 LYS 1 Furia III X-442 Mk II 9558 Stig Waagbø MS 1.36 0:56:55 1:17:24 0:13:38 14.0
15 LYS 1 Øse Hanse 400 12088 Petter Holen MS 1.30 1:00:55 1:19:12 0:15:38 15.0
16 LYS 2 Stella Hunter 33 13499 Pål Austnes MS 1.08 1:23:27 1:30:08 0:28:57 16.0
17 LYS 2 Rødhette Player 311 6918 Joakim Kurtzhals MS 1.08 1:24:00 1:30:43 0:29:30 17.0
18 LYS 2 Frida Comfortina 32 4946 Åge Svendsen MS 1.14 1:23:43 1:35:26 0:32:05 18.0

H:3

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Klasse Båt Navn Båttype Seil Nr Rormann Klubb LYS Elapsed Corrected BCE Points
1 LYS 1 Chili Peppers Farr 30 30 Thomas Hjertø MS 1.30 0:54:01 1:10:13 0:00:00 1.0
2 LYS 1 Numero Uno Grand Soleil 34R 10102 Team Numero Uno MS 1.22 0:57:50 1:10:33 0:00:16 2.0
3 LYS 1 Jyplingen J-80 661 Team Jyplingen MS 1.19 1:04:04 1:16:14 0:05:03 3.0
4 LYS 2 Mistress Alo 28 1661 Jarl Rønning MS 1.03 1:29:15 1:31:56 0:21:04 4.0
5 LYS 2 Arius IV Bavaria 36 11200 Martin Due MS 1.18 1:19:36 1:33:56 0:20:05 5.0
6 LYS 1 Exito X-99 368 Geir Inge Rødseth MS 1.25 1:15:35 1:34:29 0:19:24 6.0
7 LYS 1 Jolly Yacht First 31.7 9878 Kjell Rød MS 1.19 1:20:17 1:35:32 0:21:16 7.0
8 LYS 2 Lurie Scampi 30 4158 Ole A Ellingsgaard MS 1.09 1:29:32 1:37:35 0:25:07 8.0
9 LYS 2 Juego Bavaria 30 B30 Geir Berg Oshaug MS 1.08 1:30:40 1:37:55 0:25:39 9.0
10 LYS 2 Furia II Express 41 Team Furia MS 1.12 1:27:39 1:38:10 0:24:57 10.0
11 LYS 2 Rødhette Player 311 6918 Joakim Kurtzhals MS 1.08 1:31:28 1:38:47 0:26:27 11.0
12 LYS 2 Eling Fenix 6885 Team Eling MS 1.07 1:32:46 1:39:16 0:27:08 12.0
13 LYS 2 Fortuna IV Polo 86 5062 Allan Strand MS 1.07 1:33:29 1:40:02 0:27:51 13.0
14 LYS 1 Lobo Hanse 371 13897 John Helge Frøystad MS 1.25 1:25:47 1:47:14 0:29:36 14.0
15 LYS 1 Øse Hanse 400 12088 Petter Holen MS 1.30 1:23:46 1:48:54 0:29:45 15.0
16 LYS 1 Ninja Sun fast 37 13883 Nils Thorvald Krohn MS 1.24 1:29:42 1:51:14 0:33:04 16.0
17 LYS 1 Langano Grand Soleil 43 9936 Ole Martin Otterlei MS 1.30 1:25:54 1:51:40 0:31:53 17.0

H:4

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Klasse Båt Navn Båttype Seil Nr Rormann Klubb LYS Elapsed Corrected BCE Points
1 LYS 1 Jolly Yacht First 31.7 9878 Kjell Rød MS 1.19 00:46:00 0:54:44 0:00:00 1.0
2 LYS 1 Jyplingen J-80 661 Team Jyplingen MS 1.19 00:46:17 0:55:05 0:00:17 2.0
3 LYS 1 Chili Peppers Farr 30 30 Thomas Hjertø MS 1.30 00:42:30 0:55:15 0:00:24 3.0
4 LYS 1 Numero Uno Grand Soleil 34R 10102 Team Numero Uno MS 1.22 00:46:37 0:56:52 0:01:45 4.0
5 LYS 1 Furia III X-442 Mk II 9558 Stig Waagbø MS 1.36 00:44:08 1:00:01 0:03:53 5.0
6 LYS 2 Arius IV Bavaria 36 11200 Martin Due MS 1.18 00:51:40 1:00:58 0:05:17 6.0
7 LYS 2 Lurie Scampi 30 4158 Ole A Ellingsgaard MS 1.09 00:56:41 1:01:47 0:06:28 7.0
8 LYS 1 Kikken Sun Fast 37 10115 Kjell Inge Kirkeland MS 1.24 00:50:36 1:02:45 0:06:27 8.0
9 LYS 2 Furia II Express 41 Team Furia MS 1.12 00:56:14 1:02:59 0:07:21 9.0
10 LYS 1 Rasken Dufour 34 St 10734 Terje Kirkeland MS 1.23 00:51:30 1:03:21 0:07:00 10.0
11 LYS 1 Øse Hanse 400 12088 Petter Holen MS 1.30 00:49:00 1:03:42 0:06:54 11.0
12 LYS 1 Exito X-99 368 Geir Inge Rødseth MS 1.25 00:51:48 1:04:45 0:08:00 12.0
13 LYS 1 Langano Grand Soleil 43 9936 Ole Martin Otterlei MS 1.30 00:53:21 1:09:21 0:11:15 13.0
14 LYS 2 Mistress Alo 28 1661 Jarl Rønning MS 1.03 01:09:43 1:11:48 0:16:34 14.0
15 LYS 1 Ninja Sun fast 37 13883 Nils Thorvald Krohn MS 1.24 00:58:11 1:12:09 0:14:02 15.0
16 LYS 1 Lobo Hanse 371 13897 John Helge Frøystad MS 1.25 00:58:00 1:12:30 0:14:12 16.0
17 LYS 2 Fortuna IV Polo 86 5062 Allan Strand MS 1.07 01:11:41 1:16:42 0:20:31 17.0
18 LYS 2 Rødhette Player 311 6918 Joakim Kurtzhals MS 1.08 01:21:00 1:27:29 0:30:19 18.0
19 LYS 2 Stella Hunter 33 13499 Pål Austnes MS 1.08 01:25:25 1:32:15 0:34:44 19.0

H:5

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Klasse Båt Navn Båttype Seil Nr Rormann Klubb LYS Elapsed Corrected BCE Points
1 LYS 1 Chili Peppers Farr 30 30 Thomas Hjertø MS 1.30 0:34:20 0:44:38 0:00:00 1.0
2 LYS 1 Numero Uno Grand Soleil 34R 10102 Team Numero Uno MS 1.22 0:37:33 0:45:49 0:00:58 2.0
3 LYS 1 Jyplingen J-80 661 Team Jyplingen MS 1.19 0:39:06 0:46:32 0:01:36 3.0
4 LYS 2 Lurie Scampi 30 4158 Ole A Ellingsgaard MS 1.09 0:42:55 0:46:47 0:01:58 4.0
5 LYS 2 Arius IV Bavaria 36 11200 Martin Due MS 1.18 0:42:13 0:49:49 0:04:24 5.0
6 LYS 2 Furia II Express 41 Team Furia MS 1.12 0:44:51 0:50:14 0:05:00 6.0
7 LYS 1 Jolly Yacht First 31.7 9878 Kjell Rød MS 1.19 0:42:18 0:50:20 0:04:48 7.0
8 LYS 2 Mistress Alo 28 1661 Jarl Rønning MS 1.03 0:48:58 0:50:26 0:05:38 8.0
9 LYS 1 Langano Grand Soleil 43 9936 Ole Martin Otterlei MS 1.30 0:39:15 0:51:02 0:04:55 9.0
10 LYS 2 Fortuna IV Polo 86 5062 Allan Strand MS 1.07 0:48:18 0:51:41 0:06:35 10.0
10 LYS 1 Lobo Hanse 371 13897 John Helge Frøystad MS 1.25 0:41:21 0:51:41 0:05:39 10.0
12 LYS 2 Juego Bavaria 30 B30 Geir Berg Oshaug MS 1.08 0:48:15 0:52:07 0:06:55 12.0
13 LYS 2 Kamci Hallberg Rassy 9727 Kjell Fostervold MS 1.12 0:48:03 0:53:49 0:08:12 13.0
14 LYS 2 Eling Fenix 6885 Team Eling MS 1.07 0:57:39 1:01:41 0:15:56 14.0
15 LYS 2 Rødhette Player 311 6918 Joakim Kurtzhals MS 1.08 1:07:21 1:12:44 0:26:01 15.0

H:6

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Klasse Båt Navn Båttype Seil Nr Rormann Klubb LYS Elapsed Corrected BCE Points
1 LYS 1 Jyplingen J-80 661 Team Jyplingen MS 1.19 01:01:45 1:13:29 0:00:00 1.0
2 LYS 1 Numero Uno Grand Soleil 34R 10102 Team Numero Uno MS 1.22 01:02:40 1:16:27 0:02:26 2.0
3 LYS 1 Chili Peppers Farr 30 30 Thomas Hjertø MS 1.30 00:59:30 1:17:21 0:02:58 3.0
4 LYS 1 Rasken Dufour 34 St 10734 Terje Kirkeland MS 1.23 01:03:25 1:18:00 0:03:40 4.0
5 LYS 2 Arius IV Bavaria 36 11200 Martin Due MS 1.18 01:07:55 1:20:09 0:05:39 5.0
6 LYS 1 Jolly Yacht First 31.7 9878 Kjell Rød MS 1.19 01:07:40 1:20:31 0:05:55 6.0
7 LYS 2 Lurie Scampi 30 4158 Ole A Ellingsgaard MS 1.09 01:14:30 1:21:12 0:07:05 7.0
8 LYS 2 Fortuna IV Polo 86 5062 Allan Strand MS 1.07 01:16:32 1:21:53 0:07:51 8.0
9 LYS 2 Furia II Express 41 Team Furia MS 1.12 01:14:45 1:23:43 0:09:08 9.0
10 LYS 2 Mistress Alo 28 1661 Jarl Rønning MS 1.03 01:21:58 1:24:26 0:10:37 10.0
11 LYS 2 Juego Bavaria 30 B30 Geir Berg Oshaug MS 1.08 01:19:10 1:25:30 0:11:08 11.0
12 LYS 1 Juni Sun Oddysey 36i 12486 Frode Myrbostad MS 1.22 01:10:39 1:26:12 0:10:25 12.0
13 LYS 1 Øse Hanse 400 12088 Petter Holen MS 1.30 01:07:05 1:27:13 0:10:33 13.0
14 LYS 1 Ninja Sun fast 37 13883 Nils Thorvald Krohn MS 1.24 01:12:59 1:30:30 0:13:43 14.0
15 LYS 1 Exito X-99 368 Geir Inge Rødseth MS 1.25 01:13:15 1:31:34 0:14:28 15.0
16 LYS 1 Lobo Hanse 371 13897 John Helge Frøystad MS 1.25 01:14:30 1:33:08 0:15:43 16.0

H:7

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Klasse Båt Navn Båttype Seil Nr Rormann Klubb LYS Elapsed Corrected BCE Points
1 LYS 1 Numero Uno Grand Soleil 34R 10102 Team Numero Uno MS 1.22 00:28:07 0:34:18 0:00:00 1.0
2 LYS 1 Chili Peppers Farr 30 30 Thomas Hjertø MS 1.30 00:26:33 0:34:31 0:00:10 2.0
3 LYS 2 Arius IV Bavaria 36 11200 Martin Due MS 1.18 00:32:57 0:38:53 0:03:53 3.0
4 LYS 1 Jyplingen J-80 661 Team Jyplingen MS 1.19 00:33:43 0:40:07 0:04:53 4.0
5 LYS 2 Lurie Scampi 30 4158 Ole A Ellingsgaard MS 1.09 00:37:36 0:40:59 0:06:08 5.0
6 LYS 1 Jolly Yacht First 31.7 9878 Kjell Rød MS 1.19 00:34:55 0:41:33 0:06:05 6.0
7 LYS 2 Mistress Alo 28 1661 Jarl Rønning MS 1.03 00:40:43 0:41:56 0:07:25 7.0
8 LYS 2 Juego Bavaria 30 B30 Geir Berg Oshaug MS 1.08 00.40:41 0.43.56 0.08.55 8.0
9 LYS 1 Exito X-99 368 Geir Inge Rødseth MS 1.25 00:35:43 0:44:39 0:08:16 9.0
10 LYS 2 Fortuna IV Polo 86 5062 Allan Strand MS 1.07 00:41:47 0:44:42 0:09:44 10.0
11 LYS 2 Furia II Express 41 Team Furia MS 1.12 00:40:46 0:45:40 0:10:08 11.0
12 LYS 1 Øse Hanse 400 12088 Petter Holen MS 1.30 00:35:37 0:46:18 0:09:14 12.0
13 LYS 1 Ninja Sun fast 37 13883 Nils Thorvald Krohn MS 1.24 00:37:29 0:46:29 0:09:49 13.0
14 LYS 2 Rødhette Player 311 6918 Joakim Kurtzhals MS 1.08 00:50:02 0:54:02 0:18:16 14.0
15 LYS 2 Eling Fenix 6885 Team Eling MS 1.07 00:51:12 0:54:47 0:19:09 15.0

H:8

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Klasse Båt Navn Båttype Seil Nr Rormann Klubb LYS Elapsed Corrected BCE Points
1 LYS 1 Juni Sun Oddysey 36i 12486 Frode Myrbostad MS 1.22 00:32:44 0:39:56 0:00:00 1.0
2 LYS 1 Numero Uno Grand Soleil 34R 10102 Team Numero Uno MS 1.22 00:33:03 0:40:19 0:00:19 2.0
3 LYS 2 Lurie Scampi 30 4158 Ole A Ellingsgaard MS 1.09 00:46:31 0:50:42 0:09:53 3.0
4 LYS 1 Jolly Yacht First 31.7 9878 Kjell Rød MS 1.19 00:43:12 0:51:24 0:09:38 4.0
5 LYS 2 Furia II Express 41 Team Furia MS 1.12 00:46:12 0:51:45 0:10:33 5.0
6 LYS 2 Arius IV Bavaria 36 11200 Martin Due MS 1.18 00:45:11 0:53:19 0:11:20 6.0
7 LYS 1 Jyplingen J-80 661 Team Jyplingen MS 1.19 00:45:33 0:54:12 0:11:59 7.0
8 LYS 2 Fortuna IV Polo 86 5062 Allan Strand MS 1.07 00:51:55 0:55:33 0:14:36 8.0
9 LYS 1 Lobo Hanse 371 13897 John Helge Frøystad MS 1.25 00:45:17 0:56:36 0:13:20 9.0
10 LYS 1 Øse Hanse 400 12088 Petter Holen MS 1.30 00:45:14 0:58:48 0:14:31 10.0
11 LYS 1 Ninja Sun fast 37 13883 Nils Thorvald Krohn MS 1.24 00:48:22 0:59:58 0:16:10 11.0
12 LYS 2 Mistress Alo 28 1661 Jarl Rønning MS 1.03 01:02:17 1:04:09 0:23:31 12.0

H:9

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Klasse Båt Navn Båttype Seil Nr Rormann Klubb LYS Elapsed Corrected BCE Points
1 LYS 1 Jyplingen J-80 661 Team Jyplingen MS 1.19 01:08:54 1:21:59 0:00:00 1.0
2 LYS 1 Chili Peppers Farr 30 30 Thomas Hjertø MS 1.30 01:04:28 1:23:48 0:01:24 2.0
3 LYS 2 Furia II Express 41 Team Furia MS 1.12 01:21:12 1:30:57 0:08:00 3.0
4 LYS 2 Mistress Alo 28 1661 Jarl Rønning MS 1.03 01:28:54 1:31:34 0:09:18 4.0
5 LYS 1 Numero Uno Grand Soleil 34R 10102 Team Numero Uno MS 1.22 01:15:09 1:31:41 0:07:57 5.0
6 LYS 1 Jolly Yacht First 31.7 9878 Kjell Rød MS 1.19 01:18:02 1:32:52 0:09:08 6.0
7 LYS 2 Lurie Scampi 30 4158 Ole A Ellingsgaard MS 1.09 01:26:09 1:33:54 0:10:56 7.0
8 LYS 2 Juego Bavaria 30 B30 Geir Berg Oshaug MS 1.08 01:26:59 1:33:57 0:11:04 8.0
9 LYS 2 Arius IV Bavaria 36 11200 Martin Due MS 1.18 01:20:05 1:34:30 0:10:36 9.0
10 LYS 2 Fortuna IV Polo 86 5062 Allan Strand MS 1.07 01:29:05 1:35:19 0:12:27 10.0
11 LYS 1 Lobo Hanse 371 13897 John Helge Frøystad MS 1.25 01:20:30 1:40:38 0:14:54 11.0
12 LYS 1 Ninja Sun fast 37 13883 Nils Thorvald Krohn MS 1.24 01:21:55 1:41:35 0:15:48 12.0
13 LYS 2 Rødhette Player 311 6918 Joakim Kurtzhals MS 1.08 01:39:20 1:47:17 0:23:25 13.0
14 LYS 1 Langano Grand Soleil 43 9936 Ole Martin Otterlei MS 1.30 01:24:16 1:49:33 0:21:12 14.0

H:10

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Klasse Båt Navn Båttype Seil Nr Rormann Klubb LYS Elapsed Corrected BCE Points
1 LYS 1 Numero Uno Grand Soleil 34R 10102 Team Numero Uno MS 1.22 0:54:25 1:06:23 0:00:00 1.0
2 LYS 2 Lurie Scampi 30 4158 Ole A Ellingsgaard MS 1.09 1:01:07 1:06:37 0:00:13 2.0
3 LYS 2 Arius IV Bavaria 36 11200 Martin Due MS 1.18 0:57:00 1:07:16 0:00:44 3.0
4 LYS 1 Jyplingen J-80 661 Team Jyplingen MS 1.19 0:57:03 1:07:53 0:01:16 4.0
5 LYS 1 Jolly Yacht First 31.7 9878 Kjell Rød MS 1.19 0:57:19 1:08:12 0:01:32 5.0
6 LYS 2 Fortuna IV Polo 86 5062 Allan Strand MS 1.07 1:04:42 1:09:14 0:02:39 6.0
7 LYS 1 Chili Peppers Farr 30 30 Thomas Hjertø MS 1.30 0:54:49 1:11:16 0:03:45 7.0
8 LYS 2 Eling Fenix 6885 Team Eling MS 1.07 1:08:10 1:12:56 0:06:07 8.0
9 LYS 1 Øse Hanse 400 12088 Petter Holen MS 1.30 0:58:47 1:16:25 0:07:43 9.0
10 LYS 1 Lobo Hanse 371 13897 John Helge Frøystad MS 1.25 1:02:13 1:17:46 0:09:06 10.0
11 LYS 2 Furia II Express 41 Team Furia MS 1.12 1:09:41 1:18:03 0:10:24 11.0
12 LYS 1 Ninja Sun fast 37 13883 Nils Thorvald Krohn MS 1.24 1:07:04 1:23:10 0:13:32 12.0
13 LYS 2 Juego Bavaria 30 B30 Geir Berg Oshaug MS 1.08 1:30:07 1:37:20 0:28:39 13.0
14 LYS 2 Rødhette Player 311 6918 Joakim Kurtzhals MS 1.08 DNS     15.0

Scoring codes used

CodeDescriptionPoints
DNCDid not come to the starting area26
DNFStarted but did not finish14
DNSCame to the start area but did not start15

www.moldeseilforening.no
thomashjerto@hotmail.com


Sailwave Scoring Software 2.02 build 6
www.sailwave.com