venue burgee

Onsdagsregatta Vår 2011

Molde Seilforening

Overall

Sailed: 10, Discards: 3, To count: 7, Ratings: LYS, Entries: 26, Scoring system: Appendix A
Rank Klasse Båt Navn Båttype Seil Nr Rormann Klubb LYS V:1
 
V:2
 
V:3
 
V:4
 
:V5
 
V:6
 
V:7
 
V:8
 
V:9
 
V:10
 
Total Nett
1 LYS 1 Chili Peppers Farr 30 30 Thomas Hjertø MS 1.30 3.0 (13.0) (27.0 DNC) (27.0 DNC) 1.0 1.0 1.0 4.0 2.0 2.0 81.0 14.0
2 LYS 1 Numero Uno Grand Soleil 34R 10102 Team Numero Uno MS 1.22 1.0 2.0 (6.0) (8.0) 4.0 (27.0 DNC) 2.0 1.0 3.0 3.0 57.0 16.0
3 LYS 1 Jyplingen J-80 661 Team Jyplingen MS 1.19 2.0 3.0 (5.0) 3.0 3.0 2.0 4.0 (8.0) (5.0) 4.0 39.0 21.0
4 LYS 2 Lurie Scampi 30 4158 Ole A. Ellingsgaard MS 1.09 (8.0) 8.0 2.0 3.0 2.0 (16.0 OCS) 3.0 (27.0 DNC) 4.0 1.0 74.0 23.0
5 LYS 1 Kikken Sun Fast 37 10115 Kjell Inge Kirkeland MS 1.24 (12.0) 7.0 (19.0 DNF) 1.0 8.0 7.0 5.0 3.0 1.0 (13.0) 76.0 32.0
6 LYS 2 Arius IV Bavaria 36 11200 Martin Due MS 1.18 4.0 1.0 (10.0) 2.0 7.0 6.0 (11.0) 7.0 8.0 (9.0) 65.0 35.0
7 LYS 2 Furia II Express 41 Team Furia MS 1.12 7.0 4.0 4.0 (10.0) (16.0) (16.0 OCS) 6.0 2.0 6.0 8.0 79.0 37.0
8 LYS 2 Fortuna IV Polo 86 5062 Allan Strand MS 1.07 9.0 (10.0) 3.0 5.0 9.0 5.0 (10.0) (27.0 DNC) 7.0 6.0 91.0 44.0
9 LYS 1 Jolly Yacht First 31.7 9878 Kjell Rød MS 1.19 6.0 14.0 11.0 6.0 5.0 (16.0 OCS) (27.0 DNC) 5.0 (27.0 DNC) 5.0 122.0 52.0
10 LYS 1 Ninja Sun fast 37 13883 Nils Thorvald Krohn MS 1.24 11.0 (16.0) 9.0 7.0 (17.0) 11.0 (13.0) 11.0 11.0 10.0 116.0 70.0
11 LYS 2 Stella Hunter 33 13499 Pål Austnes MS 1.08 10.0 9.0 7.0 15.0 (18.0) 9.0 9.0 (17.0) 12.0 (27.0 DNC) 133.0 71.0
12 LYS 2 Mistress Alo 28 1661 Jarl Rønning MS 1.03 (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) 27.0 DNC 15.0 3.0 12.0 10.0 9.0 7.0 164.0 83.0
13 LYS 1 Øse Hanse 400 12088 Petter Holen MS 1.30 13.0 15.0 (19.0 DNF) (19.0 DNF) 13.0 8.0 14.0 (16.0) 10.0 11.0 138.0 84.0
14 LYS 1 Lobo Hanse 371 13897 John Helge Frøystad MS 1.25 (27.0 DNC) 11.0 (27.0 DNC) 8.0 14.0 10.0 15.0 6.0 (27.0 DNC) 27.0 DNC 172.0 91.0
15 LYS 2 Blue Moon Accent 5078 Morten Devold MS 1.05 (27.0 DNC) (27.0 DNC) 1.0 14.0 10.0 4.0 (27.0 DNC) 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 191.0 110.0
16 LYS 1 Rasken Dufour 34 St 10734 Terje Kirkeland MS 1.23 (27.0 DNC) 5.0 13.0 12.0 6.0 (27.0 DNC) (27.0 DNC) 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 198.0 117.0
17 LYS 1 Langano Grand Soleil 43 9936 Ole Martin Otterlei MS 1.30 14.0 (27.0 DNC) 14.0 (27.0 DNC) 11.0 (27.0 DNC) 8.0 18.0 27.0 DNC 27.0 DNC 200.0 119.0
18 LYS 1 Hugnad First 40.7 12103 Svein Haukebø MS 1.34 (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) 27.0 DNC 27.0 DNC 12.0 7.0 9.0 27.0 DNC 12.0 202.0 121.0
19 LYS 1 Furia III X-442 Mk II 9558 Stig Waagbø MS 1.36 5.0 6.0 (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) 27.0 DNC 27.0 DNC 12.0 27.0 DNC 27.0 DNC 212.0 131.0
20 LYS 1 Andrea Bavaria 38 11109 Lasse Devold MS 1.21 (27.0 DNC) 12.0 12.0 (27.0 DNC) (27.0 DNC) 27.0 DNC 27.0 DNC 13.0 27.0 DNC 27.0 DNC 226.0 145.0
21 LYS 1 Tea X-442 9019 Cato Welle MS 1.36 (27.0 DNC) (27.0 DNC) 15.0 13.0 (27.0 DNC) 27.0 DNC 27.0 DNC 14.0 27.0 DNC 27.0 DNC 231.0 150.0
22 LYS 1 Celsius Bavaria 38 14218 Rolf Magerøy MS 1.19 (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) 11.0 12.0 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 239.0 158.0
23 LYS 2 Feng Bavaria 30 Bjørn Egil Brøste MS 1.08 (27.0 DNC) (27.0 DNC) 8.0 16.0 (27.0 DNC) 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 240.0 159.0
24 LYS 2 Jorunn & Otto Nauticat 39 Otto Ødegård MS 1.14 (27.0 DNC) (27.0 DNC) 16.0 19.0 DNF (27.0 DNC) 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 251.0 170.0
25 LYS 2 6918   1.05 (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 13.0 27.0 DNC 256.0 175.0
26 LYS 1 Hanse 400 E 14486 Øyvind Hollås MS 1.30 (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 15.0 27.0 DNC 27.0 DNC 258.0 177.0

V:1

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Klasse Båt Navn Båttype Seil Nr Rormann Klubb LYS Elapsed Corrected BCE Points
1 LYS 1 Numero Uno Grand Soleil 34R 10102 Team Numero Uno MS 1.22 1:12:18 1:28:12 0:00:00 1.0
2 LYS 1 Jyplingen J-80 661 Team Jyplingen MS 1.19 1:19:04 1:34:05 0:04:57 2.0
3 LYS 1 Chili Peppers Farr 30 30 Thomas Hjertø MS 1.36 1:14:13 1:40:56 0:09:22 3.0
4 LYS 2 Arius IV Bavaria 36 11200 Martin Due MS 1.18 1:25:50 1:41:17 0:11:05 4.0
5 LYS 1 Furia III X-442 Mk II 9558 Stig Waagbø MS 1.36 1:19:56 1:48:43 0:15:05 5.0
6 LYS 1 Jolly Yacht First 31.7 9878 Kjell Rød MS 1.19 1:35:55 1:54:08 0:21:48 6.0
7 LYS 2 Furia II Express 41 Team Furia MS 1.12 1:43:53 1:56:21 0:25:08 7.0
8 LYS 2 Lurie Scampi 30 4158 Ole A. Ellingsgaard MS 1.09 1:47:35 1:57:16 0:26:40 8.0
9 LYS 2 Fortuna IV Polo 86 5062 Allan Strand MS 1.07 1:50:36 1:58:21 0:28:10 9.0
10 LYS 2 Stella Hunter 33 13499 Pål Austnes MS 1.08 1:49:38 1:58:24 0:27:58 10.0
11 LYS 1 Ninja Sun fast 37 13883 Nils Thorvald Krohn MS 1.24 1:40:24 2:04:30 0:29:16 11.0
12 LYS 1 Kikken Sun Fast 37 10115 Kjell Inge Kirkeland MS 1.24 1:40:28 2:04:35 0:29:20 12.0
13 LYS 1 Øse Hanse 400 12088 Petter Holen MS 1.30 1:45:39 2:17:21 0:37:48 13.0
14 LYS 1 Langano Grand Soleil 43 9936 Ole Martin Otterlei MS 1.30 1:54:36 2:28:59 0:46:45 14.0

V:2

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Klasse Båt Navn Båttype Seil Nr Rormann Klubb LYS Elapsed Corrected BCE Points
1 LYS 2 Arius IV Bavaria 36 11200 Martin Due MS 1.18 35:40 0:42:05 0:00:00 1.0
2 LYS 1 Numero Uno Grand Soleil 34R 10102 Team Numero Uno MS 1.22 34:51 0:42:31 0:00:21 2.0
3 LYS 1 Jyplingen J-80 661 Team Jyplingen MS 1.19 35:57 0:42:47 0:00:35 3.0
4 LYS 2 Furia II Express 41 Team Furia MS 1.12 39:05 0:43:46 0:01:30 4.0
5 LYS 1 Rasken Dufour 34 St 10734 Terje Kirkeland MS 1.23 35:42 0:43:55 0:01:29 5.0
6 LYS 1 Furia III X-442 Mk II 9558 Stig Waagbø MS 1.36 32:28 0:44:09 0:01:31 6.0
7 LYS 1 Kikken Sun Fast 37 10115 Kjell Inge Kirkeland MS 1.24 35:59 0:44:37 0:02:03 7.0
8 LYS 2 Lurie Scampi 30 4158 Ole A. Ellingsgaard MS 1.09 41:03 0:44:45 0:02:26 8.0
9 LYS 2 Stella Hunter 33 13499 Pål Austnes MS 1.08 41:31 0:44:50 0:02:33 9.0
10 LYS 2 Fortuna IV Polo 86 5062 Allan Strand MS 1.07 42:08 0:45:05 0:02:48 10.0
11 LYS 1 Lobo Hanse 371 13897 John Helge Frøystad MS 1.25 36:25 0:45:31 0:02:45 11.0
12 LYS 1 Andrea Bavaria 38 11109 Lasse Devold MS 1.21 37:43 0:45:38 0:02:56 12.0
13 LYS 1 Chili Peppers Farr 30 30 Thomas Hjertø MS 1.36 33:34 0:45:39 0:02:37 13.0
14 LYS 1 Jolly Yacht First 31.7 9878 Kjell Rød MS 1.19 38:29 0:45:48 0:03:07 14.0
15 LYS 1 Øse Hanse 400 12088 Petter Holen MS 1.30 35:41 0:46:23 0:03:19 15.0
16 LYS 1 Ninja Sun fast 37 13883 Nils Thorvald Krohn MS 1.24 37:45 0:46:49 0:03:49 16.0

V:3

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Klasse Båt Navn Båttype Seil Nr Rormann Klubb LYS Elapsed Corrected BCE Points
1 LYS 2 Blue Moon Accent 5078 Morten Devold MS 1.05 1:43:00 1:48:09 0:00:00 1.0
2 LYS 2 Lurie Scampi 30 4158 Ole A. Ellingsgaard MS 1.09 1:40:11 1:49:12 0:00:58 2.0
3 LYS 2 Fortuna IV Polo 86 5062 Allan Strand MS 1.07 1:42:22 1:49:32 0:01:18 3.0
4 LYS 2 Furia II Express 41 Team Furia MS 1.12 1:38:17 1:50:05 0:01:43 4.0
5 LYS 1 Jyplingen J-80 661 Team Jyplingen MS 1.19 1:33:41 1:51:29 0:02:48 5.0
6 LYS 1 Numero Uno Grand Soleil 34R 10102 Team Numero Uno MS 1.22 1:32:06 1:52:22 0:03:27 6.0
7 LYS 2 Stella Hunter 33 13499 Pål Austnes MS 1.08 1:44:55 1:53:19 0:04:47 7.0
8 LYS 2 Feng Bavaria 30 Bjørn Egil Brøste MS 1.08 1:45:18 1:53:43 0:05:10 8.0
9 LYS 1 Ninja Sun fast 37 13883 Nils Thorvald Krohn MS 1.24 1:36:18 1:59:25 0:09:05 9.0
10 LYS 2 Arius IV Bavaria 36 11200 Martin Due MS 1.18 1:41:57 2:00:18 0:10:18 10.0
11 LYS 1 Jolly Yacht First 31.7 9878 Kjell Rød MS 1.19 1:42:29 2:01:57 0:11:36 11.0
12 LYS 1 Andrea Bavaria 38 11109 Lasse Devold MS 1.21 1:43:00 2:04:38 0:13:37 12.0
13 LYS 1 Rasken Dufour 34 St 10734 Terje Kirkeland MS 1.23 1:42:17 2:05:49 0:14:21 13.0
14 LYS 1 Langano Grand Soleil 43 9936 Ole Martin Otterlei MS 1.30 1:38:53 2:08:33 0:15:41 14.0
15 LYS 1 Tea X-442 9019 Cato Welle MS 1.36 1:35:03 2:09:16 0:15:32 15.0
16 LYS 2 Jorunn & Otto Nauticat 39 Otto Ødegård MS 1.14 2:12:10 2:30:40 0:37:18 16.0
17 LYS 1 Kikken Sun Fast 37 10115 Kjell Inge Kirkeland MS 1.24 DNF     19.0
17 LYS 1 Øse Hanse 400 12088 Petter Holen MS 1.30 DNF     19.0

V:4

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Klasse Båt Navn Båttype Seil Nr Rormann Klubb LYS Elapsed Corrected BCE Points
1 LYS 1 Kikken Sun Fast 37 10115 Kjell Inge Kirkeland MS 1.24 0:27:15 0:33:47 0:00:00 1.0
2 LYS 2 Arius IV Bavaria 36 11200 Martin Due MS 1.18 0:29:32 0:34:51 0:00:54 2.0
3 LYS 1 Jyplingen J-80 661 Team Jyplingen MS 1.19 0:29:21 0:34:56 0:00:57 3.0
3 LYS 2 Lurie Scampi 30 4158 Ole A. Ellingsgaard MS 1.09 0:32:03 0:34:56 0:01:03 3.0
5 LYS 2 Fortuna IV Polo 86 5062 Allan Strand MS 1.07 0:33:45 0:36:07 0:02:10 5.0
6 LYS 1 Jolly Yacht First 31.7 9878 Kjell Rød MS 1.19 0:30:27 0:36:14 0:02:03 6.0
7 LYS 1 Ninja Sun fast 37 13883 Nils Thorvald Krohn MS 1.24 0:29:38 0:36:45 0:02:23 7.0
8 LYS 1 Numero Uno Grand Soleil 34R 10102 Team Numero Uno MS 1.22 0:30:47 0:37:33 0:03:05 8.0
8 LYS 1 Lobo Hanse 371 13897 John Helge Frøystad MS 1.25 0:30:02 0:37:33 0:03:00 8.0
10 LYS 2 Furia II Express 41 Team Furia MS 1.12 0:33:49 0:37:52 0:03:39 10.0
11 LYS 1 Celsius Bavaria 38 14218 Rolf Magerøy MS 1.19 0:31:55 0:37:59 0:03:31 11.0
12 LYS 1 Rasken Dufour 34 St 10734 Terje Kirkeland MS 1.23 0:30:57 0:38:04 0:03:29 12.0
13 LYS 1 Tea X-442 9019 Cato Welle MS 1.36 0:29:02 0:39:29 0:04:11 13.0
14 LYS 2 Blue Moon Accent 5078 Morten Devold MS 1.05 0:44:09 0:46:21 0:11:58 14.0
15 LYS 2 Stella Hunter 33 13499 Pål Austnes MS 1.08 0:46:22 0:50:05 0:15:05 15.0
16 LYS 2 Feng Bavaria 30 Bjørn Egil Brøste MS 1.08 0:57:03 1:01:37 0:25:46 16.0
17 LYS 1 Øse Hanse 400 12088 Petter Holen MS 1.30 DNF     19.0
17 LYS 2 Jorunn & Otto Nauticat 39 Otto Ødegård MS 1.14 DNF     19.0

:V5

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Klasse Båt Navn Båttype Seil Nr Rormann Klubb LYS Elapsed Corrected BCE Points
1 LYS 1 Chili Peppers Farr 30 30 Thomas Hjertø MS 1.30 50:00 1:05:00 0:00:00 1.0
2 LYS 2 Lurie Scampi 30 4158 Ole A. Ellingsgaard MS 1.09 01:02:10 1:07:46 0:02:32 2.0
3 LYS 1 Jyplingen J-80 661 Team Jyplingen MS 1.19 57:10 1:08:02 0:02:33 3.0
4 LYS 1 Numero Uno Grand Soleil 34R 10102 Team Numero Uno MS 1.22 56:15 1:08:38 0:02:58 4.0
5 LYS 1 Jolly Yacht First 31.7 9878 Kjell Rød MS 1.19 58:00 1:09:01 0:03:23 5.0
6 LYS 1 Rasken Dufour 34 St 10734 Terje Kirkeland MS 1.23 56:20 1:09:17 0:03:29 6.0
7 LYS 2 Arius IV Bavaria 36 11200 Martin Due MS 1.18 01:00:00 1:10:48 0:04:55 7.0
8 LYS 1 Kikken Sun Fast 37 10115 Kjell Inge Kirkeland MS 1.24 57:10 1:10:53 0:04:45 8.0
9 LYS 2 Fortuna IV Polo 86 5062 Allan Strand MS 1.07 01:06:20 1:10:59 0:05:35 9.0
10 LYS 2 Blue Moon Accent 5078 Morten Devold MS 1.05 01:08:00 1:11:24 0:06:06 10.0
11 LYS 1 Langano Grand Soleil 43 9936 Ole Martin Otterlei MS 1.30 56:10 1:13:01 0:06:10 11.0
12 LYS 1 Celsius Bavaria 38 14218 Rolf Magerøy MS 1.19 01:02:16 1:14:06 0:07:39 12.0
13 LYS 1 Øse Hanse 400 12088 Petter Holen MS 1.30 57:20 1:14:32 0:07:20 13.0
14 LYS 1 Lobo Hanse 371 13897 John Helge Frøystad MS 1.25 59:50 1:14:48 0:07:50 14.0
15 LYS 2 Mistress Alo 28 1661 Jarl Rønning MS 1.03 01:13:00 1:15:11 0:09:54 15.0
16 LYS 2 Furia II Express 41 Team Furia MS 1.12 01:08:45 1:17:00 0:10:43 16.0
17 LYS 1 Ninja Sun fast 37 13883 Nils Thorvald Krohn MS 1.24 01:02:20 1:17:18 0:09:55 17.0
18 LYS 2 Stella Hunter 33 13499 Pål Austnes MS 1.08 01:15:35 1:21:38 0:15:24 18.0

V:6

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Klasse Båt Navn Båttype Seil Nr Rormann Klubb LYS Elapsed Corrected BCE Points
1 LYS 1 Chili Peppers Farr 30 30 Thomas Hjertø MS 1.30 0:53:54 1:10:04 0:00:00 1.0
2 LYS 1 Jyplingen J-80 661 Team Jyplingen MS 1.19 0:59:05 1:10:19 0:00:12 2.0
3 LYS 2 Mistress Alo 28 1661 Jarl Rønning MS 1.03 1:09:33 1:11:38 0:01:31 3.0
4 LYS 2 Blue Moon Accent 5078 Morten Devold MS 1.05 1:08:25 1:11:50 0:01:41 4.0
5 LYS 2 Fortuna IV Polo 86 5062 Allan Strand MS 1.07 1:08:04 1:12:50 0:02:35 5.0
6 LYS 2 Arius IV Bavaria 36 11200 Martin Due MS 1.18 1:03:00 1:14:20 0:03:37 6.0
7 LYS 1 Kikken Sun Fast 37 10115 Kjell Inge Kirkeland MS 1.24 1:00:15 1:14:43 0:03:45 7.0
8 LYS 1 Øse Hanse 400 12088 Petter Holen MS 1.30 0:59:41 1:17:35 0:05:47 8.0
9 LYS 2 Stella Hunter 33 13499 Pål Austnes MS 1.08 1:12:05 1:17:51 0:07:12 9.0
10 LYS 1 Lobo Hanse 371 13897 John Helge Frøystad MS 1.25 1:02:40 1:18:20 0:06:37 10.0
11 LYS 1 Ninja Sun fast 37 13883 Nils Thorvald Krohn MS 1.24 1:06:28 1:22:25 0:09:58 11.0
12 LYS 1 Hugnad First 40.7 12103 Svein Haukebø MS 1.34 1:07:23 1:30:18 0:15:06 12.0
13 LYS 2 Lurie Scampi 30 4158 Ole A. Ellingsgaard MS 1.09 OCS     16.0
13 LYS 2 Furia II Express 41 Team Furia MS 1.12 OCS     16.0
13 LYS 1 Jolly Yacht First 31.7 9878 Kjell Rød MS 1.19 OCS     16.0

V:7

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Klasse Båt Navn Båttype Seil Nr Rormann Klubb LYS Elapsed Corrected BCE Points
1 LYS 1 Chili Peppers Farr 30 30 Thomas Hjertø MS 1.30 0:43:35 0:56:40 0:00:00 1.0
2 LYS 1 Numero Uno Grand Soleil 34R 10102 Team Numero Uno MS 1.22 0:49:45 1:00:42 0:03:19 2.0
3 LYS 2 Lurie Scampi 30 4158 Ole A. Ellingsgaard MS 1.09 0:57:58 1:03:11 0:05:59 3.0
4 LYS 1 Jyplingen J-80 661 Team Jyplingen MS 1.19 1:00:50 1:12:24 0:13:13 4.0
5 LYS 1 Kikken Sun Fast 37 10115 Kjell Inge Kirkeland MS 1.24 0:59:06 1:13:17 0:13:24 5.0
6 LYS 2 Furia II Express 41 Team Furia MS 1.12 1:05:33 1:13:25 0:14:58 6.0
7 LYS 1 Hugnad First 40.7 12103 Svein Haukebø MS 1.34 0:57:19 1:16:48 0:15:02 7.0
8 LYS 1 Langano Grand Soleil 43 9936 Ole Martin Otterlei MS 1.30 1:02:03 1:20:40 0:18:28 8.0
9 LYS 2 Stella Hunter 33 13499 Pål Austnes MS 1.08 1:19:25 1:25:46 0:26:57 9.0
10 LYS 2 Fortuna IV Polo 86 5062 Allan Strand MS 1.07 1:22:22 1:28:08 0:29:25 10.0
11 LYS 2 Arius IV Bavaria 36 11200 Martin Due MS 1.18 1:15:26 1:29:01 0:27:25 11.0
12 LYS 2 Mistress Alo 28 1661 Jarl Rønning MS 1.03 1:29:34 1:32:15 0:34:34 12.0
13 LYS 1 Ninja Sun fast 37 13883 Nils Thorvald Krohn MS 1.24 1:14:50 1:32:48 0:29:08 13.0
14 LYS 1 Øse Hanse 400 12088 Petter Holen MS 1.30 1:13:25 1:35:27 0:29:50 14.0
15 LYS 1 Lobo Hanse 371 13897 John Helge Frøystad MS 1.25 1:17:19 1:36:39 0:31:59 15.0

V:8

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Klasse Båt Navn Båttype Seil Nr Rormann Klubb LYS Elapsed Corrected BCE Points
1 LYS 1 Numero Uno Grand Soleil 34R 10102 Team Numero Uno MS 1.22 1:01:33 1:15:05 0:00:00 1.0
2 LYS 2 Furia II Express 41 Team Furia MS 1.12 1:10:45 1:19:14 0:03:42 2.0
3 LYS 1 Kikken Sun Fast 37 10115 Kjell Inge Kirkeland MS 1.24 1:04:06 1:19:29 0:03:33 3.0
4 LYS 1 Chili Peppers Farr 30 30 Thomas Hjertø MS 1.30 1:01:09 1:19:30 0:03:23 4.0
5 LYS 1 Jolly Yacht First 31.7 9878 Kjell Rød MS 1.19 1:09:31 1:22:43 0:06:25 5.0
6 LYS 1 Lobo Hanse 371 13897 John Helge Frøystad MS 1.25 1:06:23 1:22:59 0:06:19 6.0
7 LYS 2 Arius IV Bavaria 36 11200 Martin Due MS 1.18 1:10:26 1:23:07 0:06:48 7.0
8 LYS 1 Jyplingen J-80 661 Team Jyplingen MS 1.19 1:10:29 1:23:53 0:07:23 8.0
9 LYS 1 Hugnad First 40.7 12103 Svein Haukebø MS 1.34 1:03:35 1:25:12 0:07:33 9.0
10 LYS 2 Mistress Alo 28 1661 Jarl Rønning MS 1.03 1:23:00 1:25:29 0:10:06 10.0
11 LYS 1 Ninja Sun fast 37 13883 Nils Thorvald Krohn MS 1.24 1:09:39 1:26:22 0:09:06 11.0
12 LYS 1 Furia III X-442 Mk II 9558 Stig Waagbø MS 1.36 1:04:09 1:27:15 0:08:56 12.0
13 LYS 1 Andrea Bavaria 38 11109 Lasse Devold MS 1.21 1:14:56 1:30:40 0:12:52 13.0
14 LYS 1 Tea X-442 9019 Cato Welle MS 1.36 1:07:49 1:32:14 0:12:36 14.0
15 LYS 1 Hanse 400 E 14486 Øyvind Hollås MS 1.30 1:13:22 1:35:23 0:15:36 15.0
16 LYS 1 Øse Hanse 400 12088 Petter Holen MS 1.30 1:14:06 1:36:20 0:16:20 16.0
17 LYS 2 Stella Hunter 33 13499 Pål Austnes MS 1.08 1:32:13 1:39:36 0:22:41 17.0
18 LYS 1 Langano Grand Soleil 43 9936 Ole Martin Otterlei MS 1.30 1:18:30 1:42:03 0:20:44 18.0

V:9

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Klasse Båt Navn Båttype Seil Nr Rormann Klubb LYS Elapsed Corrected BCE Points
1 LYS 1 Kikken Sun Fast 37 10115 Kjell Inge Kirkeland MS 1.24 0:59:11 1:13:23 0:00:00 1.0
2 LYS 1 Chili Peppers Farr 30 30 Thomas Hjertø MS 1.30 0:58:28 1:16:00 0:02:01 2.0
3 LYS 1 Numero Uno Grand Soleil 34R 10102 Team Numero Uno MS 1.22 1:03:11 1:17:05 0:03:02 3.0
4 LYS 2 Lurie Scampi 30 4158 Ole A. Ellingsgaard MS 1.09 1:14:22 1:21:04 0:07:02 4.0
5 LYS 1 Jyplingen J-80 661 Team Jyplingen MS 1.19 1:09:14 1:22:23 0:07:34 5.0
6 LYS 2 Furia II Express 41 Team Furia MS 1.12 1:15:06 1:24:07 0:09:35 6.0
7 LYS 2 Fortuna IV Polo 86 5062 Allan Strand MS 1.07 1:19:46 1:25:21 0:11:11 7.0
8 LYS 2 Arius IV Bavaria 36 11200 Martin Due MS 1.18 1:12:46 1:25:52 0:10:34 8.0
9 LYS 2 Mistress Alo 28 1661 Jarl Rønning MS 1.03 1:24:24 1:26:56 0:13:09 9.0
10 LYS 1 Øse Hanse 400 12088 Petter Holen MS 1.30 1:08:15 1:28:44 0:11:48 10.0
11 LYS 1 Ninja Sun fast 37 13883 Nils Thorvald Krohn MS 1.24 1:20:51 1:40:15 0:21:40 11.0
12 LYS 2 Stella Hunter 33 13499 Pål Austnes MS 1.08 1:38:58 1:46:53 0:31:01 12.0
13 LYS 2 6918   1.05 1:43:28 1:48:38 0:33:34 13.0

V:10

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Klasse Båt Navn Båttype Seil Nr Rormann Klubb LYS Elapsed Corrected BCE Points
1 LYS 2 Lurie Scampi 30 4158 Ole A. Ellingsgaard MS 1.09 0:50:50 0:55:25 0:00:00 1.0
2 LYS 1 Chili Peppers Farr 30 30 Thomas Hjertø MS 1.30 0:43:16 0:56:15 0:00:39 2.0
3 LYS 1 Numero Uno Grand Soleil 34R 10102 Team Numero Uno MS 1.22 0:46:09 0:56:18 0:00:44 3.0
4 LYS 1 Jyplingen J-80 661 Team Jyplingen MS 1.19 0:49:00 0:58:19 0:02:26 4.0
5 LYS 1 Jolly Yacht First 31.7 9878 Kjell Rød MS 1.19 0:49:30 0:58:54 0:02:56 5.0
6 LYS 2 Fortuna IV Polo 86 5062 Allan Strand MS 1.07 0:55:25 0:59:18 0:03:38 6.0
7 LYS 2 Mistress Alo 28 1661 Jarl Rønning MS 1.03 0:59:54 1:01:42 0:06:06 7.0
8 LYS 2 Furia II Express 41 Team Furia MS 1.12 0:56:03 1:02:47 0:06:35 8.0
9 LYS 2 Arius IV Bavaria 36 11200 Martin Due MS 1.18 0:53:37 1:03:16 0:06:40 9.0
10 LYS 1 Ninja Sun fast 37 13883 Nils Thorvald Krohn MS 1.24 0:55:30 1:08:49 0:10:49 10.0
11 LYS 1 Øse Hanse 400 12088 Petter Holen MS 1.30 0:53:40 1:09:46 0:11:03 11.0
12 LYS 1 Hugnad First 40.7 12103 Svein Haukebø MS 1.34 0:53:30 1:11:41 0:12:09 12.0
13 LYS 1 Kikken Sun Fast 37 10115 Kjell Inge Kirkeland MS 1.24 0:58:40 1:12:45 0:13:59 13.0

Scoring codes used

CodeDescriptionPoints
DNCDid not come to the starting area27
DNFStarted but did not finish19
OCSOn course side at start or broke rule 30.116

www.moldeseilforening.no
thomashjerto@hotmail.com


Sailwave Scoring Software 2.02 build 6
www.sailwave.com