venue burgee

Onsdagsregatta - Høstserie 2012

Molde Seilforening

Contents

LYS 1 Klasse

Sailed: 10, Discards: 3, To count: 7, Ratings: LYS, Entries: 8, Scoring system: Appendix A
Rank Klasse Båt Navn Båttype Seil Nr Rormann Klubb LYS H1
 
H2
 
H3
 
H4
 
H5
 
H6
 
H7
 
H8
 
H9
 
H10
 
Total Nett
1 LYS 1 Chili Peppers Farr 30 30 Thomas Hjertø MS 1.30 2.0 1.0 1.0 1.0 (9.0 DNC) 1.0 (7.0 DNS) (5.0 DNS) 3.0 1.0 31.0 10.0
2 LYS 1 Jyplingen Farr 30 22 Team Jyplingen MS 1.30 1.0 (2.0) (2.0) 2.0 1.0 2.0 1.0 (5.0 DNS) 1.0 2.0 19.0 10.0
3 LYS 1 Jolly Yacht First 31.7 9878 Kjell Rød MS 1.19 (3.0) 3.0 3.0 3.0 2.0 3.0 (9.0 DNC) (9.0 DNC) 2.0 3.0 40.0 19.0
4 LYS 1 Lobo Hanse 371 13897 John Helge Frøystad MS 1.25 (5.0) 4.0 4.0 4.0 (9.0 DNC) 4.0 2.0 (5.0 DNS) 5.0 4.0 46.0 27.0
5 LYS 1 Ninja Sun fast 37 13883 Nils Thorvald Krohn MS 1.24 4.0 (5.0) (5.0) 5.0 3.0 5.0 4.0 5.0 DNS 4.0 (6.0) 46.0 30.0
6 LYS 1 Øse Hanse 400 12088 Petter Holen MS 1.30 (9.0 DNC) 6.0 (9.0 DNC) 6.0 (9.0 DNC) 6.0 3.0 9.0 DNC 7.0 5.0 69.0 42.0
7 LYS 1 Shirae Sun OD 37 10872   MS 1.21 (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 6.0 7.0 85.0 58.0
8 LYS 1 Hugnad First 40,7 12103 Svein Haukebø MS 1,34 (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 7.0 DNF 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 88.0 61.0



LYS 2 Klasse

Sailed: 10, Discards: 3, To count: 7, Ratings: LYS, Entries: 13, Scoring system: Appendix A
Rank Klasse Båt Navn Båttype Seil Nr Rormann Klubb LYS H1
 
H2
 
H3
 
H4
 
H5
 
H6
 
H7
 
H8
 
H9
 
H10
 
Total Nett
1 LYS 2 Oter'n Fenix 5018 Mats Kirkeland MS 1.07 (5.0) 3.0 (14.0 DNC) 1.0 1.0 2.0 1.0 (8.0 DNS) 1.0 2.0 38.0 11.0
2 LYS 2 Blue Moon Accent 5078 Morten Devold MS 1.05 (14.0 DNC) 2.0 (4.0) 3.0 3.0 1.0 3.0 (8.0 DNS) 3.0 1.0 42.0 16.0
3 LYS 2 Arius IV Bavaria 36 11200 Martin Due MS 1.18 (14.0 DNC) 1.0 6.0 5.0 2.0 3.0 4.0 (8.0 DNS) (7.0 DSQ) 5.0 55.0 26.0
4 LYS 2 Mistress Alo 28 1661 Jarl Rønning MS 1.03 4.0 5.0 1.0 6.0 4.0 5.0 2.0 (8.0 DNS) (14.0 DNC) (14.0 DNC) 63.0 27.0
5 LYS 2 Fortuna IV Polo 86 5062 Allan Strand MS 1.07 3.0 6.0 5.0 4.0 (14.0 DNC) 6.0 (14.0 DNC) (14.0 DNC) 2.0 4.0 72.0 30.0
6 LYS 2 Schtiw Kuling Nessy 94 6274 Anne Katrine Jensen MS 1.15 6.0 7.0 (9.0 DNF) (10.0) (8.0 DNF) 7.0 5.0 8.0 DNS 5.0 7.0 72.0 45.0
7 LYS 2 Furia II Express 41 Team Furia MS 1.12 2.0 4.0 (14.0 DNC) 2.0 8.0 DNF (14.0 DNC) (14.0 DNC) 8.0 DNS 14.0 DNC 14.0 DNC 94.0 52.0
8 LYS 2 Lurie Scampi 30 4158 Ole A Ellingsgaard MS 1.09 1.0 (14.0 DNC) 2.0 (14.0 DNC) (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 3.0 104.0 62.0
9 LYS 2 Eling Fenix 6885 Team Eling MS 1.07 (14.0 DNC) 8.0 (14.0 DNC) 9.0 5.0 4.0 (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 110.0 68.0
10 LYS 2 Juego Bavaria 30 B 30 Geir Berg Oshaug MS 1.08 (14.0 DNC) (14.0 DNC) 3.0 7.0 (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 6.0 114.0 72.0
11 LYS 2 Stella Hunter 33 13499 Pål Austnes MS 1.08 (14.0 DNC) (14.0 DNC) 7.0 8.0 (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 4.0 14.0 DNC 117.0 75.0
12 LYS 2 Jorunn & Otto Nauticat 39 14409 Otto Ødegård MS 1.13 (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 9.0 6.0 8.0 DNS 14.0 DNC 14.0 DNC 121.0 79.0
13 LYS 2 Kamci HR 39 9272 Kjell Fostervoll MS 1.14 (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 8.0 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 134.0 92.0



H1 - LYS 1 Klasse

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Klasse Båt Navn Båttype Seil Nr Rormann Klubb LYS Elapsed Corrected BCE Points
1 LYS 1 Jyplingen Farr 30 22 Team Jyplingen MS 1.30 00:46:03 0:59:52 0:00:00 1.0
2 LYS 1 Chili Peppers Farr 30 30 Thomas Hjertø MS 1.30 00:47:04 1:01:11 0:01:01 2.0
3 LYS 1 Jolly Yacht First 31.7 9878 Kjell Rød MS 1.21 00:57:51 1:10:00 0:08:22 3.0
4 LYS 1 Ninja Sun fast 37 13883 Nils Thorvald Krohn MS 1.24 01:00:59 1:15:37 0:12:42 4.0
5 LYS 1 Lobo Hanse 371 13897 John Helge Frøystad MS 1.25 01:02:15 1:17:49 0:14:21 5.0

H2 - LYS 1 Klasse

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Klasse Båt Navn Båttype Seil Nr Rormann Klubb LYS Elapsed Corrected BCE Points
1 LYS 1 Chili Peppers Farr 30 30 Thomas Hjertø MS 1.30 0:46:08 0:59:58 0:00:00 1.0
2 LYS 1 Jyplingen Farr 30 22 Team Jyplingen MS 1.30 0:48:49 1:03:28 0:02:41 2.0
3 LYS 1 Jolly Yacht First 31.7 9878 Kjell Rød MS 1.21 0:56:36 1:08:29 0:07:02 3.0
4 LYS 1 Lobo Hanse 371 13897 John Helge Frøystad MS 1.25 0:58:39 1:13:19 0:10:40 4.0
5 LYS 1 Ninja Sun fast 37 13883 Nils Thorvald Krohn MS 1.24 1:03:13 1:18:23 0:14:51 5.0
6 LYS 1 Øse Hanse 400 12088 Petter Holen MS 1.30 1:13:22 1:35:23 0:27:14 6.0

H3 - LYS 1 Klasse

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Klasse Båt Navn Båttype Seil Nr Rormann Klubb LYS Elapsed Corrected BCE Points
1 LYS 1 Chili Peppers Farr 30 30 Thomas Hjertø MS 1.30 00:24:38 0:32:01 0:00:00 1.0
2 LYS 1 Jyplingen Farr 30 22 Team Jyplingen MS 1.30 00:25:50 0:33:35 0:01:12 2.0
3 LYS 1 Jolly Yacht First 31.7 9878 Kjell Rød MS 1.21 00:30:59 0:37:29 0:04:31 3.0
4 LYS 1 Lobo Hanse 371 13897 John Helge Frøystad MS 1.25 00:33:08 0:41:25 0:07:31 4.0
5 LYS 1 Ninja Sun fast 37 13883 Nils Thorvald Krohn MS 1.24 00:33:52 0:42:00 0:08:02 5.0

H4 - LYS 1 Klasse

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Klasse Båt Navn Båttype Seil Nr Rormann Klubb LYS Elapsed Corrected BCE Points
1 LYS 1 Chili Peppers Farr 30 30 Thomas Hjertø MS 1.30 0:49:17 1:04:04 0:00:00 1.0
2 LYS 1 Jyplingen Farr 30 22 Team Jyplingen MS 1.30 0:49:40 1:04:34 0:00:23 2.0
3 LYS 1 Jolly Yacht First 31.7 9878 Kjell Rød MS 1.19 0:56:07 1:06:47 0:02:17 3.0
4 LYS 1 Lobo Hanse 371 13897 John Helge Frøystad MS 1.25 0:54:37 1:08:16 0:03:22 4.0
5 LYS 1 Ninja Sun fast 37 13883 Nils Thorvald Krohn MS 1.24 1:00:42 1:15:16 0:09:02 5.0
6 LYS 1 Øse Hanse 400 12088 Petter Holen MS 1.30 1:02:04 1:20:41 0:12:47 6.0

H5 - LYS 1 Klasse

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Klasse Båt Navn Båttype Seil Nr Rormann Klubb LYS Elapsed Corrected BCE Points
1 LYS 1 Jyplingen Farr 30 22 Team Jyplingen MS 1.30 01:15:08 1:37:40 0:00:00 1.0
2 LYS 1 Jolly Yacht First 31.7 9878 Kjell Rød MS 1.19 01:31:04 1:48:22 0:08:59 2.0
3 LYS 1 Ninja Sun fast 37 13883 Nils Thorvald Krohn MS 1.24 01:32:41 1:54:56 0:13:55 3.0

H6 - LYS 1 Klasse

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Klasse Båt Navn Båttype Seil Nr Rormann Klubb LYS Elapsed Corrected BCE Points
1 LYS 1 Chili Peppers Farr 30 30 Thomas Hjertø MS 1.30 0:35:34 0:46:14 0:00:00 1.0
2 LYS 1 Jyplingen Farr 30 22 Team Jyplingen MS 1.30 0:37:27 0:48:41 0:01:53 2.0
3 LYS 1 Jolly Yacht First 31.7 9878 Kjell Rød MS 1.19 0:42:30 0:50:35 0:03:39 3.0
4 LYS 1 Lobo Hanse 371 13897 John Helge Frøystad MS 1.25 0:42:06 0:52:38 0:05:07 4.0
5 LYS 1 Ninja Sun fast 37 13883 Nils Thorvald Krohn MS 1.24 0:42:57 0:53:15 0:05:40 5.0
6 LYS 1 Øse Hanse 400 12088 Petter Holen MS 1.30 0:43:29 0:56:32 0:07:55 6.0

H7 - LYS 1 Klasse

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Klasse Båt Navn Båttype Seil Nr Rormann Klubb LYS Elapsed Corrected BCE Points
1 LYS 1 Jyplingen Farr 30 22 Team Jyplingen MS 1.30 0:19:28 0:25:18 0:00:00 1.0
2 LYS 1 Lobo Hanse 371 13897 John Helge Frøystad MS 1.25 0:22:17 0:27:51 0:02:02 2.0
3 LYS 1 Øse Hanse 400 12088 Petter Holen MS 1.30 0:21:46 0:28:18 0:02:18 3.0
4 LYS 1 Ninja Sun fast 37 13883 Nils Thorvald Krohn MS 1.24 0:23:25 0:29:02 0:03:00 4.0
5 LYS 1 Chili Peppers Farr 30 30 Thomas Hjertø MS 1.30 DNS     7.0
5 LYS 1 Hugnad First 40,7 12103 Svein Haukebø MS 1,34 DNF     7.0

H8 - LYS 1 Klasse

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Klasse Båt Navn Båttype Seil Nr Rormann Klubb LYS Place Points
1 LYS 1 Chili Peppers Farr 30 30 Thomas Hjertø MS 1.30 DNS 5.0
1 LYS 1 Jyplingen Farr 30 22 Team Jyplingen MS 1.30 DNS 5.0
1 LYS 1 Lobo Hanse 371 13897 John Helge Frøystad MS 1.25 DNS 5.0
1 LYS 1 Ninja Sun fast 37 13883 Nils Thorvald Krohn MS 1.24 DNS 5.0

H9 - LYS 1 Klasse

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Klasse Båt Navn Båttype Seil Nr Rormann Klubb LYS Elapsed Corrected BCE Points
1 LYS 1 Jyplingen Farr 30 22 Team Jyplingen MS 1.30 0:24:00 0:31:12 0:00:00 1.0
2 LYS 1 Jolly Yacht First 31.7 9878 Kjell Rød MS 1.19 0:26:59 0:32:07 0:00:46 2.0
3 LYS 1 Chili Peppers Farr 30 30 Thomas Hjertø MS 1.30 0:25:42 0:33:25 0:01:42 3.0
4 LYS 1 Ninja Sun fast 37 13883 Nils Thorvald Krohn MS 1.24 0:29:01 0:35:59 0:03:51 4.0
5 LYS 1 Lobo Hanse 371 13897 John Helge Frøystad MS 1.25 0:30:43 0:38:24 0:05:45 5.0
6 LYS 1 Shirae Sun OD 37 10872   MS 1.21 0:34:59 0:42:20 0:09:12 6.0
7 LYS 1 Øse Hanse 400 12088 Petter Holen MS 1.30 0:33:12 0:43:10 0:09:12 7.0

H10 - LYS 1 Klasse

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Klasse Båt Navn Båttype Seil Nr Rormann Klubb LYS Elapsed Corrected BCE Points
1 LYS 1 Chili Peppers Farr 30 30 Thomas Hjertø MS 1.30 0:42:14 0:54:54 0:00:00 1.0
2 LYS 1 Jyplingen Farr 30 22 Team Jyplingen MS 1.30 0:42:23 0:55:06 0:00:09 2.0
3 LYS 1 Jolly Yacht First 31.7 9878 Kjell Rød MS 1.19 0:46:39 0:55:31 0:00:31 3.0
4 LYS 1 Lobo Hanse 371 13897 John Helge Frøystad MS 1.25 0:49:49 1:02:16 0:05:54 4.0
5 LYS 1 Øse Hanse 400 12088 Petter Holen MS 1.30 0:49:03 1:03:46 0:06:49 5.0
6 LYS 1 Ninja Sun fast 37 13883 Nils Thorvald Krohn MS 1.24 0:54:47 1:07:56 0:10:30 6.0
7 LYS 1 Shirae Sun OD 37 10872   MS 1.21 1:09:19 1:23:52 0:23:57 7.0

H1 - LYS 2 Klasse

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Klasse Båt Navn Båttype Seil Nr Rormann Klubb LYS Elapsed Corrected BCE Points
1 LYS 2 Lurie Scampi 30 4158 Ole A Ellingsgaard MS 1.09 01:00:09 1:05:34 0:00:00 1.0
2 LYS 2 Furia II Express 41 Team Furia MS 1.12 01:04:12 1:11:54 0:05:40 2.0
3 LYS 2 Fortuna IV Polo 86 5062 Allan Strand MS 1.07 01:09:57 1:14:51 0:08:41 3.0
4 LYS 2 Mistress Alo 28 1661 Jarl Rønning MS 1.03 01:14:10 1:16:24 0:10:31 4.0
5 LYS 2 Oter'n Fenix 5018 Mats Kirkeland MS 1.07 01:16:08 1:21:28 0:14:52 5.0
6 LYS 2 Schtiw Kuling Nessy 94 6274 Anne Katrine Jensen MS 1.15 01:17:42 1:29:21 0:20:41 6.0

H2 - LYS 2 Klasse

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Klasse Båt Navn Båttype Seil Nr Rormann Klubb LYS Elapsed Corrected BCE Points
1 LYS 2 Arius IV Bavaria 36 11200 Martin Due MS 1.18 0:54:49 1:04:41 0:00:00 1.0
2 LYS 2 Blue Moon Accent 5078 Morten Devold MS 1.05 1:01:47 1:04:52 0:00:11 2.0
3 LYS 2 Oter'n Fenix 5018 Mats Kirkeland MS 1.07 1:00:55 1:05:11 0:00:28 3.0
4 LYS 2 Furia II Express 41 Team Furia MS 1.12 1:03:11 1:10:46 0:05:26 4.0
5 LYS 2 Mistress Alo 28 1661 Jarl Rønning MS 1.03 1:09:03 1:11:07 0:06:15 5.0
6 LYS 2 Fortuna IV Polo 86 5062 Allan Strand MS 1.07 1:07:25 1:12:08 0:06:58 6.0
7 LYS 2 Schtiw Kuling Nessy 94 6274 Anne Katrine Jensen MS 1.15 1:07:54 1:18:05 0:11:39 7.0
8 LYS 2 Eling Fenix 6885 Team Eling MS 1.07 1:14:12 1:19:24 0:13:45 8.0

H3 - LYS 2 Klasse

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Klasse Båt Navn Båttype Seil Nr Rormann Klubb LYS Elapsed Corrected BCE Points
1 LYS 2 Mistress Alo 28 1661 Jarl Rønning MS 1.03 00:32:50 0:33:49 0:00:00 1.0
2 LYS 2 Lurie Scampi 30 4158 Ole A Ellingsgaard MS 1.09 00:31:53 0:34:45 0:00:51 2.0
3 LYS 2 Juego Bavaria 30 B 30 Geir Berg Oshaug MS 1.08 00:33:46 0:36:28 0:02:27 3.0
4 LYS 2 Blue Moon Accent 5078 Morten Devold MS 1.05 00:35:13 0:36:59 0:03:01 4.0
5 LYS 2 Fortuna IV Polo 86 5062 Allan Strand MS 1.07 00:34:55 0:37:22 0:03:19 5.0
6 LYS 2 Arius IV Bavaria 36 11200 Martin Due MS 1.18 00:32:26 0:38:16 0:03:46 6.0
7 LYS 2 Stella Hunter 33 13499 Pål Austnes MS 1.08 00:39:16 0:42:24 0:07:57 7.0
8 LYS 2 Schtiw Kuling Nessy 94 6274 Anne Katrine Jensen MS 1.15 DNF     9.0

H4 - LYS 2 Klasse

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Klasse Båt Navn Båttype Seil Nr Rormann Klubb LYS Elapsed Corrected BCE Points
1 LYS 2 Oter'n Fenix 5018 Mats Kirkeland MS 1.07 1:01:40 1:05:59 0:00:00 1.0
2 LYS 2 Furia II Express 41 Team Furia MS 1.12 0:59:06 1:06:12 0:00:11 2.0
3 LYS 2 Blue Moon Accent 5078 Morten Devold MS 1.05 1:03:26 1:06:36 0:00:36 3.0
4 LYS 2 Fortuna IV Polo 86 5062 Allan Strand MS 1.07 1:06:32 1:11:11 0:04:52 4.0
5 LYS 2 Arius IV Bavaria 36 11200 Martin Due MS 1.18 1:06:04 1:17:58 0:10:09 5.0
6 LYS 2 Mistress Alo 28 1661 Jarl Rønning MS 1.03 1:18:47 1:21:09 0:14:43 6.0
7 LYS 2 Juego Bavaria 30 B 30 Geir Berg Oshaug MS 1.08 1:16:06 1:22:11 0:15:00 7.0
8 LYS 2 Stella Hunter 33 13499 Pål Austnes MS 1.08 1:20:24 1:26:50 0:19:18 8.0
9 LYS 2 Eling Fenix 6885 Team Eling MS 1.07 1:22:05 1:27:50 0:20:25 9.0
10 LYS 2 Schtiw Kuling Nessy 94 6274 Anne Katrine Jensen MS 1.15 1:17:45 1:29:25 0:20:22 10.0

H5 - LYS 2 Klasse

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Klasse Båt Navn Båttype Seil Nr Rormann Klubb LYS Elapsed Corrected BCE Points
1 LYS 2 Oter'n Fenix 5018 Mats Kirkeland MS 1.07 01:32:40 1:39:09 0:00:00 1.0
2 LYS 2 Arius IV Bavaria 36 11200 Martin Due MS 1.18 01:27:20 1:43:03 0:03:18 2.0
3 LYS 2 Blue Moon Accent 5078 Morten Devold MS 1.05 01:38:20 1:43:15 0:03:54 3.0
4 LYS 2 Mistress Alo 28 1661 Jarl Rønning MS 1.03 01:48:30 1:51:45 0:12:14 4.0
5 LYS 2 Eling Fenix 6885 Team Eling MS 1.07 01:54:14 2:02:14 0:21:34 5.0
6 LYS 2 Schtiw Kuling Nessy 94 6274 Anne Katrine Jensen MS 1.15 DNF     8.0
6 LYS 2 Furia II Express 41 Team Furia MS 1.12 DNF     8.0

H6 - LYS 2 Klasse

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Klasse Båt Navn Båttype Seil Nr Rormann Klubb LYS Elapsed Corrected BCE Points
1 LYS 2 Blue Moon Accent 5078 Morten Devold MS 1.05 0:45:31 0:47:48 0:00:00 1.0
2 LYS 2 Oter'n Fenix 5018 Mats Kirkeland MS 1.07 0:45:46 0:48:58 0:01:06 2.0
3 LYS 2 Arius IV Bavaria 36 11200 Martin Due MS 1.18 0:42:29 0:50:08 0:01:59 3.0
4 LYS 2 Eling Fenix 6885 Team Eling MS 1.07 0:49:42 0:53:11 0:05:02 4.0
5 LYS 2 Mistress Alo 28 1661 Jarl Rønning MS 1.03 0:53:06 0:54:42 0:06:42 5.0
6 LYS 2 Fortuna IV Polo 86 5062 Allan Strand MS 1.07 0:51:25 0:55:01 0:06:45 6.0
7 LYS 2 Schtiw Kuling Nessy 94 6274 Anne Katrine Jensen MS 1.15 0:51:17 0:58:59 0:09:43 7.0
8 LYS 2 Kamci HR 39 9272 Kjell Fostervoll MS 1.14 0:54:59 1:02:41 0:13:04 8.0
9 LYS 2 Jorunn & Otto Nauticat 39 14409 Otto Ødegård MS 1.13 0:56:26 1:03:46 0:14:08 9.0

H7 - LYS 2 Klasse

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Klasse Båt Navn Båttype Seil Nr Rormann Klubb LYS Elapsed Corrected BCE Points
1 LYS 2 Oter'n Fenix 5018 Mats Kirkeland MS 1.07 0:23:43 0:25:23 0:00:00 1.0
2 LYS 2 Mistress Alo 28 1661 Jarl Rønning MS 1.03 0:25:48 0:26:34 0:01:10 2.0
3 LYS 2 Blue Moon Accent 5078 Morten Devold MS 1.05 0:25:19 0:26:35 0:01:09 3.0
4 LYS 2 Arius IV Bavaria 36 11200 Martin Due MS 1.18 0:23:50 0:28:07 0:02:20 4.0
5 LYS 2 Schtiw Kuling Nessy 94 6274 Anne Katrine Jensen MS 1.15 0:27:34 0:31:42 0:05:30 5.0
6 LYS 2 Jorunn & Otto Nauticat 39 14409 Otto Ødegård MS 1.13 0:31:12 0:35:15 0:08:45 6.0

H8 - LYS 2 Klasse

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Klasse Båt Navn Båttype Seil Nr Rormann Klubb LYS Place Points
1 LYS 2 Oter'n Fenix 5018 Mats Kirkeland MS 1.07 DNS 8.0
1 LYS 2 Blue Moon Accent 5078 Morten Devold MS 1.05 DNS 8.0
1 LYS 2 Arius IV Bavaria 36 11200 Martin Due MS 1.18 DNS 8.0
1 LYS 2 Mistress Alo 28 1661 Jarl Rønning MS 1.03 DNS 8.0
1 LYS 2 Schtiw Kuling Nessy 94 6274 Anne Katrine Jensen MS 1.15 DNS 8.0
1 LYS 2 Furia II Express 41 Team Furia MS 1.12 DNS 8.0
1 LYS 2 Jorunn & Otto Nauticat 39 14409 Otto Ødegård MS 1.13 DNS 8.0

H9 - LYS 2 Klasse

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Klasse Båt Navn Båttype Seil Nr Rormann Klubb LYS Elapsed Corrected BCE Points
1 LYS 2 Oter'n Fenix 5018 Mats Kirkeland MS 1.07 0:31:09 0:33:20 0:00:00 1.0
2 LYS 2 Fortuna IV Polo 86 5062 Allan Strand MS 1.07 0:31:22 0:33:34 0:00:13 2.0
3 LYS 2 Blue Moon Accent 5078 Morten Devold MS 1.05 0:34:22 0:36:05 0:02:37 3.0
4 LYS 2 Stella Hunter 33 13499 Pål Austnes MS 1.08 0:35:35 0:38:26 0:04:43 4.0
5 LYS 2 Schtiw Kuling Nessy 94 6274 Anne Katrine Jensen MS 1.15 0:36:08 0:41:33 0:07:09 5.0
6 LYS 2 Arius IV Bavaria 36 11200 Martin Due MS 1.18 DSQ     7.0

H10 - LYS 2 Klasse

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Klasse Båt Navn Båttype Seil Nr Rormann Klubb LYS Elapsed Corrected BCE Points
1 LYS 2 Blue Moon Accent 5078 Morten Devold MS 1.05 0:52:30 0:55:08 0:00:00 1.0
2 LYS 2 Oter'n Fenix 5018 Mats Kirkeland MS 1.07 0:54:00 0:57:47 0:02:29 2.0
3 LYS 2 Lurie Scampi 30 4158 Ole A Ellingsgaard MS 1.09 0:54:13 0:59:06 0:03:39 3.0
4 LYS 2 Fortuna IV Polo 86 5062 Allan Strand MS 1.07 0:57:06 1:01:06 0:05:35 4.0
5 LYS 2 Arius IV Bavaria 36 11200 Martin Due MS 1.18 0:52:09 1:01:32 0:05:26 5.0
6 LYS 2 Juego Bavaria 30 B 30 Geir Berg Oshaug MS 1.08 1:00:44 1:05:36 0:09:41 6.0
7 LYS 2 Schtiw Kuling Nessy 94 6274 Anne Katrine Jensen MS 1.15 1:02:30 1:11:53 0:14:34 7.0

Scoring codes used

CodeDescriptionPoints
DNCDid not come to the starting areaVaries
DNFStarted but did not finishVaries
DNSCame to the start area but did not startVaries
DSQDisqualification7

www.moldeseilforening.no


Sailwave Scoring Software 2.02 build 6
www.sailwave.com